Amsterdam Müzeleri

8
583

Amsterdam dünyada turizm konusunda en başarılı uygulamaların olduğu kentlerden biri. Birbirinden farklı alanlarda irili ufaklı çok sayıda butik müzeye evsahipliği yapan kent turistler için farklı fırsatlar sunuyor.

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden Amsterdam’a gelenlerin en sık tercih ettiği seçeneklerden biri de kanal turları. Kanalları ile kuzeyin Venedik’i olarak anılan Amsterdam’da, bu kanallar turizm dışında, ulaşımda da kullanılıyor.

BATI AVRUPA TURU 535

14. yüzyıldan bu yana şehirde bulunan ve Amsterdam’ın altın çağı olarak ifade edilen 17. yüzyılda en işlevselleri inşa edilen kanallar dairesel olarak, 90 ada ve bin 280 köprü ile bütüncül bir yapıyı oluşturuyor.

Kanal otobüsleri ile üç farklı güzergahta, şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştıran kanallar turistler için de şehre farklı bir bakış için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Hijyenden uzak, kahverengi sularla dolu kanallarda çok sayıda su kuşu ve ördek yaşıyor.

Kanal turunun tadına bakmak, şehirdeki mimariye kanaldan bir bakış atabilmek için havanın yağmura kaçtığı bir günde kendimizi bot üzerinde buluyoruz biz de. Birçok farklı firmanın tur düzenlediği kanallarda hemen hemen her köşede bilet satış ofisleri yer alıyor. Alternatif uzunluk ve süre ile satılan turlardan bir saatliği seçiyoruz. En ünlü tur operatörlerinden Blue Boat Company ile yolculuğumuz başlarken farklı dil seçenekleri arasında Türkçe’nin olmadığını görüp üzülüyoruz.

BATI AVRUPA TURU 549

10 euroluk tur bilet ücretinden oteller veya farklı noktalarda bulunan indirim kuponlarını kullanarak indirim sağlamak mümkün. Ayrıca günlük, iki günlük ya da üç günlük biletler de satın alarak istediğiniz durakta inip şehre katılıp yeniden başka bir duraktan bota binme şansınız da bulunuyor.

II. Dünya Savaşı’nın ardından yoğun bir göç alan Amsterdam’da 180 farklı ülkeden topluluk yaşıyor. Böyle bir çokkültürlülük içinde Müslüman nüfusu azımsanmayacak ölçüde fazla. Özellikle Kuzey Afrikalılar ile Türkler Müslüman çoğunluk içerisinde ağırlığı oluşturuyorlar. Çokkültürlülüğün insanları ötekileştirmesine kesinlikle izin verilmediği Amsterdam, birçok açıdan bütünleştirici yasaları bulunan Hollanda’da insana en çok saygı gösterilen noktalardan biri olarak mültecilerin de tercihlerinde hep ilk sıralarda geliyor.

I Amsterdam Kart

Amsterdam’ın markalaşmasını sağlayan anahtar sözcük “I Amsterdam.” Turizm Bakanlığı’nın yoğun gayreti ve kentin tüm kesimlerinin sahiplenmesiyle oluşturulan bu marka önemli bir pazarlama ürünü. Zira dünyanın hemen hemen her yerinden Amsterdam denildiğinde akla gelen o ünlü I Amsterdam görseli ve önünde fotoğraf çekilen turistler bu algının nasıl yerleştirildiğinin ispatı. I Amsterdam kartı alarak kısa süre içerisinde birçok farklı müzede önemli indirimler sağlayabilir, birçok alışveriş noktasında yine indirimli alışveriş yapabilirsiniz. Turizm danışma büroları, oteller ve bazı dükkanlarda satılan kart şehrin turizme olan bakış açısını gösteriyor. Her yerde I Amsterdam logolu tescilli ürünler ve materyaller satılıyor. Tabi bu satışın belli bir yüzdesi kentin gelişimi için oluşturulan havuza aktarılıyor.

Kartın avantajlarına kısaca bakmak gerekirse, ücretsiz kanal turu, ilk okutmanızdan itibaren 2 gün boyunca ücretsiz toplu taşıma (tramvay, metro, otobüs), Yaklaşık 20 müzeye bedava giriş (Van Gogh, Rijkmuseum gibi ünlü müzeler dahil), yaklaşık 20 müzeye indirimli giriş ve yaklaşık 30 mekanda özel indirim ve ikramlar yer alıyor.

BATI AVRUPA TURU 563

Museumplein

Amsterdam’a müze gezmek için geldiyseniz gideceğiniz ilk nokta Museumplein denilen bölge. Amsterdam’a gelen turistler bu bölgeyi ziyaret etmeden dönerlerse bence hiç kente gelmemiş olarak sayabilirler kendilerini. Buradaki en önemli müzelerden biri RijksMuseum. Hollanda‘nın en büyük klasik sanat müzesi meraklılar için önemli eserleri barındırıyor.

BATI AVRUPA TURU 551

Van Gogh Museum

200’den fazla Van Gogh eserinin bulunduğu Van Gogh Müzesi de önünde her daim kuyruk bulacağınız Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri. Çok katlı müzede Van Gogh’un hayatına dair detaylar ve eserlerine yakından bakabilme şansına erişebilirsiniz. Yine müze shop’ta hediyelik eşyalar arasında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Amsterdam’ın çağdaş sanatlar müzesi olan Stedelijk Müzesi‘ni de gezmeniz halinde müze bölgesinde üç ayrı müzeyi tamamlamış oluyorsunuz. Museumplein’in en önemli buluşma noktası ise IAmsterdam yazısı. Turistler yazının üstüne, her iki yanına ya da önüne geçerek kalabalığın arasında fotoğraf karesini ayarlamaya çalışırken ilginç anlar yaratıyor.

I&Amsterdam’ın başarısına yakından tanıklık etmek için bir kare de siz çekin.

BATI AVRUPA TURU 448

Heineken Experience

Hollanda’nın en önemli markaları arasında yer alan Heineken birasının ilk fabrikası müze-deneyimin önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Fabrika binasının yapım sürecinden biranın şişelenmesine kadar olan sürecin yer yer görsel şovlarla anlatıldığı müzede, bira yapımını başından sonuna kadar gözlemleyerek arpa suyunun tadına yakından bakıyoruz. 2 adet bira ikramının da yer aldığı müzede I&Amsterdam kart indirimi var. Hatıra nesnesi olarak Heineken şişesine isminizi yazdırıp, Heineken bilekliğinizle Amsterdam sokaklarına dönüş yapabilirsiniz.

BATI AVRUPA TURU 365

 

BATI AVRUPA TURU 347

BATI AVRUPA TURU 312

Madame Tussauds, (Balmumu Müzesi)

En ünlüsü Londra’da bulunan bal mumu müze zinciri Madame Tussauds, Amsterdam’ın en ünlü meydanlarından olan Dam’da yer alıyor. Dünya tarihine yön vermiş önemli siyasetçiler, şarkıcılar, futbolcular ve renkli isimlerin balmumu heykellerine yakından bakmak interaktif şovlara katılmak için müze ziyareti gerçekleştirilebilir. Müzeden Dam Meydanı ve Amsterdam’a yukarıdan bakma şansı da bulunuyor.

BATI AVRUPA TURU 461

Red Light District

Amsterdam denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de Red Light District. Özgürlükler kenti Amsterdam’ın bu kadar ilgi görmesinde yasal fuhuşun yapıldığı bu ünlü merkezin kuşkusuz payı var. Dünyada Amsterdam ya da Hollanda denildiğinde uyuşturucu, eşcinsellik ve seks gibi kelimelerin çağrışım yapması bu merkeze olan ilgiyi de artırıyor. Vitrinler halinde sergilenen kadınların olduğu Red Light’ta canlı seks şovları da yapılıyor. Turistik cazibe merkezi olan Red Light anlık psikolojinize göre kendinizi rahatsız hissetmenizi sağlayabilir.

BATI AVRUPA TURU 589

Seks Müzesi, Amsterdam

Merkez tren istasyonu, Dam Meydanı ve Red Light’ın ortasında yer alan Seks Müzesi butik müzeler arasında uğranabilirler kategorisinde değerlendirilebilir. Zira giriş ücretinin uygunluğu ile içerdeki meteryaller ilginizi çekebilir. Özellikle dünyada porno yayınların serüveni ile değişik seks objelerine yakından bakmak isteyenler ilginç örneklerle bu müzede karşılaşacak.

Türkiye’den üç buçuk saatlik uçak yolculuğuyla ulaşılabilen, güvenli kent yaşamı ve kendine özgü kültürüyle turistleri sokaklarında ağırlayan Amsterdam, en az bir defa görülecekler listesine eklenmeli.

8 Yorumlar

  1. Merhaba
    Maalesef I Amsterdam görseli kaldırılmış
    Hatta yerine kaybolan yağmur ormanlarına dikkat çekmek için “I amazonia” getirilmiş
    Bu görselin günümüzdeki durumu nedir , bilginiz varsa bizimle paylaşır mısınız?

  2. Yazınız oldukça keyifli özzellikle gitmek isteyenlere rehber tadında gezilerinizdeki harcamalarınız ileriki süreçte gidecekler için kesinlikle ön tespit niyetinde. Yazınız için teşekkür editor ve diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  3. Tespitlerini çok doğru buldum sevgili yazar arkadaşım fakat eğer yazının 3-4 kısımları gelmeyecek ise bir çok bahsetmen gereken nokta olduğu. Zira ben Hollanda’da bir sene yaşamış biri olarak, eksikliğini hissettiğim House of Bowls, Mouling Rogue, Bulldog, Leidesplein, Central Station vb. bir kaç nokta daha bulunuyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz