Ağaç Olup Kök Salmaktansa Kuş Olup Uçmayı Tercih Ettiler

6
275

Ayfer-Onur Öznar çifti 2009 yılından beri dünyanın farklı yerlerini keşfetmek için seyahat ediyor. Temmuz 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evlerini kapatıp motosikletle yollara düşen çift seyahat tutkusunu ‘Ağaç olup kök salmaktansa kuş olup uçmayı tercih ettik’ sözleriyle açıklıyor.

Sizi çok kısa tanımak istesek?

Hem hayat hem de yol arkadaşı olmuş bir çiftiz. Ayfer istatistik mezunu, Onur ise mühendis. Her ikimiz de gezmekten çok büyük keyif alıyoruz, özellikle son yıllarda hayatımıza kattığımız motosiklet gezilerinin yeri ise ayrı. Onur’un işinden dolayı gittiğimiz ABD’nin farklı eyaletlerinde 15 yıl yaşadık. 6-Temmuz 2016 sabahı ise evimizi kapatıp motorumuz Libertad ile düştük yollara.

Onur-Ayfer-Oznar
Onur-Ayfer Öznar

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

İkimizin de seyahat etmeye düşkün olması bizi her fırsatta yeni yerler görmeye itti. 2009 yılında ilk Güney Amerika’ya yaptığımız gezimiz sırasında dünyanın dört bir yanından gelmiş gençlerle tanıştık. Çoğu ya üniversiteyi yeni bitirmiş ya da okuluna, işine ara vermiş dünyayı geziyordu. O anda kısa süreli gezilerin bize yetmediğinin farkına vardık ve aynı anda birbirimize bakıp biz niye yapmıyoruz dedik. İlk adım atılmış ve bundan sonraki planımız daha uzun süreli veya süresiz dünyayı dolaşmak olacaktı… “Ağaç olup kök salmaktansa kuş olup uçmayı tercih ettik…”

Deneyimlerinizi Ayfer Onur Seyahatnamesi ismiyle paylaşıyorsunuz. Bu isim nereden çıktı?

Kendi seyahat deneyimlerimizi yazıp paylaştığımız için ismimiz ile birlikte Evliya Çelebi’den esinlendiğimiz seyahatnameyi birleştirerek sitemizin adına karar verdik.

AyferOnurSeyahatnamesi.com adresine girenleri neler bekliyor?

Geziye çıkmadan önce özellikle araştırdığımız konulara yazılarımızda yer vermeye ve bizden sonra gideceklere bir nebze de olsa yardımcı olmayı amaçlıyoruz. AyferOnurSeyahatnamesi.com ziyaretçileri, gezdiğimiz yerlerle birlikte geçtiğimiz ülkeler hakkındaki gözlemlerimizi, kullandığımız kamp-motosiklet malzemeleri, uzun süreli bir geziye çıkmadan önce hazırlanma süreci, Work and Travel programı ile ABD’ye gelmiş gençlerle yaptığımız söyleşileri ve faydalı olabilecek bazı bilgileri, fotoğraflarımızı ve videolarımızı bulacaklar.

Ayfer-Onur-Seyahatnamesi

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsunuz?

Fırsat buldukça seyahat kitapları, dergiler, gezginlerin blog yazılarını okuyup ilgimizi çeken yerlerle ilgili notlar alıyoruz ve topladığımız bilgileri dosyalıyoruz. Özellikle kültürel, tarihsel, doğal güzellikleri ön planda olan, huzur bulabileceğimiz yerler, bazen gördüğümüz bir fotoğraf veya seyrettiğimiz filmdeki bir yer bile bizi oraya gitmeye yönlendirebiliyor. Gittiğimiz yerlerdeki yerel halkın tavsiyelerine de her zaman kulak veriyoruz.

Seyahatlerinizde yaşadığınız en ilginç ve unutamadığınız bir anı paylaşabilir misiniz?

En son çıktığımız gezimiz sırasında yüreklerimize dokunan dünyanın dört bir yanından çok güzel insanlarla tanıştık ama bazıları var ki cesaretleri ile bizi inanılmaz etkiledi. Daha gezinin birinci ayında bizi hayrete düşüren Marko, unutulmaz anılarımızın arasında yer almıştı bile. Kendisi ile Anchorage-Alaska’da kaldığımız kamp alanında tanıştık. Marko, Romen ama Avusturya’da büyümüş ve 2009 yılından beri motosikleti ile dünyayı geziyor. Buraya kadar her şey normal gelebilir ama onu diğer motorculardan daha cesur yapan sağır ve konuşamıyor olması. Sizce de müthiş bir şey değil mi? Dil bilmiyorum nasıl anlaşırım diye tek başına farklı bir ülkeye gitmeye cesaret edemeyenler için Marko’dan güzel örnek olabilir mi? Akşam uzun uzun sohbet ettik… Devam edeceğimiz rotayı daha önce geçtiği için bize müthiş işimize yarayacak bilgiler verdi. Anlaşmak için duymak veya aynı dili konuşmanın ne kadar önemsiz olduğunu beden dilinin ve güler yüzün her kapıyı açacağını bize bir kez daha hatırlattığı için Marko’ya teşekkürler.

Ayfer-Onur-Oznar

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Cunda, Ayvalık
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Antarktika
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Onur’un Stockholm, Ayfer’in Londra
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Küba
En son seyahat ettiği yer: 15 ay süren Kuzey-Orta-Güney Amerika, Antarktika ve Avrupa’yı kapsayan bir motosiklet gezisini yeni bitirdik.

Son olarak söylemek istedikleriniz?

Her gezimiz bize yeni ufuklar açtı, gezdikçe özgürleştiğimizi hissettik. Özellikle son gezimizde birbirinden farklı coğrafyalarda zaman zaman hem hava hem de yol şartlarından dolayı sınırlarımızı zorladığımız sürüşler yaptık. Motosikletimizle muhteşem And dağlarını geçip nice çöller aştık, Alaska’da balinaları izlerken birden kendimizi Orta Amerika’da volkanların sesini dinlerken bulduk. Meksika’nın inanılmaz güzel kolonyal şehirlerinde dolaşıp, lezzetlerini tadarken binlerce yıllık tarihi şehirlerin içinde kaybolduk. Patagonya’nın güzelliğine hayran kalırken kendimizi Antarktika’nın beyaz cezbedici güzelliğinin içinde penguen ve balinalarla sohbet ederken bulduk.

Ayfer-Onur-Seyahat

Bunların yanında ömür boyu süreceğini bildiğimiz öyle güzel dostlar edindik ki yola çıkmasaydık hiçbirinin farkına bile varmayacaktık. Okumakla birlikte yaşayarak deneyimlemenin daha öğretici olduğunu ve bize çok daha fazlasını kattığını düşünüyoruz. Okuduklarımızdan ve duyduklarımızdan dolayı tereddüt ederek geçtiğimiz bazı ülkelerde ne kadar yanlış düşündüğümüzü gördük. Ön yargılarımızı bir kenara bırakarak yola devam etmeyi öğrendik. Azla yetinmeyi, daha sakin olmayı, acele etmemeyi, sabretmeyi, güvenmeyi, paylaşmayı, daha çok gülmeyi, kısacası hayatın tadını daha fazla çıkararak yaşamanın farkına vardık. Bizi en iyi motive eden Paulo Coelho’nun sözü umarız sizleri de motive eder: “Güle güle diyebilecek kadar cesursan; hayat seni, yeni bir MERHABA ile ödüllendirecektir.”

6 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz