Akçay Nerede, Nasıl Gidilir?

Akcaya-Nasil-Gidilir

Balıkesir, Edremit’e bağlı bir sahil beldesi olan Akçay, Türkiye‘de turizmin başladığı ilk destinasyonlar arasında. Edremit ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Akçay’da sahil boyunca uzanan yazlık ve tatil sitelerinde daha çok emekli ve yaş ortalaması yüksek kesim yaşıyor.

Edremit Körfezi üzerinde, Işıklar Sahili olarak da adlandırılan Ege Denizi kıyısında konumlanan Akçay, efsanelere konu olan İda Dağı eteğinde, yeşil zeytin ağaçlarıyla bezeli tepelerin yanı başında.

Akçay Nerede? 📍

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı mahalle statüsünde olan Akçay’ın kuzeyinde Kazdağları (İda Dağı), güneyinde ise Edremit Körfezi (Ege Denizi) bulunuyor.

Akçay’a Nasıl Gidilir? 🚌

1. İstanbul’dan Akçay’a nasıl gidilir?

İstanbul’dan Akçay’a karayolu ile ulaşım için birden fazla alternatif var. İstanbul-Akçay ulaşımında sıklıkla kullanılan ve en işlek olan güzergah İstanbul-Bursa-Balıkesir-Edremit-Akçay güzergahı. Bu güzergah İzmir Otoyolu’nun devreye girmesi ve Osmangazi Köprüsü’nün yolu kısaltmasıyla birlikte 402 km’ye düştü.

İstanbul’dan Akçay’a ulaşım için bir diğer güzergah İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Küçükkuyu-Akçay rotası. Bu rota 450 km sürüyor. Bu yolu kullananlar Gelibolu’dan Lapseki ya da Eceabat’tan Çanakkale’ye feribotla geçmek durumunda.

İstanbul’dan Akçay’a ulaşım için üçüncü alternatif Bandırma feribotunu kullanmak. İstanbul-Bandırma feribotla 1 saat 45 dakika sürüyor. Bandırma’ya geçtikten sonra Susurluk yolunu takip ederek Balıkesir’e, Balıkesir’den de Edremit üzerinden Akçay’a ulaşılıyor.

2. İzmir’den Akçay’a nasıl gidilir?

İzmir-Akçay arasındaki mesafe 197 km (2 saat 40 dk). İzmir’den Akçay’a gitmek isteyenler İzmir-Çanakkale Karayolu’nu takip ederek Aliağa, Bergama, Dikili, Ayvalık, Edremit güzergahını takip ederek Akçay’a ulaşabiliyor.

3. Ankara’dan Akçay’a nasıl gidilir?

Ankara-Akçay arasındaki mesafe 655 km (7 saat 40 dk). Ankara’dan Akçay’a ulaşım için Bursa Karayolu’nu kullanmak gerekiyor. Güzergah üzerinde Bursa’dan sonra Balıkesir ve Edremit bulunuyor.

4. Akçay’a havayolu ile ulaşım

Akçay’a en yakın havalimanı Balıkesir Edremit Körfez Havalimanı (Balıkesir Kocaseyit Havalimanı). Havalimanı Akçay’a 16 km uzaklıkta. Havalimanına İstanbul ve Ankara’dan düzenli uçak seferleri var. Havalimanına gelen yolculara Edremit, Ayvalık ve Akçay’a ücretli servis hizmeti veriliyor.

5. Akçay’a otobüsle ulaşım

Akçay’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüslerle ulaşmak mümkün. Özellikle yaz döneminde artış gösteren seferlerle her gün birçok otobüs firması düzenli olarak taşımacılık yapıyor.

Pamukkale, Kamil Koç, Metro, Uludağ, Truva firmaları Akçay’a sefer düzenliyor. İzmir-Çanakkale-Edirne istikametindeki tüm otobüsler Akçay’dan geçiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like