Akhisar Gezi Rehberi

3
7604

Bazı yerler vardır her yolculukta yepyeni anılar ve deneyimler keşfetmenize olanak sağlar. Hemen her defa önünden geçip gittiğiniz bir binanın yanı başında bambaşka bir ayrıntıyı yakalatır size, heyecana düşürür. Her gittiğinizde yeni bir lezzeti denemek için sayısız fırsat yaratır. Akhisar, tam da az önceki cümlelerde tarifini ettiğim yerlerden.

Türkiye’nin birçok şehrini hem nitelik hem de nicelik açısından geride bırakan, çok kültürlü izler taşıyan dinamik nüfusu, zeytin ağaçlarıyla bezeli coğrafyası, sakatattan çorbaya enfes sokak lezzetleri ve tatlıları, yakın tarihin izlerini taşıyan mimari yapıları ve eşsiz manzaralı sokaklarıyla Akhisar, her adımında ziyaretçisini tarihin, lezzetin, doğanın ve sohbetin farklı dönemlerine götürmeyi başarıyor.

İzmir’e yalnızca 1 saat, yeni tamamlanan İstanbul-İzmir Otoyolu ile de İstanbul’a 2.5-3 saatlik bir mesafeyle ulaşılabilen Akhisar’da mola vermek için onlarca farklı sebep var.

Zeytin ve zeytinyağı üretimiyle Türkiye’yi bu alanda sırtlayan bir merkez olan Akhisar, gelişmiş sanayisi, tarımsal üretimi, geleneksel esnaf, zanaatkar ve sanatkarları, asırlık çınarlarla bezeli tarihi sokakları ile dünyanın en kendine has yerlerinden bir tanesi.

Akhisar Gezi Rehberi

Manisa’da şehir merkezinin dışında kalan ilçelerde nüfusuyla ilk sırada yer alan Akhisar‘ın tarihi geçmişinin bölgede yapılan araştırmalarla MÖ 3 bin yıllarına kadar uzandığı anlaşılıyor. Antik dönemlerde bilinen ilk isminin Pelopia olduğu Akhisar, daha sonraki yıllarda Thyateira ismiyle anılmaya başlamış.

Thyateira, Lidya Krallığı’nın yıkılmasının ardından sırasıyla Pers, Makedonyalı İskender, Selevkos, Bergama, Roma ve Bizans yönetiminde kalmış. Anadolu beyliklerinden biri olan Saruhanoğulları’nın yönetimine 1307 yılında geçerek Akhisar ismini alan kent, Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri haline gelmiş.

Arasta, Akhisar

Akhisar’ın isminin hem Türkiye hem de dünya çapında duyulmasının en önemli sebeplerinden biri de ilçe ekonomisinde hatırı sayılır bir paya sahip olan tarım üretimi. Sadece Akhisar’da 14 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Akhisar’ın çevresiyle birlikte zeytin ağaçlarının sayısı 20 milyona ulaşıyor. Bu da Akhisar ve çevresini Türkiye’nin en fazla zeytin ağacı varlığına sahip bölgesi haline getiriyor.

Türkiye’de sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde zirvede yer alan Akhisar’ın bu lezzetlerini Türkiye’nin farklı sofralarında bilinçli ya da bilinçsizce tüketiyoruz aslında. 😊

Akhisar’da zeytin hasadı ekim ayının son haftası başlıyor

Her yıl Ekim ayının sonundan itibaren başlayan zeytin hasadında yemyeşil zeytinlerin mis gibi kokusuna tanık olabilir, bin 500 yıllık geçmişe uzanan anıt zeytin ağaçlarının etrafında müthiş keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlçe genelinde 80 bin hektarı aşan tarım alanlarında onlarca farklı türde meyve ve sebze üretiliyor.

Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923’e kadar Saruhan Sancağı’nın kazası olarak yönetilen Akhisar, 1927’de Saruhan’ın Manisa vilayetine dönüştürülmesiyle Manisa’nın ilçesi haline gelmiş. Günümüzde de Akhisar, Manisa’nın merkez dışındaki en kalabalık nüfusa sahip olan ilçesi.

Akhisar’ın Birinci Dünya Savaşı öncesindeki nüfusunun 12 bin civarında olduğu biliniyor. Bu nüfusun yüzde 25’ini oluşturan Rum ve Ermenilerin önemli bir kısmı Yunan işgali ve Mübadelenin ardından Akhisar’dan ayrıldı. Akhisar’dan ayrılan Ermeni ve Rumların yerine Rumeli Türkleri ile Yugoslavya’dan gelen Türk göçmenler yerleştirildi. 1927 yılına gelindiğinde Akhisar’ın nüfusu 18 bine ulaşmıştı. 2021 yılı verilerine göre Akhisar’ın nüfusu 176 bin civarında.

Akhisar Sokakları

Akhisar Gezilecek Yerler

Akhisar’da gezilecek yerler, deneyimlenecek lokantalar, vakit geçirilecek kafeler ve keşfedilecek tarihi sokakların birçoğu birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Eğer arabayla Akhisar’a giderseniz aracınızı Akhisar Belediyesi’ne yakın uygun bir noktaya park edip yürüyerek dolaşmaya çalışın. Sokaklar ve dar caddelerde hem park yeri bulmak zor oluyor hem de gereksiz yere trafikte zaman harcamak sinir bozucu olabiliyor.

1. Milli Egemenlik Meydanı ve Atatürk Anıtı

Milli Egemenlik Meydanı, Akhisar’ın kalbi olarak nitelendirilen bir buluşma noktası. Akhisar Belediyesi’nin görkemli binasına da ev sahipliği yapan meydanda Atatürk Anıtı da bulunuyor. Meydanın çevresinde trafik günün her saati hareketli. İlçenin farklı mahallelerinden merkeze yolu düşenler meydanı mutlaka kullanıyor. Meydan, aynı zamanda resmi bayramlar ve özel günlerde birçok etkinliğin, çelenk töreninin de yapıldığı bir toplanma alanı işlevinde.

Akhisar’a ilk kez gelenlerdenseniz Milli Egemenlik Meydanı ve Atatürk Anıtı’nı başlangıç noktası olarak kabul ederek Akhisar’daki haritasını kafanıza yerleştirebilirsiniz. Meydanda yer alan Akhisar Belediye binasının konumuna göre gideceğiniz yerleri planlayabilirsiniz. İlçedeki birçok noktanın birbirine yakın oluşu, Akhisar’ı yürüyüş ve bisiklet dostu bir yer haline getiriyor.

2. Thyateria Antik Kenti

Akhisar ilçe merkezi sürprizlerle dolu. Daha çok Ege ve Akdeniz’deki sahil beldelerinden alışık olduğumuz antik kent yerleşimlerinin görkemli bir örneği Akhisar’ın kalbinde konumlanıyor.

Akhisar’ın antik dönemdeki ismi olan Thyateira (okunuşu: Tiyatira), Lidyalılar ve Pergamon Krallığının en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Roma İmparatorluğundan Bizans dönemine kadar bu isimle anılan antik kentin en heyecan verici özelliklerinden biri Aziz Pavlus (St. Paul) tarafından Batı Anadolu’da kurulan Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri olması.

Günümüzde Tepe Mezarı olarak adlandırılan bölgede Thyateira antik kentinin kalıntılarını görmek mümkün. Kentin sosyal medyaya en uygun fotoğrafları ise Roma Dönemine ait sütunlu caddede çekiliyor. Müze Kart’la ücretsiz ziyaret edilen ören yerine biletli giriş ise 20 TL.

3. Akhisar Müzesi

Akhisar Müzesi, Thyateira Ören Yeri’nin yakınında. 1933 yılında hastane işleviyle yapılan bina, hiç hastane olarak kullanılmamış. 1992 yılına kadar orta okul, 2007 yılına kadar ise öğretmen evi olarak kullanıldıktan sonra 2012’de müze olarak ziyarete açılmış.

Akhisar Müzesi’nde 11 farklı bölümde, bin 451 arkeolojik ve etnografik eser sergileniyor. Müzenin arkeoloji bölümünde yaşları 11 ile 18 milyona ulaşan fosiller, Helenistik Dönem seramikleri, MÖ 500 ile MS 200 dönemine ait figürinler, mezar stelleri, yağ kandilleri gibi eserler sergileniyor. Lir çalan Eros, aslan başlı küpe, Herakles mührü ve Hristiyanlık dönemi günlük alet ve eşyaları da görülmeye değer.

