2021’de Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

8
10388

Kanada, dünyada yüksek refah seviyesine sahip olan, hem sağlık alanında, hem de yaşam koşulları anlamında adından söz ettiren gelişmiş bir ülke. Kanada’da uzun süre ikamet etmenin yolu, Kanada göçmenlik bürosuna müracaat etmekten geçer.

Kanada göçmenlik programı kapsamında ülkeye kabul edilen kişilerin nitelikli bireyler olması amaçlanıyor. Bu kapsamda birçok göçmenlik başvuru seçeneği bulunuyor. Aşağıdaki seçenekler 2021 yılı için geçerli hâlihazırda kullanılan Kanada göçmenlik başvuru alternatifleri.

 • Nitelikli göçmenlik programı
 • Yatırımcı göçmenlik programı
 • Bölgesel göçmenlik programı
 • Quebec göçmenlik programı

Yukarıda sayılan başvuru türlerinden en çok tercih edileni nitelikli göçmenlik programı. Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyen kişiler belli kriterlere sahip olmalı. Bu kapsamda genel olarak baz alınan kriterler aşağıdaki niteliklere bağlı.

 • Kişinin mesleği
 • Dil bilgisi
 • Yaş kriteri

Bölgesel göçmenlik başvurusu yapacak olan bireyler federal birime değil, eyaletlere başvuru yapmak zorunda. Bunun için de eyaletlerden gelen davet mektubuna ihtiyaç bulunuyor.

Kanada göçmenlik başvuruları, online olarak Express Entry sistemine yapılıyor. Başvurunun kabul edilip edilmediği 6 ay içerisinde belli oluyor. Söz konusu başvuru, oturma izni olarak da anılıyor. Kişiler alacakları oturma izni ile izin süresince Kanada’da kalma hakkı kazanmış oluyorlar.

Kanada dünyanın en gelişmiş ve nüfus yoğunluğu düşük olan ülkelerinden biri. Bu nedenle ülkeye göçmenlik başvurusu yapan kişi sayısı oldukça fazla. Ülke politikası gereği göçmenler, nüfusun doğal bir parçası olarak görülüyor. Her yıl ortalama 250 bin kişi Kanada’ya göçmen olarak kabul ediliyor.

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada göçmenlik başvurusu 2020 yılından itibaren online sistem üzerinden yapılmaya başladı. Express Entry olarak adlandırılan sistem Kanada’ya göçmenlik başvurusu için kurulmuş özel bir başvuru mekanizması.

Express Entry sistemi üzerinden göçmenlik başvurusu yapacak bireyler belirli bir puanlama sistemine tabi tutulurlar. Başvuru sahiplerinin meslek grubu, eğitim seviyesi, yaşı, iş deneyimi ve dil seviyesi, puanlamada etkili olan hususlardan birkaçı.

Kanada Hükümeti, kurmuş olduğu bu sistem sayesinde dünya çapında bir göçmen havuzu oluşturmayı başarmış. Başvuru sahiplerinin taleplerine en geç 1 yıl içerisinde cevap veriliyor. Başvuru sahiplerine nitelikleri puanlamaya tabi tutularak belli bir puan hesaplaması yapılıyor. Bu puana göre başvurunun kabul edilip edilmeyeceği karara bağlanıyor.

Göçmenlik başvurusu için Express Entry sistemine yüklenecek tüm belgeler İngilizce ya da Fransızca dilinde olmalı. Oluşturulan profilde referans kişilerin bulunması ekstra avantaj sağlayacak bir durum.

Başvuru sahibinin 30 yaşın altında kişiler olması, başvurunun olumlu değerlendirilmesi adına önemli bir kriter. Kişinin İngilizce seviyesi IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan belgelerle ispatlanmalı. Söz konusu belgeler Express Entry sistemine yüklenmeli.

Başvuru aynı zamanda IRCC belgesine sahip danışmanlar üzerinden yapılabiliyor. 2018-2020 yılları arasında Türkiye’de Kanada göçmenlik başvuru onay oranı en yüksek akredite acente vizem.net olmuştur.

Kanada Göçmenlik Şartları

Kanada göçmenlik şartları için belirlenen kriterlere uygun olabilmek için göçmenlik statüsüne uygun olmak gerekiyor. Söz konusu kriterler Kanada Hükümeti tarafından belirleniyor. Bu kapsamda hükümet tarafından belirlenmiş genel şartlardan aşağıda söz ettim.

 • Başvuru yapılırken kullanılan tüm belgeler online olarak sisteme yüklenmeli.
 • Dil yeterlilik belgesinin yanında sağlık durum belgesi, ikametgâh belgesi, adli sicil kaydı, yurtdışı seyahat geçmişi, banka hesap dökümleri ve biyometrik fotoğraf isteniyor.
 • Başvuru sahiplerinin Kanada güvenliğini tehlikeye sokacak herhangi faaliyette bulunmaması gerekiyor.
 • Kişilerin Kanada’da yaşam koşullarına engel herhangi bir sağlık probleminin olmaması şart.
 • İngilizce ve Fransızca testinden geçerli not almaları gerekiyor.

