Adelaide Şehrinde Yapılacak 10 Şey

1
1546

Güney Avustralya’nın huzurlu ve güvenli şehri Adelaide‘de birçok deneyimi kısa sürede yaşamak mümkün. Adelaide merkezinin biraz dışına çıktığınız oldukça bol seçenekler sunan yapılacak şeyler, deneyimler ve güzel yerler misafirlerine kucak açıyor.

Aracınız ile biraz uzaklaşıp kıyılarda tatil yapın, vahşi yaşamı görün, doğal yaşamı koruma parklarını ziyaret edin ve yerel yiyecek ile şarapları deneyin. Victor Harbor kasabasını görün, tarihi PS Murray Princess gemisi ile Murray Nehri’nde gezintiye çıkın, ünlü Barossa bölgesinde şarap tadımı yapın. 

Adelaide Şehrinde Yapılacak 15 Şey

1. Adelaide’ın harika plajlarını keşfedin

Glenelg’e giden bir tramvaya binin, Henley Plajı’nı veya Semaphore’u ziyaret edin. Araç kiralayarak Port Willunga, Normanville, Goolwa veya Victor Harbor gibi Fleurieu Yarımadası’nda yer alan en dikkat çekici plajlara gidin. Ya da neredeyse her plajın mükemmel olduğu Kanguru Adası’nı ziyaret edin.

2. North Terrace Bölgesi’nde Yürüyüş Yapın

Henüz yenilenen North Terrace Bölgesi’nde Güney Avustralya Sanat Galerisi, Güney Avustralya Müzesi, Ayers House, Botanik Bahçeleri, Avustralya Ulusal Şarap Merkezi ile Parlamento Binası yer alıyor.

3. Tabloyu andıran Adelaide Tepeleri’ne gidin

Şehirden araçla yalnızca 20 dakikalık mesafede olan Adelaide Tepeleri masallardan fırlamış kadar şirin br bölge. Hatta araçla gittiğiniz süre için bile pişman olmayacaksınız. Muhteşem Adelaide Tepeleri’nde tura çıkarak Hahndorf, Stirling ve Aldgate kasabalarını görün.

Torrens Nehri Adelaide Tepeleri’nden Henley Plajı’na uzanıyor. Adelaide kentindeki Torrens Gölü güneşlenmek, piknik yapmak, yürüyüş veya koşu için ideal bir yer. Popeye ile gölde botla gezintiye çıkın veya isterseniz su bisikletiyle gölün keyfini çıkarın.

4. Avustralya’nın ilginç doğal yaşamını keşfedin

Adelaide Tepeleri’nde yer alan Cleland Doğal Yaşamı Koruma Parkı (Cleland Conservation Park) ve Gorge Vahşi Yaşam Parkı’nı (Gorge Wildlife Park) ziyaret ederek kolaları, kanguruları, walabileri, emuları (Avustralya’ya özgü bir devekuşu) ve Avustralya’ya özgü daha birçok hayvanı elinizle beslemenin keyfini çıkarın. Eğer kanguruları, koalaları ve ekidneleri (dikenli karıncayiyen) doğal yaşam alanlarında görmek istiyorsanız mutlaka Kanguru Adası’na gidin.

5. Avustralya’nın eşsiz doğasını keşfedin

Güney Avustralya’nın büyüleyici doğa harikalarını keşfedin. Ünlü doğal kaya oluşumlarının yer aldığı Flinders Ranges, Murray Nehri veya Kanguru Adası’ndaki Remarkable Rocks ile Admirals Arch ile büyülenmeye hazır olun.

Avustralya’nın ulusal dördüncü simgesi olan eşsiz Kanguru Adası’nda ülkenin vahşi yaşamına tanık olun. Denizaslanı Koyu’nda Avustralya denizaslanları arasında yürüyün, kanguruları ve wallabyleri besleyin, koalaları kucaklayın. Remakable Rocks, Admiras Arch, Kelly Hill Caves ve Little Sahara kum tepelerini keşfedin.

6. Büyüleyici Murray Nehri’nde gezintiye çıkın

Yandan çarklı tarihi vapur PS Murray Princess ile Murray Nehri’nde dinlendirici bir tura çıkın. Eşsiz kaya oluşumlarıyla, kuşlar ile vahşi yaşamla ve yol boyunca göreceğiniz küçük ve şirin liman kasabaları ile büyülenin.

7. Adelaide ile Monarta hayvanat bahçelerini ziyaret edin

Adelaide Hayvanat Bahçesi’nde pandalar Wang Wang ile Funi’yi ve diğer hayvanları ziyaret edin. Hayvanat Bahçesi 1800’in üzerinde hayvan ile 300’e yakın egzotik memeli, kuş, sürüngen ve balık türüne ev sahipliği yapıyor.

Monarta Hayvanat Bahçesi ise Avustralya’nın en büyük açık alana sahip hayvanat bahçesi ve Adelaide’den yalnızca 50 dakika uzaklıkta. Muhteşem gözlem teraslarından çita, beyaz gergedan, aslan, şempanze, zürafa, antilop ve daha fazlasını görün. Ayrıca Avustralya’ya özgü vahşi yaşamı da görme fırsatını yakalayın.

8. Adelaide’da Gastronomik yolculuğa çıkın

200’ün üstünde mahzeni ile Adelaide’nin neden Avustralya’nın şarap üretilen bölgelerine açılan kapısı olduğunu kendiniz görün. Barossa, Clare Vadisi, Coonawarra ve McLaren Vale gibi ünlü şarap bölgelerinden birinde çeşitli şarapların tadına bakın.

Adelaide Merkez Pazarı’nda (Adelaide Central Markets) keşfe çıkın ve tezgahlardaki birçok lezzetin tadına bakın. Pazardan alacağınız nefis gurme gıdalar ile Adelaide Botanik Bahçeleri gibi Adelaide’nin tabloyu andıran park veya bahçelerinden birinde piknik yapın.

9. Akşam Yemeği ve Şarap

Adelaide şehir merkezinde, Rundle Caddesi, Gouger Caddesi veya Çin Mahallesi’nde ya da biraz şehir dışında Kuzey Adelaide’de O’Connell Caddesi, Parade, King Willliam Caddesi, Unley Caddesi ve Jetty Caddesi’ndeki ödüllü, muhteşem restoranları deneyin.

Adelaide kentindeki yeni Leigh Caddesi ile Peel Caddesi bölgesi ufak ve şirin bar ve restoranlar arayanlar için mükemmel bir yer. Burada mutlaka birkaç içecek ile gün içinde alıştırmalık bir şeyler alın.

10. Adelaide etkinliklerini kaçırmayın

Kentteki etkinliklerden bazıları Ocak ayında Santos Tour Down Under, Şubat ayında Coopers Kangaroo Island Cup ile Mad March, WOMADelaine, Adelaide Festivali, Adelaide Cup Races ve Clipsal 500. Nisan ayından Eylül ayına kadar yeni inşa edilen harika Adelaide Oval isimli stadyumda oynanan AFL (Avustralya Futbolu) oyunlarının atmosferine tanık olun. Haziranda en iyi kabare sanatçısı Adelaide Kabare Festivali’nde sahneye çıkıyor, Eylül ayında ise Güney Avustralya’nın en uzun soluklu etkinliği olan Royal Adelaide Show başlıyor. Kasım ayında orada olursanız Credit Union Noel Geçidi ve Aralık ayında mum ışığında söylenen yeni yıl şarkılarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Adelaide şehri sayısız alışveriş deneyimi sunuyor. En iyi alışveriş noktalarından bazıları Rundle Mall, East End, King William Road, Parade, Burnside Village, pazarlık yapabileceğiniz Harbour Town ve antikalarla ilgileniyorsanız Norwood.

İstanbul’dan Sabiha Gökçen Havalimanından ve İstanbul Havalimanından Qatar Airways ile Doha aktarmalı 13 saatte Adelaide‘e gidiliyor. Dönüş Melbourne şehrinden yine Doha aktarmalı olarak yapılabilir. İstanbul-Doha 4 saat 15 dakika; Doha-Adelaide ise 13 saat sürüyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz