Adelaide Çevresinde Görmeniz Gereken 12 Yer

Adelaide, Avustralya’da bulunan en güzel yerlerden biri. Şehir ve çevresi Avustralya’ya geldiğinizde yaşamak isteyeceğiniz deneyimlerle dolu. Lezzetli yemekler, nefis şaraplar ve keşfedilecek bir dolu doğal güzellikleri ile Adelaide’de siz hem macera hem dinlence bekliyor olacak.

Kenti keşfetmek haftalar alabilir ancak zamanınız kısıtlıysa Adelaide ve çevresindeki en iyi yerleri görmek isteyebilirsiniz. Size yardımcı olmak için en iyi yerlerden 10 tanesini seçtik. Bazıları şehir dışına araçla birkaç saat yol gitmeyi gerektirse de eşsiz manzaralara değdiğini göreceksiniz.

Adelaide Çevresinde Görülecek Yerler

1. Waterfall Gully

Tabloyu andıran muhteşem Cleland Doğal Yaşamı Koruma Parkı’nda yer alan Waterfall Gully yedi ayrı şelaleye sahip. Yürüyüş yolunu tamamladıktan sonra kendinizi Adelaide’nin en güzel manzarasına sahip Lofty Dağı zirvesinde bulacaksınız. Burada Avustralya’nın şelale dibinde yer alan tek restoranında dinlenebilirsiniz.

2. Glenelg

Adelaide’deki plaj kültürünün en iyi örneği olan Glenelg ile ilgili en dikkat çekici şey okyanusa doğru 381 metre uzanan iskelesi. Glenelg kent merkezindeki ana cadde Jetty Road’a giden tramvayı kullanarak brada alışveriş yapabilirsiniz. Ülkenin en iyi çikolatalarından tatmak için Haigh’s Çikolata Dükkanı’na girmeyi unutmayın. Ayrıca plajda nefis öğle yemekleri servis eden bir bar bulunuyor.

3. Barossa Vadisi

Güney Avustralya’nın şarap bölgesi olarak bilinen Barossa Vadisi size bir şarap vadisinden beklediğiniz her şeyi sunuyor: harika yürüyüş ve bisiklet yolları, mükemmel yemek ve tabii ki şarap, golf alanları, yerel sanat galerileri ve yöreye özgü alışveriş yapabileceğiniz küçük kasabalar. Bölgeyi daha detaylı tanımak istiyorsanız Tanunda kasabası dolaşmak için ideal yer. Güney Avustralya’nın bu güzel bölgesini keşfetmek için birkaç gün ayırabilirsiniz. Eğer zamanınız kısıtlıysa Barossa Vadisi hakkında yeterince bilgiye sahip olmak için birkaç şarap mahzenine yapacağınız günübirlik bir gezi yeterli olacaktır.

4. Adelaide Tepeleri

Adelaide Tepeleri, her birinin kendine özgü bir karakteri ve tarihi olan küçük birkaç kasaba ile turistik yerden oluşuyor. Hahndorf, Avustralya’da ayakta kalan en eski Alman yerleşimi. Beerenberg Çiftliği’ni ziyaret ederek ellerinizle taze meyve toplama fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca turistlerin çoğunlukla yaptığı aktivitelerden biri de Cleland Milli Parkı’nı ziyaret etmek ve oradaki hayvanları elleriyle beslemek. Hala vaktiniz varsa Adelaide Tepeleri’nde yer alan The Big Rocking Horse ile Gumeracha kasabasındaki Oyuncak Fabrikası’nı görebilirsiniz. Yerli biraları tatmak isteyenler için Adelaide Tepeleri’nde Lobethal Bierhaus ve Grumpy’s Brewhaus adında iki küçük bira fabrikası yer alıyor. Enfes şaraplar için ise Shaw & Smith’i denemelisiniz.

5. Cleland Wildlife Park, Adelaide

Adelaide Tepeleri’ne giderken yol üzerinden bulunan Cleland Doğal Yaşam Parkı’na da zaman ayırmayı unutmayın. Özellikle çocuklar için mükemmel bir yer olan park maceralarla dolu. Koala kucaklayabilir ve etrafta dolaşan çok farklı hayvan grupları görebilirsiniz. Hatta beslenme vakitlerinde lorekeet (papağan türü), Tazmanya canavarı, dingo (Avustralya yabani köpeği), pelikan, yılan ve sürüngenleri ellerinizle besleyebilirsiniz.

