Adana’ya Ayak Basılır Basılmaz Yapılması Gerekenler

Uçak bileti alarak, Türkiyenin hemen her yerinden, ortalama 1 saatlik bir sürede gidebileceğiniz şehirlerden birisi olan Adana’yı; özellikle de ilk defa keşfedecekler için bu yazıda genel hatları ile ele alacağız.

Türkiye şehirlerini keşfeden seyahat severlerin rotasında mutlaka Adana da bulunuyor. Çünkü bu şehir hem coğrafi konumu itibariyle hem de kültürel yapısı itibariyle son derece merak uyandırıyor. Seyahat sever biri olmasanız bile Adana’nın kendine has sokak kültürü, tarihi, yemekleri, keyifli vakit geçirebileceğiniz noktaları 7’de 70’e herkes için bir çekim noktası haline getiriyor.

Eskiden olsa bir yerden bir yere gitmek sorun olsa da şimdiki teknolojide her şey çok kolay. Öğrenciyseniz biraz para biriktirerek, çalışıyorsanız maaş haftasında hafta sonu rahatlıkla Adana’ya gidip gelebilirsiniz. Hatta öyle ki uçak saatlerini ayarlayarak sabah gidip akşam bile dönebilirsiniz ancak; Adana’yı gezip görmeyi, yemeyi içmeyi aceleye getirmek istemezsiniz.

Uçak bileti için erken harekete geçerseniz çok uygun fiyata Adana’ya gidip gelebilirsiniz. Örneğin; Adana İzmir uçak bileti fiyatları için cep telefonunuzun bildirim ayarlarını yaparak, uçak bileti fiyatı düştüğü an bilginizin olmasını sağlayabilirsiniz. Veya Adana Ankara uçak bileti için mail adresinizi kayıt ederek, fiyat değişikliklerinden anında haber olabilirsiniz. 

O halde Adana’ya gitmek için onlarca sebepten, en önemli olduğunu düşündüğümüz 5 tanesini sıralayalım.

Merkez Park

Sadece Adana’nın değil aynı zamanda Türkiye’nin en büyük parkı olan Merkez Park, üçyüzbin metrekareyi aşan bir alana yayılmış durumdadır. Farklı bitki türleri ve ağaçların yer aldığı Adana Merkez Park’ta aynı zamanda amfi tiyatro, paten pisti, koşu yolu, dinlenme alanları ve çocukların oyun oynayabileceği yerler de bulunmaktadır.

Seyhan Nehri’nin her iki yakasına yayılan Merkez Park, lezzetli mi lezzetli Adana yemeklerini yedikten sonra yürüyüş yapmak için idealdir.

Seyhan Nehri ve Taşköprü

Eğer İzmirde yaşıyorsanız, Adana İzmir uçak bileti alarak, 1 saat sonra görebileceğiniz bir nehirden bahsediyoruz. Seyhan Nehri boyunca oldukça güzel kıyı alanları buradadır. Fotoğraf makinelerinizi, selfie kameralarınızı hazırlayın. hem gidişte hem dönüşte yakalayacağınız mükemmel manzarada herkese göstermek isteyeceğiniz fotoğraflar çekeceksiniz. 

Adana’ya gitmek isteyenlerin ilk dikkatini çeken ve listeye aldıkları yerlerden biri olan Seyhan Nehri ve Taşköprü, o bölgeyle özdeşlemiş yerlerdendir. IV. (385) yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan köprü aradan geçen onca yıl geçmesine rağmen tüm heybetiyle misafirlerini karşılıyor. Yıllar içinde defalarca tadilat gören köprü en son 1949 yılında elden geçirildi. Uzun bir tarihi olan Taşköprü 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir.

21 kemerinden 14’ü ayaktadır. Ortadaki büyük kemerde iki aslan kabartması görülmektedir. Mükemmel bir destinasyonda olan Taşköprü, dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biridir ve tarihi olarak oldukça kıymetlidir. Adanalıların uğrak noktalarından biri olan Seyhan Nehri boyunca sallanan asma köprü ve merkezdeki taş köprüyü de keşfetmiş oluyorsunuz. 

Yılankale

Tarihi Orta Çağ’a uzanan Yılankale, Kilikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılmıştır. Yöre halkı tarafından Şahmeran kalesi olarak da adlandırılmaktadır. İpekyolu üzerinde Şahmeran efsanesiyle anılan kale, yapıldığı dönem kervanları korumak ve kontrol etmek amacıyla yapılmıştır. Dünyaca ünlü gezgin Evliya Çelebi, ilk adı Govara olan kalenin adını Şahmeran kalesi olarak değiştirmiştir. 

Büyük Saat Kulesi

Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat Kulesi, 1882 yılında yapımı tamamlanan 32 metrelik kule o kadar sağlam ki 1998’deki Adana depreminden sonra bile ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Adana Arkeoloji Müzesi

Tarih meraklılarının uğrak noktalarından biri olan Adana Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en eski 10 müzesinden biridir. Adana Arkeoloji Müzesinde, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı sekiz salon bulunmaktadır.

Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağları, Demir Çağları, Klasik Dönem, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, Ramazanoğlu Beyliği ve Osmanlı Dönemi kronolojik olarak teşhir edilmektedir.

Belemedik Vadisi

Adana’nın doğal güzelliklerinden biri olan Belemedik Vadisi, ziyaretçilerine her mevsim farklı bir keyif veriyor. 600 metre rakımda olan vadi, özellikle sonbaharda büyüleyici bir güzellik haline gelir. Hem Adanalıların hem de Adana dışından gelenlerin uğrak noktalarından biri olan Belemedik Vadisinde harika vakit geçireceksiniz.

Sabancı Merkez Camii

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Adana’da görülmeye değer yapılardan bir diğeri ise tüm heybetiyle Sabancı Merkez Camiidir. Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biri olan Sabancı Merkez Camii, 28.500 kişiye ibadet imkânı sağlıyor.

Klasik Osmanlı mimarisine sahip olan yapı, Türkiye’nin en nadide eserlerinden Sultan Ahmet Camii ve Selimiye Camiiden esinlenilerek inşa edildi. 6 görkemli minaresi olan Sabancı Merkez Camiinin 99 metrelik minare uzunlukları Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir. 

Kapıkaya Kanyonu

Doğa severlerin koşarak gittiği Kapıkaya Kanyonu, 20 km’lik alana yayılmış ve güzelliğiyle gelenleri kendine hayran bırakan bir kanyondur. Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Çatık Deresi üzerinde yer alan Kapıkaya Kanyonuna giderken yanınızda sağlam bir yürüyüş ayakkabısı aldığınızdan emin olun. 7 bin 250 metre yürüyüş güzergahı bulunan kanyonun 400 metresinde güvenlik amaçlı korkuluk bulunmaktadır. 

Varda Köprüsü

Adana’da halk arasında Koca Köprü olarak bilinen Varda Köprüsü, ekranlarda yayınlanan Bir Zamanlar Çukurova dizisiyle yeniden gündeme gelerek popülaritesini arttıran yerlerden biri oldu. Görkemli köprü, 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilmiştir. Diğer köprülerden farklı olarak virajlı olan Varda Köprüsü, bir asırdan fazladır ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Çeşitli dizi ve film setlerinin yanı sıra “James Bond” serisinin “Skyfall” filminin aksiyon sahnelerinin de çekildiği Varda Köprüsü boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. 

Ve Efsane Adana Yemekleri

Tabii ki doğası ve tarihi güzellikleriyle geleni kendine hayran bırakan Adana’nın en önemli özelliği ise dillere destan yemekleri. İlk başta akıllara kebap gelse de, Adana yemek kültürü sadece lezzetli kebaplarından oluşmuyor. Gurmelerin ve lezzet avcılarının mutlaka gittiği Adana’da tabii ki meşhur Adana kebabının tadına bakmadan dönmeyin.

Yüksük çorbası ve Hayır (Kamhi) çorbası denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor. Bunlarla birlikte Gül Mantısı, Babagannuş ve Analı Kızlı da şans vermeniz gereken lezzetlerin başında geliyor.

Adana’ya özgü Bici Bici ve Karakuş tatlılarına da karnınızda yer ayırmalısınız. Ve tabii bulgura çok yakışan Fellah Köftesine de yer ayırmayı unutmayın. Adana denince akla ilk gelen yemeklerden olan Mumbar dolması ve Şırdanı denemek isteyip de çekiniyorsanız şimdi tam zamanı. Mumbar dolmasını ve şırdanı yerinde yemeyeceksiniz de nerede yiyeceksiniz? Ciğer kebabı, Vardabit Paçası ve Kazbaşı da önereceğimiz yemekler arasında yer alıyor. 

Adana’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerden birinde oturuyorsanız Adana Şakirpaşa Havalimanı’na neredeyse her gün uçuşlar bulunmaktadır. Almanya ve Kıbrıs’tan da aktarmasız tek uçuşla Adana’ya rahatlıkla gelebilirsiniz. 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like