Home Okyanusya Avustralya Güney Avustralya’nın Sakin Şehri Adelaide

Güney Avustralya’nın Sakin Şehri Adelaide

2
1767

Adelaide, okyanus kokan havası, yemyeşil doğası, geniş park ve bahçeleri, üniversite gençliğinin hareketliliğinin hissedildiği cadde ve sokakları, farklı kültürlerin izlerini taşıyan mekanları, her daim yavaş ilerleyen gündelik yaşamı ile Güney Avustralya eyaletinin en büyük şehri ve başkenti.

Nüfusu 2 milyona yaklaşan Adelaide’ın günümüz anlamındaki şehirleşme hikayesi oldukça yeni. 1836 yılında Britanyalıların gelip yerleştiği şehirde, o yıllara kadar Avustralya Aborjinleri yaşıyormuş. Adını Britanya kralı IV. William’ın karısı Kraliçe Adelaide’dan alan kent, 1840 yılında Avustralya’nın ilk belediyesi unvanını almış.

Adelaide-Torrens-River
Torrens Nehri kıyısı

Avustralya’nın güneyinde, St. Vincent Körfezi’nin doğu kıyılarına kurulan şehir, Torrens Nehri boyunca uzanıyor. Şehrin yerleşim yeri olan kuzey bölgesi ile işyeri ve ofislerin bulunduğu güney bölgesi Torrens Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Her köşesinde farklı türden ağaçların sıralandığı geniş yeşil alanların bulunduğu şehir, keyifli yürüyüş ve bisiklet rotalarına sahip.

Adelaide Gezilecek Yerler

Düzenli yapısı nedeniyle kaybolmanın neredeyse imkansız olduğu Adelaide ‘ızgara şehir’ olarak biliniyor. Bir ızgaranın içerisinde toplam 5 kare plan üzerine oturtulan şehirde bu tasarımı başarıyla uygulayan isim General William Light. Bu plana Light Vizyonu da deniyor.

Dünyanın diğer bölgelerine ve ülkelerine göre oldukça yakın bir tarihte kurulan Avustralya’da en eski yerleşim yerlerinden biri Adelaide. Bu durum şehrin farklı yerlerinde tarihi yapılar, inanç merkezleri ve öyküsü olan birçok izle karşılaşmayı sağlıyor. Adelaide gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor.

2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesini paylaşan şehirde bu konfor ve mutluluğu hissetmek mümkün. İnsanların telaş yapmadan, güler yüzle yürüdüğü sokaklarda bu mutluluk havası sizi de etkiliyor.

1. Adelaide Zoo

Adelaide-Zoo
Malaya Ayısı

Avustralya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesi olan Adelaide Zoo, Torrens Nehri’nin kıyısında yemyeşil bir doğanın içerisinde kurulu. 1,800’ün üzerinde hayvan, 300’den fazla yerli türün bulunduğu hayvanat bahçesi, Avustralya kıtasına özgü bitki ve hayvan türlerini görmek için en güzel seçeneklerden biri.

Nesli tehlike altında olan türlere dikkat çekmek amacıyla Çin tarafından Adelaide Hayvanat Bahçesi’ne 10 yıllığına gönderilen Wang Wang ve Funi isimli pandalar hayvanat bahçesinin en çok ilgi gören üyelerinden. Günün büyük bölümünde uyumayı tercih eden ve tembellik yapan bu hayvanlar, 2009 yılından beri kendilerine ayrılan özel bölümde yaşıyor. Dünyanın en ünlü dev pandaları arasında gösterilen pandaları görmek için ülkenin dört bir yanından ziyaretçi bahçeye akın ediyor.

1883 yılında açılan hayvanat bahçesi, Asya, Afrika, Avustralya, Güney Amerika, Maymun Evi, Kuş Habitat Bahçesi, Çocuk Hayvanat Bahçesi bölümlerinden oluşuyor. Ziyaretçiler Tazmanya canavarı, sumatra kaplanı, sumatra orangutanı, koala, wallaby, kanguru, kombat gibi türleri görebiliyor.

2. Adelaide Town Hall

Adelaide-Town-Hall

Adelaide’ın kalbinde, King William Caddesi üzerinde bulunan Town Hall (Belediye Binası), şehrin en eski yapılarından biri. 1866 yılında inşa edilen yapıya 1935’te saat kulesi eklenmiş. İçerisinde ofisler, konser ve sergi salonları ile belediye birimlerinin bulunduğu bina, 1895 yılında Güney Avustralya Ligi’nin açılış toplantısının da yapıldığı tarihi bir olaya tanıklık etmiş. Günümüzde spor tutkunlarının önemli günlerde buluştuğu ve çeşitli kutlamalar organize ettiği belediye binası, mimarisi ile de etkileyici bir görünüm sunuyor.

3. North Terrace Caddesi

North-Terrace

Şehirde birçok tarihi yapının sıralandığı, müze, sanat galerisi ve anıtın görülebildiği North Terrace Caddesi, aynı zamanda yemyeşil doğasıyla da harika bir yürüyüş rotası. İş ve yerleşim yerleri arasında sınırı oluşturan bu cadde boyunca; Güney Afrika Savaş Anıtı, tren istasyonu, üniversite kampüsü, botanik bahçesi, Güney Avustralya Müzesi, sanat galerisi, arkeoloji müzesi, festival alanı, Scots Kilisesi’ni görmek mümkün.

4. Rundle Mall

Rundle-Mall

Trafiğe kapalı, alışveriş ve buluşma noktası olan Rundle Mall caddesi boydan boya şehrin ortasından geçiyor. Çok sayıda ünlü markanın yan yana sıralandığı, market, sinema, alışveriş merkezi, restoran ve anıtın bulunduğu cadde, sokak çalgıcıları için de bir gösteri merkezi. Her türlü ihtiyaca yanıt veren Rundle Mall, Adelaide’a gelen herkesin en az bir kez uğraması, görmesi gereken yerlerden.

5. South Australian Museum

South-Australia-Museum

Tarih, doğa ve kültürel araştırmalarda bulunmak üzere 1856 yılında kurulan South Australian Museum, Güney Avustralya’nın en prestijli müzelerinden biri. Zemin katında Aborjin kültürünün sergilendiği bir galerinin bulunduğu müzede kalıcı galeriler arasında Güney Avustralya Biyoçeşitlilik Galerisi, Dünya Memeliler Galerisi, Mawson Galerisi, Megafauna Galerisi, Mineraller ve Meteor Galerisi, Fosiller Galerisi, Opal Fosiller Galerisi, Pasifik Kültürler Galerisi ve Eski Mısır Odası bulunuyor.

6. State Library of South Australia

State-Library-Adelaide

Avustralya devletinin resmi kütüphanesi olan State Library of South Australia, çok sayıda okuma salonu, arşiv odaları, kütüphane bölümü, teknoloji salonu ve sergi salonlarından oluşuyor. Mesai saatleri içerisinde herhangi bir üyelik gerektirmeden herkesin özgürce giriş yapabildiği kütüphane, modern dekorasyonu ve atmosferi ile dinlenmek için de ideal. Dönemsel sergilerin yapıldığı galerilerinde zaman zaman ilginç sergilere de rastlamak mümkün.

7. National War Memorial

National-War-Memorial-Adelaide

Birinci Dünya Savaşı’nda Güney Avustralya adına hizmet edenlerin anısına inşa edilen National War Memorial (Ulusal Savaş Anıtı) 1931 yılına tarihleniyor. 25 Nisan Anzak Günü ve 11 Kasım Anma Günü’nde özel törenlerin gerçekleştirildiği anıt, North Terrace Caddesi’nin köşesinde bulunuyor.

Güney Avustralya Parlamento Binası, Botanik Bahçesi, Casino, Torrens Nehri kıyıları da gezilecek, görülecek yerler arasında. Şehir merkezinde birden farklı güzergahta hizmet veren ücretsiz belediye otobüsleri ile birçok popüler noktaya kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Adelaide’da Nerede Kalınır

Adelaide’da her bütçeye ve beklentiye uygun konaklama seçeneği bulunuyor. Dünyaca ünlü beş yıldızlı otel zincirlerinden, hostellere kadar seçim yapmak mümkün. Ben seyahatimde Avustralya’nın en ünlü hostel zinciri YHA’da (Youth Hostelling Association) 2 gece kaldım. Geceliği kişi başı 30 Avustralya Doları (AUD) olan hostelde 8 kişilik odalarda kalınabiliyor. Hostelin merkezi konumu nedeniyle birçok yere çok kısa sürede ulaşmak mümkün. Gecelik ortalama otel fiyatları ise kişi başı 90 AUD’dan başlıyor.

Adelaide’a Nasıl Gidilir

Qatar Airways’in Doha aktarmalı Adelaide uçuşları ile Türkiye’den bu güzel şehre ulaşmak oldukça kolay. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından 4 saat 10 dakika süren Doha uçuşunun ardından 13 saat 5 dakikalık yolculukla Adelaide’a ulaşılabiliyor. Havalimanı şehir merkezine 10 km uzaklıkta. Taksi, araç kiralama, shuttle ve belediye otobüsü seçenekleri ile şehir merkezine kısa sürede gidilebiliyor.

Doğayla bütünleşen, huzurlu bir keşif için Güney Avustralya’nın kalbi Adelaide iyi bir seçenek. Hiçbir telaş ve koşuşturma olmadan gündelik yaşama katılmak; güler yüzlü insanların şehrinde özgürce dolaşmanın keyfini çıkarmak gerek.

2 Yorumlar

  1. Aslında hayvanat bahçelerinden hoşlanmıyorum ama bir yandan da hayvanlara yakın olmayı çok seviyorum. Beni arada bırakan bir duygu. Sanırım ben de bu şehre gitsem, liste başı olarak hayvanat bahçesini yapardım.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here