Akvaryum Koyu, Bozcaada

0
5980

Kristal, berrak deniz suyuyla, Bozcaada‘nın en popüler plajlarından biri olan Akvaryum Koyu, tıpkı adı gibi akvaryumda yüzüyormuş hissi yaşatan, yüzerken denizin dibini rahatlıkla görebileceğiniz bir plaj. Bozcaada plajları arasında sıklıkla tercih edilen Akvaryum Plajı’nın çevresinin yapılaşma ve insan etkisinden uzak olması doğayla baş başa zaman geçirme olanağı sağlıyor.

Dalış tutkunları ve dalışa merakı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken koylardan biri olan Akvaryum Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmuyor. Şezlong, şemsiye, duş, soyunma odası ve yiyecek-içecek için işletmenin yer almadığı Bozcaada Akvaryum Plajı‘na gitmeden önce hazırlık yapmakta yarar var. Plaja doğru yola çıkmadan ada merkezinden atıştırmalık yiyecek, su, güneş kremi gibi ihtiyaçlarınızı tamamlamanızı öneririm.

Akvaryum-Koyu-Bozcaada

Akvaryum Plajı’nın çevresindeki alan karavan ve çadırla konaklamaya da uygun. Yaz aylarında birçok tatilci çadır ve karavanlarıyla plajın çevresinde konaklıyor. Koyun çevresinde yapılaşma ve kirlilik olmaması nedeniyle balık tutmak isteyenler de keyif yapmak için koya geliyor.

Akvaryum Koyu’nun berrak ve temiz suyunda çıplak gözle deniz dibini görmek mümkün. Koya gelirken şnorkel ve deniz gözlüklerinizi de getirirseniz suyun temizliğini çok daha net bir şekilde görme şansınız olabilir. Havanın sakin olduğu sıcak yaz gecelerinde yeterli ay ışığı olduğunda denizin 4-5 metre derinindeki çakıl taşlarını dahi görebileceğiniz bu plajın tüketim kültürüne yenik düşmemiş olması sevindirici. Plajın ilk 30-40 metrelik kesimi yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için de tehlikesiz. Zaten plajın her iki yanı burunlarla çevrili olduğundan koy açık deniz etkisini hissettirmiyor. Az yüzme bilenler ve çocuklu aileler rahatlıkla denize girebiliyor.

Bozcaada-Akvaryum-Plaji

Akvaryum Plajı’na kadar gelmişken koyun her iki yakasında yer alan Tuz Burnu ve Mermer Burnu’na kadar yürüyüp unutulmaz Bozcaada fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bozcaada Akvaryum Plajı nerede?

Bozcaada Akvaryum Plajı’na nasıl gidilir?

Bozcaada Akvaryum Plajı’na yaz döneminde ada merkezinden 11.30, 14.00 ve 17.00’de kalkan dolmuşlar yolcu taşıyor. Dolmuşlar Ayazma yolunu kullanıyor.

Bozcaada ilçe merkezinden Akvaryum Koyu’na ulaşmak için iki ayrı yol alternatifi var. İlk alternatif Tuzburnu Yolu üzerinden. Bu yol 7.5 km ve özel araçla 15 dakika sürüyor. Bozcaada’dan Akvaryum Koyu’na ulaşmak için ikinci alternatif ise Ayazma yolu. Ayazma yolunu kullanarak Akvaryum Koyu’na gitmek isteyenleri 10 km’lik yol bekliyor. Bu güzergah özel araçla 20 dakika sürüyor. Dolmuş seferlerinin kısıtlı olması nedeniyle mümkünse özel araçla ya da taksiyle ulaşımı tercih edin.

Akvaryum-Koyu-Nasil-Gidilir

En güzel Bozcaada plajları arasında yer alan Akvaryum Koyu, Bozcaada tatilinde mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Yalnızca yaz aylarında değil, yaz sezonu dışındaki dönemde de huzur, sakinlik ve doğayla baş başa bir deneyim için koyu ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here