24 Saatte Trieste’yi Gezmek

1
2663

2017 tatil planlarınız arasında çok bilindik, çok popüler olmayan bir yeri almak istemiyorsanız size keyifli bir önerim olacak. İtalya’nın az bilinen şehirlerinden biri Trieste! Özellikle yurtdışı turlar arasında da çok iyi fiyatlara bulabileceğiniz Trieste turunu ister turizm şirketi aracılığıyla alın, ister kendiniz bir gezi planı yapın her şekilde tatil fırsatları arasında en karlı çıkacağınız destinasyon olacak.

Tarihi Trieste, Doğu Slav etkisi ile tipik İtalyan şehri olmayabilir, ancak bütçeye uygun seyahat edenler için neredeyse mükemmel denebilecek bir şehir. İlginç ve harika müzelerin ev sahibi Triste’de kısıtlı zamanınız varsa hiç üzülmeyin çünkü hazırladığımız bu rehberler 24 saatte Trieste’nin birçok noktasını görebileceksiniz.

Trieste-Sehri
Trieste, İtalya

08:00

Güne Piazza dell’Unitad’Italia adlı meydanda başlayın. Biraz geri planda durun ve muazzam mimarisine hayranlıkla bakın. Bu geniş meydan Adriyatik’e açılıyor ve üç tarafı Habsburg dönemini karakterize eden zarif Viyana tarzı binalarla çevrili. Caffedegli Specchi ünlü bir buluşma noktası ve buna ek olarak, imparatorluğun ölümü ve Trieste’nin I. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’ya dahil edilmesine kadar Lloyd Austriaco olarak bilinen nakliye şirketi Lloyd Triestino’nun eski karargahıdır.

09:00

Piazza dell’Unitad’Italia’dan uzakta bulunan Via dell’Orologio’daki Trieste Turist Ofisi’nden ücretsiz bir harita alabilirsiniz. Ardından Piazzadella Borsa, Borsa Meydanı’ndan geçen Roma Amfi Tiyatrosu için yola çıkın. Buranın hemen ötesinde, eski Yahudi bölgesinin Laneways’taki dükkanları, antikave kitap meraklıları için dört dörtlük bir yer. Piazza Vecchia ve Via del Ponte etrafına da bir göz atın.

Roma kapısı Arcodi Riccardo’yu görmek için Via del Trionfo’ya yürüyün. Buranın yakınında ViaKatedrali’ni ziyaret ettikten sonra San Giusto tepesine çıkabilirsiniz. Trieste turunuzda muazzam bir panoramaya eşlik etmekse niyetiniz, bu tepeyi listenize mutlaka yazmalısınız.

10:00

San Giusto tepesi eski Roma yerleşiminin kalbidir ve genellikle Capitoline Tepesi olarak anılır. Mussolini döneminde, kazılar sivil bazilika ve forum üzerinde aydınlatılmıştı. Kalıntıları, Orta Çağ Cattedraledi San Giusto’nun yanında yer almaktadır. Lapidario Tergestino’da Roman Trieste’nin daha kalıntılarından olan amfitiyatro, bazilika, forum, nekropolis ve surlar, antik kalıntılar ilginizi çekebilir. Castello San Giusto, daha eski bir Venedik kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş 15. yüzyıldan kalma Habsburg Kalesi’nin orada bulunuyor. Fotojenik pastel renkli binaların Adriyatik Denizi’ndeki 360 derecelik görüntüsünü ve arkadaki ağaçlıkları da arkanıza alıp güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Castello San Giusto, Piazza Cattedrale 09: 00-17: 00 saatleri arasında açık. 4 avro karşılığında Lapidario Tergestino ve Armory’ye giriş de dahil olan biletinizi alabilirsiniz.

11:30

Kale ve manzara turunuzu birkaç saat içerisinde tamamladığınızda, Mussolini dönemi upuzun sütun ve çeşmeler topluluğunun yönünde yürüyebilirsiniz. Bu Scaladei Giganti 265 basamaklı merdivenle sizi birkaç dakika içinde şehir merkezine geri getiriyor. Merdivenlerden Piazza Goldoni’ye doğru ilerleyin. Modern Trieste’nin ana alışveriş caddesi Via Carducci’nin yakınında, alışveriş dükkanlarının yanı sıra çok sayıda tarihi bina da göreceksiniz. Bununla birlikte, birçok dükkanın 12.30-4.00 arası siesta (öğle uykusu) nedeniyle kapalı olduğunu unutmamalısınız.

Trieste-Sehir-Merkezi

12:30

Trieste edebi kimliğiyle de oldukça iyi bilinir. Kadınların başını çeken Giacomo Casanova’nın geçmişi Floransa’dan Trieste’ye kadar uzanıyor. Ünlü yazar Joyce hayranları, turist ofislerinden gelen broşürleri edinerek daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve James Joyce Trail’i izleyerek bir anda o dönemlere zamanda yolculuğa çıkabilir. Trieste kadar kompakt bir şehirde, herhangi bir kafenin, restoranın veya otelin hiç şüphesiz ki bir yazarla bağlantısı vardır. ViaCarducci’den geçerek Joyce’un ve onun edebi yoldaşlarının en sevilen buluşma yeri olan Via Via Cesare Battisti’de Caffe San Marco’ya kesinlikle uğramalısınız. Ziyaretinizden sonra Grande Kanalı’na doğru ilerleyin, mavi kubbeli Sırp-Ortodoks Kilisesi ve diğer mimari değerli taşları inceleyin. Dakikalar sonra ünlü kanalı göreceksin. Bu, yelkenli gemilerin yüklerini büyük alışveriş merkezinin kalbinde boşaltmasına izin vermek için 1756 yılında kuruldu.

13:30

Trieste turunuzda bir değil, birden çok kültürle karşı karşıya geleceğinizi hatırlatmakta fayda var. Bu güzelleri güzeli kentin batısında Latin ülkeler, kuzeyinde Orta Avrupa, doğusunda Slav bölgeleri olduğundan dolayı kültürlerin buluşma yeri olduğunu en iyi şekilde yansıtan çok sayıda yemek alternatifi bulmanız mümkün. Acelesi olan turistler genelde “rebechin” adındaki sosis, domuz eti veya jambon aperatiflerini içeren yemeği tercih eder ve bunuaçık büfe tarzdaki lokantaların hepsinde bulabilirsiniz. La Tecia gibi 10 Via San Nicolo’da, başka bir yöresel mutfaktan olan doyurucu Jota çorbasını (domuz, fasulye, lahana turşusu) 8 avro gibi bir ücrete tadabilirsiniz. Trieste’de ne yenir sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki esasında; bu seçeneklerin arasında İtalyan mutfağının olmazsa olmazlarından pizza ve makarnayı bulamayabilirsiniz.

Trieste-Italya

14:30

Trieste gezinizin ana fikrini deniz, kum, güneş oluşturuyorsa eğer kasabadan dört kilometre uzaklıkta olan Barcola sahilini ziyaret etmelisiniz.Sakin ve hoş bir havası olan sahil şeridi boyunca yürüyüş yolları var. Miramare Kalesi’ne gitmek için kasabanın 8 kilometre dışına çıkmalısınız.Kaleye giriş ücreti 1,50 avro ve buraya gitmek için taksiye binmek isterseniz yaklaşık 10 € ödemeniz gerekiyor. 1860’da, Avusturya İmparatoru’nun kardeşi Archduke Maximilian, pırıl pırıl beyaz taş kulesini tamamladı. Archduke’la Carlotta’nın özel yerlerinin yanı sıra meşhur taht odasında dolaşabilirsiniz.

19:30

Trieste, imparatorlukların ve bireylerin en radikal fikirlerini kavramsallaştırdıkları yerdeydi. Kasabadaki işyerlerinde canlı tartışmalar yaşandı. Piazza Tommaseo’daki Caffe Tommaseoda işte tam olarak böyle bir yerdi. Buradaki Viyana tarzı kafelerin en büyüğü olan Habsburgs, Joyce ve diğer armatürlerin uğrak yeriydi ve şimdilerse Trieste’deki en güzel barlardan biri olma özelliğini taşıyor. Akşam yemeği için yaklaşık 25 avro ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz