Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Adatepe-Koyu-Nasil-Gidilir

Kaz Dağı’nın eteklerinde kurulan Adatepe Köyü, son yıllarda büyük şehirlerden bunalan, sakin ve huzurlu bir yaşamı tercih edenlerin gözdesi. Temiz havası, yemyeşil çam ağaçları ile çevrili tepeleri, aslına sadık kalınarak ayağa kaldırılan taş evleri, şirin butik otelleri ile Adatepe Köyü, Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde.

İlkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Adatepe Köyü, İlyada Destanı’nda Gargaros olarak geçen bölgede kurulu olduğundan çok sayıda mitolojik hikaye ve tarihi ize sahip. Köyün denize bakan yamacında bulunan Zeus Altarı, Adatepe gezilecek yerler arasında ilk akla gelen nokta.

Adatepe-Koyu-Nasil-Gidilir

Adatepe Köyüne Nasıl Gidilir? 🚌

Adatepe, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde bulunan Küçükkuyu beldesinden 3 km uzaklıkta; ana yolun içerisinde konumlanıyor. Adatepe, İstanbul’dan 512 km, İzmir’den 235 km, Ankara’dan 672 km, Çanakkale’den 97 km mesafede.

1. Adatepe’ye kara yoluyla nasıl gidilir?

✔︎ Adatepe’ye otobüsle ulaşım: İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde bulunan Küçükkuyu beldesi Adatepe’ye en yakın işlek nokta. Çanakkale-İzmir güzergahında seferleri bulunan şehirlerarası otobüs firmalarının birçoğu Küçükkuyu’da duruyor. Küçükkuyu’dan Adatepe Köyü’ne minibüs, otobüs ve taksi ile ulaşılabiliyor.

Ankara ve İstanbul yönünden gelecekler için Balıkesir-Edremit güzergahı en kolay rota. Bu güzergahı kullanan bazı otobüsler Edremit’e kadar geliyor. Edremit’ten Küçükkuyu’ya minibüsler var. Yaz aylarında Küçükkuyu’ya direk otobüs seferi bulmak da mümkün.

✔︎ Adatepe’ye özel araçla ulaşım: Özel araçları ile Adatepe Köyü’ne gelmek isteyenlerin İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanmaları gerekiyor. İzmir yönünden Çanakkale’ye giderken Ayvalık ve Edremit’i geçtikten sonra Küçükkuyu’ya ulaşılıyor. Küçükkuyu’dan sağa doğru kıvrılan 3 km’lik yol Zeus Altarı ve Adatepe Köyü’ne gidiyor.

Ankara, İstanbul ve Bursa yönünden gelenlerin Balıkesir merkez ve Edremit üzerinden Küçükkuyu’ya ulaşmaları gerekiyor. İstanbul’dan bir başka alternatif de Marmara Denizi’nin kuzeyinden, Tekirdağ ve Gelibolu üzerinden Çanakkale-İzmir Karayolu’na çıkmak.

Adatepe-Nasil-Gidilir

2. Adatepe’ye hava yoluyla nasıl gidilir?

✔︎ Edremit-Körfez (Balıkesir Koca Seyit) Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım: Adatepe Köyü’ne en yakın havalimanı Edremit Körfez (Balıkesir Koca Seyit) Havalimanı. Havalimanı ile köy arasındaki mesafe 48 km.

Yılın her dönemi uçuşa açık olan havalimanından hava yolu şirketlerinin servisleri Küçükkuyu’ya kadar geliyor. Servis saatleri uçakların iniş-kalkış programına göre ayarlanıyor.

✔︎ Çanakkale Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım: Çanakkale Havalimanı ile Adatepe köyü arasında 95 km’lik mesafe var. Ankara başta olmak üzere Anadolu’nun farklı şehirlerinden direkt uçuş imkanı bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan Adatepe’ye gitmek için Çanakkale Otogarı’na geçmek gerekiyor.

İzmir yönüne giden otobüslerin tamamı Küçükkuyu’dan geçiyor.

✔︎ İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Adatepe’ye ulaşım: İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Adatepe Köyü’ne 255 km uzaklıkta. Havalimanına ulaştıktan sonra 204 numaralı belediye otobüsü ile Otogar’a geçip, Çanakkale otobüsleri ile Küçükkuyu’ya gidilebiliyor.

Havalimanında bulunan banliyö treni İZBAN, Aliağa’ya kadar gidiyor. Aliağa’da inip Çanakkale yönüne giden otobüsleri kullanmak da bir başka alternatif.

3. Küçükkuyu’dan Adatepe’ye nasıl gidilir?

Küçükkuyu ile Adatepe arası 3 km. Küçükkuyu Terminali’nden Adatepe Köyü’ne her yarım saatte bir düzenli dolmuş seferi var. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanıyor.

Adatepe Köyü Nerede? 📍

Kaz Dağları’nın en güzel duraklarından biri olan Adatepe Köyü, temiz havası, doğal güzellikleri ve tarihi izleri ile keşfetmeye değer bir destinasyon.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like