2024’te Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

kanada göçmenlik başvurusu

Kanada, dünyada yüksek refah seviyesine sahip olan, hem sağlık alanında, hem de yaşam koşulları anlamında adından söz ettiren gelişmiş bir ülke. Kanada’da uzun süre ikamet etmenin yolu, Kanada göçmenlik bürosuna müracaat etmekten geçer.

Kanada göçmenlik programı kapsamında ülkeye kabul edilen kişilerin nitelikli bireyler olması amaçlanıyor. Bu kapsamda birçok göçmenlik başvuru seçeneği bulunuyor. Aşağıdaki seçenekler 2024 yılı için geçerli hâlihazırda kullanılan Kanada göçmenlik başvuru alternatifleri.

 • Nitelikli göçmenlik programı
 • Yatırımcı göçmenlik programı
 • Bölgesel göçmenlik programı
 • Quebec göçmenlik programı

Yukarıda sayılan başvuru türlerinden en çok tercih edileni nitelikli göçmenlik programı. Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen kişiler belli kriterlere sahip olmalı. Bu kapsamda genel olarak baz alınan kriterler aşağıdaki niteliklere bağlı.

 • Kişinin mesleği
 • Dil bilgisi
 • Yaş kriteri

Bölgesel göçmenlik başvurusu yapacak olan bireyler federal birime değil, eyaletlere başvuru yapmak zorunda. Bunun için de eyaletlerden gelen davet mektubuna ihtiyaç bulunuyor.

Kanada göçmenlik başvuruları, online olarak Express Entry sistemine yapılıyor. Başvurunun kabul edilip edilmediği 6 ay içerisinde belli oluyor. Söz konusu başvuru, oturma izni olarak da anılıyor. Kişiler alacakları oturma izni ile izin süresince Kanada’da kalma hakkı kazanmış oluyorlar.

Kanada dünyanın en gelişmiş ve nüfus yoğunluğu düşük olan ülkelerinden biri. Bu nedenle ülkeye göçmenlik başvurusu yapan kişi sayısı oldukça fazla. Ülke politikası gereği göçmenler, nüfusun doğal bir parçası olarak görülüyor. Her yıl ortalama 250 bin kişi Kanada’ya göçmen olarak kabul ediliyor.

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada göçmenlik başvurusu 2020 yılından itibaren online sistem üzerinden yapılmaya başladı. Express Entry olarak adlandırılan sistem Kanada’ya göçmenlik başvurusu için kurulmuş özel bir başvuru mekanizması.

Express Entry sistemi üzerinden göçmenlik başvurusu yapacak bireyler belirli bir puanlama sistemine tabi tutulurlar. Başvuru sahiplerinin meslek grubu, eğitim seviyesi, yaşı, iş deneyimi ve dil seviyesi, puanlamada etkili olan hususlardan birkaçı.

Kanada Hükümeti, kurmuş olduğu bu sistem sayesinde dünya çapında bir göçmen havuzu oluşturmayı başarmış. Başvuru sahiplerinin taleplerine en geç 1 yıl içerisinde cevap veriliyor. Başvuru sahiplerine nitelikleri puanlamaya tabi tutularak belli bir puan hesaplaması yapılıyor. Bu puana göre başvurunun kabul edilip edilmeyeceği karara bağlanıyor.

Göçmenlik başvurusu için Express Entry sistemine yüklenecek tüm belgeler İngilizce ya da Fransızca dilinde olmalı. Oluşturulan profilde referans kişilerin bulunması ekstra avantaj sağlayacak bir durum.

Başvuru sahibinin 30 yaşın altında kişiler olması, başvurunun olumlu değerlendirilmesi adına önemli bir kriter. Kişinin İngilizce seviyesi IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan belgelerle ispatlanmalı. Söz konusu belgeler Express Entry sistemine yüklenmeli.

Başvuru aynı zamanda IRCC belgesine sahip danışmanlar üzerinden yapılabiliyor. 2018-2020 yılları arasında Türkiye’de Kanada göçmenlik başvuru onay oranı en yüksek akredite acente vizem.net olmuştur.

Kanada Göçmenlik Şartları

Kanada göçmenlik şartları için belirlenen kriterlere uygun olabilmek için göçmenlik statüsüne uygun olmak gerekiyor. Söz konusu kriterler Kanada Hükümeti tarafından belirleniyor. Bu kapsamda hükümet tarafından belirlenmiş genel şartlardan aşağıda söz ettim.

 • Başvuru yapılırken kullanılan tüm belgeler online olarak sisteme yüklenmeli.
 • Dil yeterlilik belgesinin yanında sağlık durum belgesi, ikametgâh belgesi, adli sicil kaydı, yurtdışı seyahat geçmişi, banka hesap dökümleri ve biyometrik fotoğraf isteniyor.
 • Başvuru sahiplerinin Kanada güvenliğini tehlikeye sokacak herhangi faaliyette bulunmaması gerekiyor.
 • Kişilerin Kanada’da yaşam koşullarına engel herhangi bir sağlık probleminin olmaması şart.
 • İngilizce ve Fransızca testinden geçerli not almaları gerekiyor.

Kanada Göçmenlik Puanlama Sistemi

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapan bireyler, belli kriterlere göre puanlama sistemine tabi tutuluyor. Puanlama hesabında öncelikle aşağıdaki hususlarla ilgili puanlama yapılıyor.

 • Kişinin dil kabiliyeti
 • Eğitim seviyesi
 • İş tecrübesi
 • Yaş kriteri
 • Kanada’ya uyumluluk durumu

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapanlar 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuluyor. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi için 100 üzerinden en az 67 puan yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Ayrıca dil yeterlilik belgesi Fransızca ve İngilizce dil sınavlarında en az 7 puan elde edilmesi gerekiyor. Aşağıda CLB dil testinde ne şekilde puanlama yapıldığını görebilirsiniz.

CLB SeviyesiKonuşmaOkumaDinlemeYazma
96666
85555
74444
7’nin altıYetersizYetersizYetersizYetersiz

Göçmenlik başvurusu esnasında kişilerin iş tecrübeleri için de farklı bir puanlama sistemi var. bu kapsamda 15 puan üzerinden yapılan değerlendirmeye göre aşağıdaki tablo puanları baz alınıyor.

TecrübePuan
1 yıl9
2-3 yıl11
4-5 yıl13
6 yıl üstü15

Yaş kriterine göre de belli bir puanlama tablosu baz alınır. Aşağıda söz konusu tabloyu görebilirsiniz. Bu arada göçmenlik başvurusu için 18 yaşın üzerinde olmak gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Başvuru yapan 18 yaş altı kişiler direkt 0 puan olarak değerlendiriliyor.

YaşPuan
18 yaş altı0
18-3512
3611
3710
389
398
407
416
425
434
443
452
461
47 yaş ve üzeri0

Başvuru yapan kişinin Kanada’da bir işyerine kabul edilmiş olması da başvuru sahibine 10 puanlık bir avantaj sağlayacaktır. Kişinin Kanada’ya uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutulur. Kişinin daha önceden Kanada’ya geldiği, bu ülkede çalıştığı gibi hususlar, kısa sürede ülkeye adapte olacağının en büyük göstergesi olarak algılanır.

Kanada Eyalet Göçmenliği Nedir?

Kanada eyalet göçmenliği programı ile T.C vatandaşlarına Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunma hakkı tanınıyor. Bu programda her eyalet kendi göçmenlik kurallarını belirlemiştir.

Eyaletler başvuru yapan göçmenlerin eyalete ne kadar fayda sağlayabileceğini inceleyerek başvuruları değerlendirmektedir. Kanada eyalet göçmenliği başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibinin gerekli iş tecrübesi, eğitim ve dil bilgisine sahip olması ile başvuru yaptığı eyalette yaşama planları bulunması gerekmektedir.

Kanada’nın 12 ayrı eyaleti bulunuyor. Ancak 2020 yılı itibari ile yapılan bazı düzenlemeler sonucunda bazı eyaletler başvurularını durdurmuş durumda. Aşağıda Kanada eyaletlerinin listesini görebilirsiniz:

 • Alberta
 • British Columbia
 • Manitoba
 • New Brunswick
 • Newfoundland and Labrador
 • Northwest Territories
 • Nova Scotia
 • Ontario
 • Prince Edward Island
 • Saskatchewan
 • Yukon
 • Quebec

Kanada eyalet göçmenlikleri daha çok iş ve eğitim amacına sahip olan göçmenlerin başvuru yaptığı bir kategori. İyi bir iş tecrübesine ya da eğitim hayatına sahip olmak bu kategoride göçmenlik başvurusu yapacak bireyler için oldukça önemli. Her eyalet kendi göçmenlik kurallarını belirlemekte. Bu yüzden başvuruda bulunacak bireylerin her bir eyaletin göçmenlik şartlarını detaylı bir şekilde bilmesi gerekiyor.

Kanada Göçmenlik Puanı Kaç Olmalı?

Yukarıda da açıklandığı gibi Kanada’ya göçmen olarak kabul edilebilmek için 100 üzerinden 67 puan yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Kanada göçmenlik başvurusu için bireyler, Kanada göçmenlik resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

Yapılan başvurular 6 ay içerisinde kesin olarak sonuçlandırılıyor. Başvurusu olumlu değerlendirilen adaylardan Kanada Hükümeti tarafından bir kısım belgeler talep ediliyor. Söz konusu belgelerin 60 gün içerisinde Kanada göçmenlik bürosuna iletilmesi gerekir.

Her yıl dünyanın yaşanabilir ülkeleri listesinde üst sıralarda olan Kanada, göçmenlik sürecini profesyonel bir şekilde yürütmektedir. Bu kapsamda hükümetin her detayı ince eleyip sık dokuduğunu belirtmek gerekiyor.

 1. Semhi nabi says:

  hey ı’m from Afganistan how ı get kendine de emigration Can you please help now im in İran there is defekal angle life ….

 2. Cem Türkiye says:

  Merhaba, ben de Türkiyeli Cem, 40 yıldır Türkiye de kalıyorum. 40 yılın sonunda sadece tepeleme borç var. Ayrımcılığa maruz kalıyorum, mültecilerden sonra 18. sınıf vatandaşım. ne sağlıktan faydalanabilir, ne eğitim alabilir, ne iş bulabilirim, eğer var denilen işlere girersem aç kalmakla kalmamak arasında gidip gelir ve çalıştıkça da borcum artar, hani çalışmasam, çalışmıyorum diye en azından borcum artmaz, “çalıştıkça burada borcun artıyor değişik bir sömürge yöntemi” ne konut, ne kiralık ev. Avrupa birliği duy sesimizi doğduğu ülkede 40 yıldır vergi, iş, askerlik vs sonrası 18. sınıf vatandaş boş ver vatandaşı maraba olarak zulme uğrayan bizi al.

 3. merhabalar ben saglık yöneticisiyim aynı zamanda ekskavatör (iş makinası) operatörüyüm kanada başvuru yapmak için bir çok siteyi ziyarette bulundum ancak saglıklı bir site bulamadım bu konuda destek olmaızı rica ederim
  saygılarımla

 4. Merhaba türkiye bursada yaşıyorum 41 yaşındayım kuaförlük yapıyorum dil yok malesef başvuru yapsam redmi yerim acaba

 5. iyi günler
  kanada quebec bolgesıne gocmen olarak gıtmek ıcın ilk girişimlerimi yapmak istiyorum
  üniversite mevzunuyum
  aynı zamanda eğitimden sonra kanada bağlantılı işletme üzerine kolej egtimi aldım ve yurtdısında 4 yıldır hastane sektorunde müdür yardımcısı olarak çalışıyorum fransızcam ileri seviye ingilizcem orta .
  evli 1 çocuklu 30 yasındayım .

  1. Selma Çetin says:

   Önümüzdeki yıl sonunda benim de Kanada planım vardı. Bu bilgiler ilaç gibi geldi. Teşekkürler Keşfetsek!

 6. Suriyeli vatandaşıyım 10 yıldan beri Türkiye’de oturuyorum savaştan ilgili şu an Suriye kendi memleketime gidemiyorum 3 tane çocuğunla birlikte Avrupa birliği’nden yardım destek istiyorum Avrupa’ya gitmek istiyorum bana yardımcı olun ne yapmam gerekir Avrupa’ya gitmek hocam lütfen 05377029703

 7. Suriyeliyim göçmen olarak Türkiye’de kalıyorum Avrupa birliği’ne gitmek istiyorum 3 tane çocuğum var ikisi erkek bir tanesi kız çocuğu mesleğim ayakkabıcı inşaatçı Terzi burada çok zor durumdayım kirada oturuyorum şu an iş yapamıyorum Avrupa birliği’nde gitmek istiyorum ailenle birlikte sizden yardım destek istiyorum

  1. Ben her şey için teşekkür ederim bana yardımcı olursunuz ben Türkiye’de yaşıyorum ana vatanım Suriye Türkiye’de 10 yıldır yaşıyorum ırakçılığa maruz kalıyorum bazı sorunlar yaşıyorum bana lütfen yardımcı olur musunuz çok zamanlar rapçilere maruz kalıyoruz ailemi hastaneye götüremiyorum bazı zamanlar iş yerinde psikoloji sorunları yaşıyoruz ve çoğu zamanlarda evde de aynısı oluyor sağlık durumlarında da geçerlidir lütfen yardımcı olun yardıma ihtiyacımız var iş yerinde mahallede malzemeleri

 8. Zaten verdiğiniz numaralandırmalar 67’ye ulaşmıyor. Yanlış mı hesapladım acaba? Bundan öte puanlamalar da var mı?

 9. Aylin Mercan says:

  Hi I would like to work in Hotel sektory.
  I worked as Guest Relations Manager and Social Media Manager at 5 star de luxe Hotel. During and after the operation, I carried the principle of providing a friendly and professional service to all guests in contemporary hotel management norms and took care of the details. By managing the social media tools of my business, I kept my post-stay relations with our guests warm and implemented a successful CRM

 10. osmandiricanli says:

  yani benim icin.ha kanada ha adana ben.isime.bakarim aga calisirim bizde zaten nedemis mustafa kemal ataturk turk öğün calis guven hepsi.var anlatmaya gerek yok görüyorsunuz biz secilmeyiz seceriz

 11. Kayıt olmak istiyorum, Afganistan’dan Türkiye’ye geldim. Taliban ailemi öldürüyor Kimsem yok Taliban babamın hükümette çalıştığını her gün sayıyor

    1. merhaba benim ismim Mohammed rafi naeemı benim ülkem Afganistan şu anda Somali’de çalışıyorum 28 yaşındayım mesleğim aşçılık kendimi birlikten bir hayallerim var Kanada yaşamak istiyorum Kanada vatandaş olmak istiyorum lütfen beni kabul edersiniz memnun olurum hem de hayallerim yerine gelmiş olacak

  1. Zaten verdiğiniz numaralandırmalar 67’ye ulaşmıyor. Yanlış mı hesapladım acaba? Bundan öte puanlamalar da var mı?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.