6. Adelaide Hayvanat Bahçesi

Avustralya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi olan Adelaide Hayvanat Bahçesi yerli ve yabancı 300’ün üzerinde türe ev sahipliği yapıyor. Hayvanların yanı sıra hayvanat bahçesinde Afrika, Avustralya, Asya, Güney Amerika gibi bölümlere ayrılmış geniş bir botanik bahçe de yer alıyor. Dev panda sergisi ile hayvanat bahçesinin iki sakini Wang Wang ve Funi’yi ziyaret etmeyi unutmayın.

7. Kanguru Adası

Avustralya’daki bitki örtüsü ile hayvan çeşitliliğini görmek istiyorsanız Kanguru Adası mükemmel bir tercih olacaktır. Çoğunlukla el değmemiş olan adada yalnızca 4600 kişi yaşadığından 891 yerli bitki türünden (46’sı endemik tür) her birini net bir şekilde gözlemlemek mümkün. Ayrıca adada wallabyler, deniz aslanları, goannalar (Avustralya kertenkelesi), koalalar ve kangurular da yaşıyor. Küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen adada ülkenin en iyi yemeklerini bulmak mümkün, malzemelerin çoğu ise orada yetiştiriliyor.

8. Hallett Cove

Avustralya’nın başta gelen doğal güzelliklerinden olan Hallett Cove bölgesini es geçmek olmaz. 30 yıldır 1700’ün üzerinde insan yapımı eserin toplandığı tarihi bir alan olmasının yanı sıra 600 milyon yıl önce suda oluşan, Prekambriyen dönemine ait kaya inanılmaz kaya oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Bölge balık tutmak, yüzmek ve el değmemiş suların kenarında piknik yapmak için muhteşem bir seçenek.

9. Fleurieu Yarımadası

Eğer balina görmek istiyorsanız Fleurieu Yarımadası tam size göre. Kış sonu ile ilkbahar başlangıcında balinalar Antarktika’ya giderken burada görülebiliyor. Bu dönem özellikle fotoğraf severler için muhteşem manzaralar sunuyor. Ancak yılın diğer dönemlerinde de ziyaret etmeniz için birçok neden bulunuyor. Yarımadada kangurular ve penguenler milli parklarda dolaşıyor ve bölgenin en iyi plajlarına burada rastlayabilirsiniz. Fleurieu Yarımadası’nda nefis süt ürünleri, zeytinler ve şaraplar üretiliyor. Yarımada deniz kenarında dinlendirici bir gün veya keşiflerle dolu aktif bir gün için mükemmel bir destinasyon.

10. Murray Nehri

Amazon ve Nil nehirlerinden sonra dünyanın gemi girişine uygun üçüncü uzun nehri olan Murray Nehri ve yakın çevresi keşfetmek için olağanüstü bir yer. Su kayağı yapabilir veya bisiklet ile 40.000 yılı aşkın süredir yerleşim yeri olan bölgeyi keşfe çıkın. Eğer yürümek istemiyorsanız manzarayı balonla yukarıdan da seyredebilirsiniz.

11. Adelaide Gemi Mezarlığı

Adelaide kentinde gerçekten ilginç olan bir şey varsa o da bu gemi mezarlığı. Bugün çoğunlukla bataklık olan bu alana 1909-1949 yılları arasında ömrünü tamamladığı düşünülen çok sayıda gemi terk edilmiş. Burada bilinen 25 gemi kalıntısı bulunuyor ve modern sanayiler manzarayı bozsa da Garden Adası ve çevresindeki bölge büyüleyici güzellikte. Fotoğraf makinenizi yanınıza alıp harika fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

12. Adelaide Botanik Bahçesi

Adelaide Botanik Bahçesi, şehir merkezine yakın halka açık 51 hektarlık bir alan. Burada dolaştığınızda Güney Yarımküre’nin en büyük tek açıklıklı serası olan Bicentennial Conservatory binası gibi tarihi yapılar görebilirsiniz. Ayrıca Amazon Waterlily Pavilion ve Palm House’u (Madagaskar’dan çeşitli bitkilere sahip olan) ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like