Kanada Göçmenlik Puanlama Sistemi

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapan bireyler, belli kriterlere göre puanlama sistemine tabi tutuluyor. Puanlama hesabında öncelikle aşağıdaki hususlarla ilgili puanlama yapılıyor.

 • Kişinin dil kabiliyeti
 • Eğitim seviyesi
 • İş tecrübesi
 • Yaş kriteri
 • Kanada’ya uyumluluk durumu

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapanlar 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuluyor. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi için 100 üzerinden en az 67 puan yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Ayrıca dil yeterlilik belgesi Fransızca ve İngilizce dil sınavlarında en az 7 puan elde edilmesi gerekiyor. Aşağıda CLB dil testinde ne şekilde puanlama yapıldığını görebilirsiniz.

CLB SeviyesiKonuşmaOkumaDinlemeYazma
96666
85555
74444
7’nin altıYetersizYetersizYetersizYetersiz

Göçmenlik başvurusu esnasında kişilerin iş tecrübeleri için de farklı bir puanlama sistemi var. bu kapsamda 15 puan üzerinden yapılan değerlendirmeye göre aşağıdaki tablo puanları baz alınıyor.

TecrübePuan
1 yıl9
2-3 yıl11
4-5 yıl13
6 yıl üstü15

Yaş kriterine göre de belli bir puanlama tablosu baz alınır. Aşağıda söz konusu tabloyu görebilirsiniz. Bu arada göçmenlik başvurusu için 18 yaşın üzerinde olmak gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Başvuru yapan 18 yaş altı kişiler direkt 0 puan olarak değerlendiriliyor.

YaşPuan
18 yaş altı0
18-3512
3611
3710
389
398
407
416
425
434
443
452
461
47 yaş ve üzeri0

Başvuru yapan kişinin Kanada’da bir işyerine kabul edilmiş olması da başvuru sahibine 10 puanlık bir avantaj sağlayacaktır. Kişinin Kanada’ya uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutulur. Kişinin daha önceden Kanada’ya geldiği, bu ülkede çalıştığı gibi hususlar, kısa sürede ülkeye adapte olacağının en büyük göstergesi olarak algılanır.

Kanada Eyalet Göçmenliği Nedir?

Kanada eyalet göçmenliği programı ile T.C vatandaşlarına Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunma hakkı tanınıyor. Bu programda her eyalet kendi göçmenlik kurallarını belirlemiştir.

Eyaletler başvuru yapan göçmenlerin eyalete ne kadar fayda sağlayabileceğini inceleyerek başvuruları değerlendirmektedir. Kanada eyalet göçmenliği başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibinin gerekli iş tecrübesi, eğitim ve dil bilgisine sahip olması ile başvuru yaptığı eyalette yaşama planları bulunması gerekmektedir.

Kanada’nın 12 ayrı eyaleti bulunuyor. Ancak 2020 yılı itibari ile yapılan bazı düzenlemeler sonucunda bazı eyaletler başvurularını durdurmuş durumda. Aşağıda Kanada eyaletlerinin listesini görebilirsiniz:

 • Alberta
 • British Columbia
 • Manitoba
 • New Brunswick
 • Newfoundland and Labrador
 • Northwest Territories
 • Nova Scotia
 • Ontario
 • Prince Edward Island
 • Saskatchewan
 • Yukon
 • Quebec

Kanada eyalet göçmenlikleri daha çok iş ve eğitim amacına sahip olan göçmenlerin başvuru yaptığı bir kategori. İyi bir iş tecrübesine ya da eğitim hayatına sahip olmak bu kategoride göçmenlik başvurusu yapacak bireyler için oldukça önemli. Her eyalet kendi göçmenlik kurallarını belirlemekte. Bu yüzden başvuruda bulunacak bireylerin her bir eyaletin göçmenlik şartlarını detaylı bir şekilde bilmesi gerekiyor.

Kanada Göçmenlik Puanı Kaç Olmalı?

Yukarıda da açıklandığı gibi Kanada’ya göçmen olarak kabul edilebilmek için 100 üzerinden 67 puan yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Kanada göçmenlik başvurusu için bireyler, Kanada göçmenlik resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

Yapılan başvurular 6 ay içerisinde kesin olarak sonuçlandırılıyor. Başvurusu olumlu değerlendirilen adaylardan Kanada Hükümeti tarafından bir kısım belgeler talep ediliyor. Söz konusu belgelerin 60 gün içerisinde Kanada göçmenlik bürosuna iletilmesi gerekir.

Her yıl dünyanın yaşanabilir ülkeleri listesinde üst sıralarda olan Kanada, göçmenlik sürecini profesyonel bir şekilde yürütmektedir. Bu kapsamda hükümetin her detayı ince eleyip sık dokuduğunu belirtmek gerekiyor.

8 YORUMLAR

 1. Kayıt olmak istiyorum, Afganistan’dan Türkiye’ye geldim. Taliban ailemi öldürüyor Kimsem yok Taliban babamın hükümette çalıştığını her gün sayıyor

 2. yani benim icin.ha kanada ha adana ben.isime.bakarim aga calisirim bizde zaten nedemis mustafa kemal ataturk turk öğün calis guven hepsi.var anlatmaya gerek yok görüyorsunuz biz secilmeyiz seceriz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here