Müzenin etnografya bölümünde yöresel kıyafetler ve bölgeye has el işi dokuma halılar sergileniyor. Bu bölümün bir kısmında ise zaman içinde önemini yitiren mesleklerin yaşadıkları dönemdeki görünüşlerine ait dükkanlar canlandırılıyor. Akhisar Müzesi giriş ücreti 20 TL, Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

4. Paşa Camii ve Paşa Hamamı

Akhisar’da zamanda yolculuk hissini yaşayabileceğiniz duraklardan biri de Paşa Camii ve Paşa Hamamı. Arasta Çarşısı’nın yanı başında çınar ağaçlarıyla bezeli meydanın yanı başında yer alan cami ve hamam Akhisar’ın 14. yüzyıl yapılarından. Sarı Ahmet Paşa tarafından yaptırılan cami 2 namazgaha sahip olması nedeniyle mimarlık tarihi açısından da oldukça ilginç kabul ediliyor. Caminin camlarında kullanılan camlar Türkiye’de hizmet veremeye başlayan ilk cam fabrikasından alındığı için de ayrı bir hikayeye sahip.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de adından söz edilen Paşa Hamamı ise Paşa Camii’ne gelir getirmesi amacıyla inşa edilmiş. Her iki yapı da harika fotoğraf karelerine ilham oluyor. Mutlaka avlusunda mola verip, etrafı izleyin.

5. Egea Zeytinyağı Aletleri Müzesi

Egea Zeytinyağı Aletleri Müzesi, Akhisar’ın en heyecan verici noktalarından biri bana göre. 100 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Kasaphane binası, zeytini zeytinyağına dönüştüren aletlerin bulunduğu yaşayan müze konseptiyle şehre kazandırılmış. Çok da iyi olmuş doğrusu.

1900’lü yılların başında Bulgar ustalar tarafından inşa edilen ve günümüzden 40 yıl öncesine kadar kasapların kullandığı bina 650 metrekarelik kapalı bir alana sahip, yapının yüksekliği ise 20 metreyi aşıyor. İç atmosfer harika. İçerisinde Türkiye ve uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan restoran ve kafenin de olduğu yapı soluklanmak için aklınızda olsun.

6. Zeynelzade Halk Kütüphanesi

Zeynelzade Halk Kütüphanesi, Akhisar’ın ilk kütüphanesi unvanına sahip. Kimi kaynaklarda ‘Dünyada Açılan İlk Çocuk Kütüphanesi’ olarak da anlatılan kütüphane, Hashoca Camii’nin avlusunda yer alıyor. 923 kitaptan (el yazması) oluşan bir koleksiyonla 1797 yılında hizmete açılan kütüphane Akhisarlı önemli bir aileden gelen Zeynelzâde Hacı Ali Ağaoğlu, Hacı Ali Efendi tarafından yaptırılmış.

Koleksiyonunda Katip Çelebi’nin ‘Keşfüzzünun’ eserinin de yer aldığı kütüphanenin mimarisi çok şık. 2007 yılında yapılan restorasyon çalışmasının ardından kütüphane ziyarete açık.

7. Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı, Akhisar’ı Akhisar yapan en önemli yerlerden biri bence. Şehrin atmosferini değiştiren, ruhuna anlam katan, Akhisar’ı ve Akhisar’ın günlük yaşamını deneyimlemek için herkesin uğraması gereken bir yer Akhisar Arastası. Bakır kalaylayan ustalarla karşılaşabileceğiniz Arasta’nın her sokağından ayrı ses, ayrı kokular yükseliyor. Akhisar Arasta Çarşısı’nda iğneden ipliğe birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz esnaf ve dükkan sıralanıyor.

Berberden sobacıya, perdeciden sepetçiye, çorbacıdan köfteciye kadar türlü alternatifin bulunduğu Arasta’da Çınar Altı’ndaki çeşmeden su içmeyi de unutmayın.

8. Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi

Akhisar Kadın Kooperatifi, Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kafe Koop adlı bir kafe işletiyor, aynı zamanda ürünlerini de satıyor

Akhisar’ın deprem yönetmeliğine uygun olmayan eski belediye hizmet binası, Akhisar Belediyesi’nin girişimleriyle 6 ay gibi bir sürede yıkılarak yeniden ayağa kaldırılmış. Akhisar Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile Akhisar Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi adı verilen merkezin içerisinde konferans salonu, sanat atölyeleri, dans salonu, çini kurs odası, müzik ve ses kayıt odası, engelsiz atölye ve çocuk atölyeleri bulunuyor.

Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nin giriş katı ve bahçesini kullanan Kafe Koop ise Akhisar Kadın Kooperatifi‘nin işletmesi. Belediyenin destekleriyle yalnızca kadınların çalıştığı kafe projesi ile kültür-sanat merkezinin bahçesinde nefis ve lezzetli menüden dilediklerinizi seçip içeceğinizi uygun fiyatla yudumlayabiliyorsunuz. Kafenin kadın emeği ve dayanışması için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlatmaya gerek bence. Vaktiniz olursa çam ağaçlarıyla bezeli bahçe gerçekten güzel.

Kafe Koop’un menüsünde Zeytinli Erişte gibi bölgeye has, kooperatif üyesi kadınların ürettiği lezzetler de var. Akhisar Kadın Kooperatifi dayanışmasına destek olmak, kooperatif tarafından üretilen zeytin, zeytinyağı, erişte gibi ürünleri satın almak isterseniz Instagram’da @akhisarkadinkooperatifi hesabına göz atabilir ya da Akhisar Kadın Kooperatifi’nin Trendyol Sanal Mağazası’nın ‘şu linkinden‘ doğrudan alışveriş yapabilirsiniz.

8. Akhisar Gölet Doğal Yaşam Alanı

Akhisar Gölet Doğal Yaşam Alanı

Akhisar Gölet Doğal Yaşam Alanı, Akhisar ziyaretlerimde bir türlü görme şansı bulamadığım bir yer. Ancak hem Akhisarlılar hem de Akhisar’a gitmişken Gölet’i de görmüş olanlar mutlaka görmelisin dediği için listeye ekledim. Resmi adı Akhisar Beledihyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı olan Akhisar Gölet alanında Akhisar Belediyesi’nin yakın geçmişte yaptığı planlama çalışmalarıyla yeşil alan ve sosyal donatı alanları daha da büyümüş.

Gölet alanında futbol, basketbol, tenis ve voleybol sahaları, lavanta bahçesi, açık hava fitness alanları, çocuk oyun parkuru, kum havuzu, çizgi roman figürleri, yeşil alanlar ve kafe ve restoran bulunuyor.

9. Selvili Köyü Seyir Tepesi

Selvili Köyü, Akhisar-Kırkağaç-Soma Karayolu üzerinde, Akhisar merkeze 17 km uzaklıkta. Yüksekte yer alan köy yerleşiminden Akhisar merkeze kadar olan düz ovada zeytin ağaçlarının zeytin denizini andıran muhteşem görüntüsünü seyredebiliyorsunuz. Selvili Seyir Tepesi Kafe, kadın emeğinin başrolde olduğu bir kahvaltı salonu. Yalnızca hafta sonları açık olan kahvaltı salonundan Akhisar’ın yemyeşil zeytin manzarasını izleyebilirsiniz.

10. Zeytinliova

Zeytinliova, Akhisar’ın en önemli zeytin havzalarından biri. Geçmişte belde belediyesine sahip olan yerleşim yeri büyükşehir yasası ile birlikte Manisa Akhisar’a bağlı bir mahalleye dönüşmüş. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde farklı etnik kökenlerden oluşan çok kültürlü nüfusunu kaybeden Zeytinliova, Mübadele’nin ardından Rumeli’den gelen Türklerin yerleştirildiği bir merkez olmuş.

Tütün ve zeytin çiftçiliği ile uzun yıllar isminden söz ettiren Zeytinliova, Akhisar’a ulaşımın yaya ve at arabasıyla sağlanabildiği günlerde Yayaköy olarak da anılıyormuş. Bölgenin en büyük tarihi taş sıkma yağhanesine sahip olması nedeniyle Yayaköy ismi Yağköy olarak da anılan Zeytinliova, tütün üretiminin yerini pamuğa bıraktığı günlerde zeytin üreticiliği ile Zeytinliova ismini almış.

Günümüzde ülkemizin zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli rol oynayan merkezlerden biri olan Zeytinliova’da çok sayıda butik zeytinyağı üreticisi de bulunuyor. Beldenin sofralık zeytin üretimi de dikkat çeken bir noktada.

Bonus: Akhisar Kapalı Spor Salonu

Akhisar Belediyespor Kadın Voleybol Takımı ile hatıra fotoğrafımız 😊

Akhisar Kapalı Spor Salonu, Akhisar Belediyesi’ne yürüme mesafesinde. Salonda basketbol ve voleybol maçları oynanıyor. Özel günlerde farklı organizasyon ve müsabakaları izleyebilirsiniz. Ben Akhisar seyahatimde Voleybol 2. Lig ekiplerinden Akhisar Belediyespor Kadın Voleybol Takımı ile İzmir Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı’nın maçını izledim. Akhisar Belediyespor İzmir Büyükşehir Belediyespor’u 3-0 yendi.

Akhisar’da Ne Yenir? En Güzel Akhisar Lezzetleri

Akhisar’da ‘esnaf kahvaltısı’

Akhisar’da ne yenir konusunu birkaç cümleyle özetlemek maalesef mümkün değil. Akhisar, Türkiye’de gastronomi alanında en fazla ürüne, yemeğe, lezzete sahip olan destinasyonlardan biri. Özellikle sokak lezzetleri, çorba, sakatat ve köfte konusunda rakip tanımayan Akhisar’ın bu lezzetlerini deneyimleyebilmek için de birkaç günden fazlasına ihtiyacınız var.

1. Çorba

Pideli Paça Çorbası, Paçacı Önder, Akhisar

Akhisar her ne kadar köftesi ile büyük üne sahip olsa da ben Akhisar lezzetlerine çorbalar ile başlamak istedim. Akhisar’ı ziyaret ettiğim ana kadar hayatında paça çorbası içmemiş biri olarak Akhisar’da bana bu unutulmaz deneyimi yaşatan ‘Pideli Paça Çorbası‘ndan söz etmem şart!

Akhisar ilçe merkezinde yer alan Paçacı Önder ve Şen Kardeşler pideli paça çorbasında iddialı iki ayrı yer. Paçanızın yanına isterseniz beyin de konuluyor. Ben beyinsiz olanı içtim gerçekten çok lezizdi. Çorba sevenlere duyurulur.

2. Köfte

Can Köfte, Akhisar

Akhisar Köftesi’nin Türkiye ve dünya çapında tanınmasında Köfteci Ramiz’in payı büyük olsa gerek. Köfteci Ramiz‘in Akhisar’da köfte yaptığı ilk dükkan da Akhisar ilçe merkezinde. Akhisar’da Akhisar köftesi yiyebileceğiniz bir başka mekan Can Köfte. Arasta yakınındaki Köfte Ahmet, Köfteci İlksen de alternatifler arasında olabilir. Ayrıca ilçe merkezinden 10 dakikalık araba mesafesindeki Dayıoğlu Kasabı Muhtar’ın Yeri‘nde kasap köfte, sucuk köfte ve sucuk yiyebilirsiniz.

3. Kokoreç, Söğüş ve Sakatat

Kuzu Kokoreç ve Beyin, Baraka Mey, Akhisar

Akhisar’daki çok kültürlülük Balkan coğrafyası kaynaklı lezzetlerin yerelde sentezlenmesi ile harika bir mutfak yaratılmasına katkı sunmuş. Şehirde sakatat kültürü de çok yaygın. Akhisar’da kokoreç ve sakatat sevenler için tepside hazırlanan dana kokoreç, şişte kuzu kokoreç, uykuluk, dil, dalak gibi sakatat alternatifleri birden çok mekanda mevcut.

Şölen Kokoreç, Şen Kardeşler, Saray Kokoreç, Söğüşçü Doğan ve Baraka Mey gidebileceğiniz alternatifler arasında.

4. Katmer

Yıldız Katmer, Akhisar

Katmer deyince çoğunluğun aklına Antep’te kahvaltıda tüketilen şekerli katmer gelse de biz Egeliler katmeri tuzlu ve çıtır çıtır tüketiriz. Yıldız Katmer de katmer konusunda tartışmasız bu işi en iyi yapan yer. 1935’ten bu yana çıtır çıtır, tulum peynirli, yumurtalı, maydonozlu katmer yapan işletme çok naif işletmecilere sahip. Katmerin yanında ayrana alternatif olarak Akhisar’ın yerel gazozu Dört Mevsim söyleyebilirsiniz.

5. Dondurma, Tatlı, Kahve & Kafe

Piramit Dondurma, Akhisar

Akhisar’ın sokak lezzetleri, köfte ve zeytinyağındaki başarısı kafe ve pastane kültüründe de aynı oranda iyi örneklere sahip. Dondurma ve boza sevenler için Akhisar Milli Egemenlik Meydanı’ndaki Piramit Dondurma mutlaka ziyaret edilmeli. Tahinli de olmak üzere 10’dan fazla dondurma var. Piramit’te GDO’suz mısırdan boza da yapılıyor. Bozayla aranız iyiyse deneyebilirsiniz.

1923 As Kurukahvecisi, buram buram kahve kokusunu hissedebileceğiniz hoş bir kafe. Acıbademle yapılan cilveli kahveyi deneyip, sunumunu yapmalarını da rica edebilirsiniz. Kafede dünyadan kahve çeşitleri, soğuk ve sıcak içecekler ile tatlı servis ediliyor. Taze çekilmiş Türk kahvesini de buradan alabilirsiniz.

1923 As Kurukahvecisi, Akhisar

Eski Kasaplar Hali’ndeki Egea‘da sütlü tatlılar ve pasta çeşitlerini bulabilirsiniz. Egea’nin atmosferi sakin ve huzurlu bir ortam isteyenler için ideal. Akhisar’da isim yapmış Şehir, Hale, Hisar pastaneleri de iyi alternatifler arasında. Geçmişle çağdaşı bir arada sunan London Cafe Arasta ise oturmasanız bile yapıyı görmeniz gereken duraklardan.

Paşa Camii ve Paşa Hamamı’na yürüme mesafesindeki Nursevcan Helva ise Akhisar’da ürünlerinde yüzde 100 şeker kullanan ve ürettiği yerde helva satan tek işletme. Sıcak helvasıyla tanınıyor. Her gittiğimde mutlaka uğruyorum.

6. Bonus Öneri: Kayalıoğlu Sosyal Tesisleri

Yalnız Akhisar’ın değil çevre ilçeler için de önemli bir buluşma noktasına dönüşen bir yerden söz etmek istiyorum. Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Sosyal Tesisleri, ilçe merkezine 8 km mesafede şahane bir restoran. Hem açık hem de kapalı bir alana sahip olan restoranda rezervasyonla hizmet veriliyor.

Kahvaltıdan öğle yemeğine, akşam yemeğinden mezeli bir arkadaş eğlencesine kadar farklı alternatifler sunan tesis çevrede yaşayan birçok aile için de keyifle vakit geçirebilecekleri, nitelikli hizmet alabilecekleri bir mekana dönüşmüş. Ünü o kadar yayılmış ki Akhisar çevresindeki ilçelerden de rezervasyonla gelip yemek yiyenler oluyormuş.

Restoranın Executive Chef’i Mustafa Başaran. Dokunuşları olan menü heyecanını yansıtıyor. Mezeleri, ızgara et çeşitleri, tatlıları, füzyon menüsü çok iyi. Fiyat performans olarak da harika. Akhisar Belediyesi’ne iyiyi ve nitelikliyi desteklediği için teşekkür etmemiz gerekiyor.

Meze Çeşitleri, Baraka Mey, Akhisar

Akhisar’dan Ne Alınır? Akhisar’da Alışveriş

Akhisar’da başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere satın alabileceğiniz sayısız alternatif var. Zeytin ve zeytinyağı için Akhisar Kadın Kooperatifi ile Akhisar Kadın Derneği’ni öneriyorum. Her iki derneğin de Trendyol’da pazar yerleri var. Güvenle satın alabilirsiniz. Akhisar Kadın Kooperatifi’nin erişte ve reçel çeşitleri de hediye alternatifi olabilir.

Akhisar Arastası’nda geleneksel zanaatkarlardan keçe, metal eşyalar (ibrik, tas, kova, çan) satın alabilirsiniz. Sıcak helva, şoklanmış köfte, zeytinden yapılan tatlı Bomigo en keyifli hediyelikler arasında. Şehirde lokum ve tatlı çeşitleri de denenmeli.

Akhisar’ın yerel gazozlarından Dört Mevsim

Akhisar’da Nerede Kalınır? Akhisar Konaklama

Akhisar, konaklama konusunda fazla alternatife sahip değil maalesef. Ben son ziyaretimde Fayton Hotel‘de konakladım. İlçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta. Otelde çokça vakit geçirmedim, odalar temiz ve bina bakımlı. Akhisar’da deneyimlemediğim ancak konaklayabileceğiniz diğer oteller arasında Tütün Otel, Hotel Palm City Akhisar ve Seybils Otel var.

📍 Akhisar Nerede?

Akhisar, doğuda Gördes, güneyde Gölmarmara, batıda Saruhanlı, kuzeyde Kırkağaç, Soma ve Sındırgı ile çevrili. İzmir-İstanbul Karayolu ve İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahında yer alan Akhisar, İzmir’e 90 km, Manisa’ya 48 km uzaklıkta. İlçeye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı.

Akhisar’a Nasıl Gidilir?

Akhisar, coğrafi konumu ile ulaşımın oldukça kolay olduğu bir destinasyon. Türkiye’nin birçok noktasından özel araçla, otobüsle, trenle ya da uçakla Akhisar’a gelebilirsiniz.

Akhisar’a özel araçla nasıl gidilir?: Akhisar, hem İzmir-İstanbul Karayolu hem de İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahı üzerinden. İzmir’den özel araçla otoyol üzerinden 1 saat gibi bir sürede Akhisar’a ulaşabiliyorsunuz, İstanbul’dan otoyolu kullanarak özel araçla Akhisar’a ulaşım süresi ise ortalama 3 saat. Gebze ve Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra Bursa, Mustafakemalpaşa, Balıkesir güzergahını izleyerek Akhisar’a ulaşabiliyorsunuz.

Özellikle İstanbul’dan güneydeki tatil beldelerine (Kaş, Fethiye, Marmaris, Datça, Çeşme, Urla, Akyaka) seyahat edenler için Akhisar mola verip bir şeyler yiyip içmek için ayrıca tercih edilebilir.

Otobüsle Akhisar’a nasıl gidilir?: Birçok şehirlerarası otobüs firmasının Akhisar’a otobüs seferleri var. Akhisar Seyahat firması Dikili ve Ayvalık gibi yerlere de sefer düzenliyor. Firma biletlerini Obilet üzerinden satıyor. İzmir’den otobüsle Akhisar’a ulaşım 1,5-2 saat, İstanbul’dan ulaşım ise 5 saati bulabiliyor.

Trenle Akhisar’a nasıl gidilir?: Akhisar Tren İstasyonu, günlük tren seferlerinin aktif bir şekilde devam ettiği bir durak. Akhisar’a yolculuk için tren seçeneğinin olduğunu bilmek bence çok keyifli.

İzmir Mavi, 17 Eylül Ekspresi ve Ege Ekspresi ile Basmane Tren Garı’ndan her gün Akhisar’a tren seferi yapılıyor. Ayrıca Ege Ekspresi ile Eskişehir, 6 Eylül Ekspresi ile Bandırma, İzmir Mavi ile Ankara’ya da trenle ulaşım imkanı var.

Uçakla Akhisar’a nasıl gidilir?: Akhisar’a en yakın en işlek havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından araç kiralayarak, İzmir Otogarı üzerinden otobüsle ya da Basmane’den trenle Akhisar’a geçebilirsiniz.

Tek başına bir seyahatten bekleyebileceğiniz onlarca alternatifle keşfetmeyi sevenlere kapılarını açan Akhisar, birkaç günle keşfedebileceğiniz bir yer değil. Akhisar’ı tam anlamıyla deneyimleyebilmek için en az 3-4 günlük bir seyahat planı yapmalısınız.

3 Yorumlar

  1. çok güzel bir tanıtım olmuş ama bir eksik..Akhisar’ın ünlü Bozası Bozacı ismet efendi Boza,limonata ,koruk suyu,dut suyu. tanıtımı yapılmamışş..bence gelenlerin uğraması ve kesinlikle tadarak deneyimlemesi gereken bir lezzet durağı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz