Adelaide Melbourne Rotasında 10 Heyecan Verici Durak

0
1299

Avustralya, çok geniş bir coğrafyada kurulmasına rağmen 24 milyonluk nüfusuyla bakir kalmayı başaran ülkelerden biri. Yemyeşil ormanlar, hırçın dalgaların vurduğu okyanus kıyıları, ıssız çöller, endemik bitki ve hayvan türleri, bisiklet, trekking ve karavan rotaları ile Avustralya’ya her yıl binlerce insan geliyor. Her biri farklı rotalarda seyahat eden insanlar ülkenin muhteşem doğasına tanık oluyor.

Yaklaşık 10 gün süren Avustralya seyahatimde AdelaideMelbourne rotasında çok sayıda yeri görme şansım oldu. Dünyanın farklı yerlerinden, her yaş grubundan insanın adım adım keşfe çıktığı rota boyunca çoğu kez hayranlıkla izledim doğayı ve doğanın izlerini. Yalnızca filmlerde, belgesellerde görebileceğim sahnelerin içerisinde olduğum anlardan en çok akılda kalanları bir araya getirdim.

Güney Avustralya’da 10 Etkileyici Durak

1. Grampians National Park

Grampians-National-Park

Adelaide-Melbourne rotasında çok sayıda milli park bulunuyor. Doğal yaşamın korunduğu; içerisinde kamp alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları, şelaleler ve akarsuların yer aldığı milli parklar, bölgeyi tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret ettiği duraklardan. Grampians National Park da bunlardan biri.

Aborjin kaya sanatı örneklerinin görüldüğü milli parkta derin vadiler doğal yaşam için çok uygun. Hayatımda ilk kez bir kanguruyu beslediğim milli parkta ürkek adımlarla yanına yaklaştığım kanguruya ilk dokunuşumda kalbim yerinden çıkacak gibiydi. Birlikte seyahat ettiğim Kemal Kaya‘nın ‘Çocuk kediye dokundu’ esprisine maruz kaldığım anlar, kanguru sürüsünün elimdeki krakeri yiyebilmek adına üzerime hamle yapmasıyla son buldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz