Amsterdam Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Schiphol-Airport

Avrupa’nın en çok turist çeken destinasyonlarından biri olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam çılgın gece eğlenceleri, özgür sokakları, kanalları, tarihi yapıları ve parklarıyla seyahat severlerin rotasında.

Haftanın 7 günü aktarmalı ve aktarmasız uçuş seçenekleriyle kolay ve uygun fiyatlı uçuş imkanının bulunduğu Amsterdam Schiphol Havalimanı, dünyanın en yoğun havalimanlarından biri.

Schiphol-Airport
Schiphol Havalimanı

Dünyada 260 nokta ile bağlantısı olan ve her yıl 50 milyonu aşkın yolcuyu ağırlayan Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda 90 havayolu şirketinin uçuşu bulunuyor. Şehir merkezine 15 km mesafedeki havalimanında tren, belediye otobüsü, taksi ve kiralık araç seçenekleri bulunuyor.

Amsterdam Schiphol Havalimanı –Şehir Merkezi Ulaşımı

Amsterdam Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek oldukça kolay. Dilerseniz Schiphol Havalimanı çevresindeki otellere de göz gezdirebilirsiniz.

1. Tren

Hollanda demiryolunun en çok kullanan ülkelerden biri. Schiphol Havalimanı Tren İstasyonu havalimanı çıkış kapısının hemen bitişiğinde bir alt katta bulunuyor. Amsterdam’da tüm ulaşım sisteminin ana omurgasını oluşturan Amsterdam Merkez İstasyonu (Amsterdam Centraal), Amsterdam RAI (Konferans Merkezi) ve Amsterdam Zuid (Ticaret Merkezi) yönüne trenle ulaşmak mümkün.

Tren bileti otomatik makinelerden kredi kartı ile ya da istasyonda yer alan gişelerden satın almak mümkün. Gidiş dönüş bilet fiyatı 7,80 €, tek yön bilet ise 3,90 €. Her 20 dakikada bir tren seferinin olduğu istasyonda 01.00 ile 05.00 arasında gece seferleri de düzenleniyor.

Amsterdam-Schiphol-Airport
Amsterdam Schipol Havalimanı içerisinden bir alt kata inerek tren istasyonuna ulaşabilirsiniz

2. Belediye Otobüsü

Amsterdam’da sistemli ve tıkır tıkır işleyen ulaşım sistemi hiçbir aksaklığın yaşanmaması nedeniyle oldukça güvenli bir hizmet sunuyor. Havalimanından Amsterdam’ın turistik meydanı Leidsplein’a kadar giden 197 numaralı otobüs 2,50 € ücret karşılığında sefer yapıyor. 15 ile 30 dakika arasında değişen sefer düzeni olan otobüs havalimanın hemen önündeki duraktan hareket ediyor. Gece saatlerinde 4 €olan bileti otobüs şoföründen edinebilirsiniz. Havalimanı-Leidsplein arası yaklaşık 30 dakika sürüyor. Duraklar ve ulaşımla ilgili detaylar için yerel ulaşım şirketi GVB’nin web sitesini tıklayın.

Amsterdam-Central-Station-Building
Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’ndan Amsterdam’ın her bölgesine ulaşım mümkün

3. Taksi

Amsterdam gibi düzenli bir şehirde toplu ulaşım varken taksiye çok ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak işiniz acele ve zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız taksiler hizmetinize hazır.  Havalimanın kapısında yolcu bekleyen taksiler ile şehir merkezinde gideceğiniz noktanın mesafesine göre en az 20 ile 50 € arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Taksimetre açılış ücreti 2,65 €, kilometre ücreti 1,95 €, dakika ücreti ise 0,32 € olarak işlenir. Bazı taksilerin pazarlıkla ücreti düşürdüğü ya da taksimetre açmadan hizmet verdiğini de hatırlatmakta yarar var.

Amsterdam-Central-Station
Amsterdam’da demir yolu ulaşımda önemli bir ağırlıkta

4.Araç Kiralama (Rent A Car)

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amsterdam’da başta uluslararası zincirler olmak üzere çok sayıda araç kiralama şirketi bulunuyor. Sixt, AVIS, Alamo, Budget, Eurocar ve Hertz gibi şirketlerin havalimanında ofisleri bulunuyor. İnternetten rezervasyon yaptırarak ücreti önceden ödemek indirim sağlayabilir. Ancak aracın cinsine göre günlük yakıt hariç en az 40 €’yu gözden çıkartın.

Dünyanın en etkileyici ve turistik şehri Amsterdam’a seyehat etmeye karar verdiğiniz andan itibaren, bu şehrin atmosferinin etkisine gireceksiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like