Cennetten Bir Köşe Bozcaada Akvaryum Koyu

1
9762

Kristal, berrak deniz suyuyla, Bozcaada‘nın en popüler plajlarından biri olan Bozcaada Akvaryum Koyu, tıpkı adı gibi akvaryumda yüzüyormuş hissi yaşatan, yüzerken denizin dibini rahatlıkla görebileceğiniz bir plaj.

Bozcaada plajları arasında sıklıkla tercih edilen Akvaryum Plajı’nın çevresinin yapılaşma ve insan etkisinden uzak olması doğayla baş başa zaman geçirme olanağı sağlıyor.

Dalış tutkunları ve dalışa merakı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken koylardan biri olan Akvaryum Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmuyor. Şezlong, şemsiye, duş, soyunma odası ve yiyecek-içecek için işletmenin yer almadığı Bozcaada Akvaryum Plajı‘na gitmeden önce hazırlık yapmakta yarar var. Plaja doğru yola çıkmadan ada merkezinden atıştırmalık yiyecek, su, güneş kremi gibi ihtiyaçlarınızı tamamlamanızı öneririm.

Akvaryum-Koyu-Bozcaada

Akvaryum Plajı’nın çevresindeki alan karavan ve çadırla konaklamaya da uygun. Yaz aylarında birçok tatilci çadır ve karavanlarıyla plajın çevresinde konaklıyor. Koyun çevresinde yapılaşma ve kirlilik olmaması nedeniyle balık tutmak isteyenler de keyif yapmak için koya geliyor.

Akvaryum Koyu’nun berrak ve temiz suyunda çıplak gözle deniz dibini görmek mümkün. Koya gelirken şnorkel ve deniz gözlüklerinizi de getirirseniz suyun temizliğini çok daha net bir şekilde görme şansınız olabilir. Havanın sakin olduğu sıcak yaz gecelerinde yeterli ay ışığı olduğunda denizin 4-5 metre derinindeki çakıl taşlarını dahi görebileceğiniz bu plajın tüketim kültürüne yenik düşmemiş olması sevindirici.

Plajın ilk 30-40 metrelik kesimi yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için de tehlikesiz.Zaten plajın her iki yanı burunlarla çevrili olduğundan koy açık deniz etkisini hissettirmiyor. Az yüzme bilenler ve çocuklu aileler rahatlıkla denize girebiliyor.

Bozcaada-Akvaryum-Plaji

Akvaryum Plajı’na kadar gelmişken koyun her iki yakasında yer alan Tuz Burnu ve Mermer Burnu’na kadar yürüyüp unutulmaz Bozcaada fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bozcaada Akvaryum Plajı nerede? 📍

Bozcaada Akvaryum Plajı’na nasıl gidilir? 🚗

Bozcaada Akvaryum Plajı’na yaz döneminde ada merkezinden 11.30, 14.00 ve 17.00’de kalkan dolmuşlar yolcu taşıyor. Dolmuşlar Ayazma yolunu kullanıyor. Mayıs-Eylül arasında hizmet veren dolmuşlar bu sezonun dışında kullanılmıyor. Uzun süre yürümekle arası iyi olan tatilciler için yollar engebeli de olsa enfes manzaralar sunuyor.

Bozcaada ilçe merkezinden Akvaryum Koyu’na ulaşmak için iki ayrı yol alternatifi var. İlk alternatif Tuzburnu Yolu üzerinden. Bu yol 7.5 km ve özel araçla 15 dakika sürüyor.

Bozcaada’dan Akvaryum Koyu’na ulaşmak için ikinci alternatif ise Ayazma yolu. Ayazma yolunu kullanarak Akvaryum Koyu’na gitmek isteyenleri 10 km’lik yol bekliyor. Bu güzergah özel araçla 20 dakika sürüyor. Dolmuş seferlerinin kısıtlı olması nedeniyle mümkünse özel araçla ya da taksiyle ulaşımı tercih edin.

Akvaryum-Koyu-Nasil-Gidilir

En güzel Bozcaada plajları arasında yer alan Akvaryum Koyu, Bozcaada tatilinde mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Yalnızca yaz aylarında değil, yaz sezonu dışındaki dönemde de huzur, sakinlik ve doğayla baş başa bir deneyim için koyu ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada Akvaryum Koyu Kamp İmkanı

Kamp severler için Bozcaada akvaryum koyu kamp kurmak için de oldukça ideal bir lokasyon. Sahil tarafına çadır kampı yapılabileceği gibi motokaravanlar için pek uygun alan bulunmuyor. Ayrıca ulaşımdaki engebeli yolları kısıtlı manevra ve arazi kabileyeti olan karavanlar için oldukça zorlayıcı.

Tesis anlamında camping alanı bulunmasa da kamp yapılması ve akşamları ateş yakılması konusunda bir kısıtlama bulunmuyor. Engebesiz arazisi sayesinde, çadır kurmak oldukça elverişli zahmetsizce halledilebiliyor.

Kampçılar genelde balık tutarak kitap okuyarak, şnorkelle dalarak ve bol bol denizin keyfini çıkararak günlerini geçiriyor. Mermer Burnu’nun eşsiz dinginliği eşliğinde cennetten bi parça olan Çanakkale Bozcaada Akvaryum Koyu bu sayede tatilini çadırda ve geçirenler için de Türkiye’deki en iyi alternatiflerden birisi.

Bozcaada Akvaryum Koyu Villa Konaklaması

2020 yılında başlayan ve uzun bir süre hayatımızda kendine yer bulan Covid-19 salgını ile birlikte bölgede villa kiralama ve Airbnb oldukça popüler. Akvaryum Koyuna yakın villa seçeneği pek bulunmasa da 4-5 km mesafede sezonluk ya da haftalık kiralık villa bulunabiliyor.

Bozcada akvaryum koyu, otel bakımından da fazla seçenek sunmuyor. Koya yürüme mesafesinde sadece “Aika Akvaryum” adında 3 yıldızlı otel bulunuyor. Aika Akvaryum Otel’den koya yürüyerek 5-6 dk’da inmek mümkün.

Ne Zaman Gidilir?

Deniz suyunu problem etmeyecekler için Haziran ayı başlarından itibaren denizin keyfini çıkarmak mümkün olsa da bana göre Eylül ayının sonlarına doğru Bozcaada’nın ve Akvaryum Koyu’nun keyfini çıkarmak için en güzel sezon. Üstelik konaklama fiyatları da bu dönemlerde daha uygun maliyetle karşılanabiiyor..

Önceki İçerikAvrupa’da Düşük Bütçeyle Daha Çok Yer Görebilmenin Yolları
Sonraki İçerikAvrupa’yı Ucuza Gezmenin Yolları
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz