Amsterdam’a Gitmek İçin 5 Neden

Amsterdam-Sehir

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, Avrupa‘nın en çok ziyaretçi alan şehirlerinden. Hareketli gece yaşantısı, kanallarla çevrili hoş sokakları, yerel tatları, çok iyi korunmuş mimari yapıları, zengin koleksiyona sahip müzeleri, yemyeşil park ve bahçeleri ve insana değer veren şehir yapısı Amsterdam’ı ziyaret etmek için en önemli sebepler arasında.

Avrupa’yı keşfetmek için artık öyle pahalı turlara gerek yok. EYOBUS’ın düzenlediği Otobüsle Avrupa turu birçok açıdan gençlere avantaj sunuyor.

Amsterdam’ı Ziyaret Etmek İçin 5 Neden

1. Zengin tarihi ve kültürel geçmiş

Amsterdam-Sehir

Avrupalı devletlerin ticaret ve sömürgecilikle dünyaya hükmettiği 16. ve 17. yüzyıllarda dünya ticaretinin az sayıdaki merkezinden biri olan Amsterdam, o yıllarda en zengin şehirler arasındaydı. Ticari bir merkez oluşu ve sömürge ve diğer devletlerle olan alışverişin odağında yer alması nedeniyle Amsterdam, farklı kültürlerin temsil edildiği bir dünya kentine dönüştü. Zenginliğin artmasıyla gelişen kültür-sanat hayatı, bugün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği müzeleri yarattı. Kendine has rahat yaşamı, özgürlükleri savunan insanları, farklı kültürelere ve yeniliklere açık oluşu bu kenti cazibe merkezi yapıyor.

2. Lezzetli kahveler

Amsterdam-Kahve

Sömürge döneminin mirası olarak Afrika ve Latin Amerika’dan gelen leziz kahve çekirdekleri Amsterdam genelindeki butik kafelerde muhteşem lezzetlere dönüşüyor. Bilindik kahve zincirlerinin dışında sıradan görünen kafelere oturarak bugüne kadar içtiğiniz en leziz kahveyi çok uygun fiyata içebilirsiniz. Farklı milletlerden insanların şehirde yaşaması nedeniyle damak tadı farklılıkları kahve menülerine yansımış durumda.

3. Derli toplu şehir

Sınırlı bir alanda, büyük bir düzen ve uyum içerisinde kurulu olan Amsterdam’ı keşfetmek çok kolay. Merkezi birçok noktasının yürüyerek keşfedilebildiği şehirde tramvay ve bisikletle hemen hemen her yere çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Özellikle yürümeyi seven ve büyük şehirlerin karmaşasından çekinenler için Amsterdam ferahlığı ile tüm çekinceleri ortadan kaldırabilecek ferahlıkta.

Amsterdam-Hollanda

4. Yerel pazarlar

Amsterdam’daki yerel pazarlar şehirdeki çok kültürlü yapıyı en iyi gözlemleyeceğiniz yerlerden. Şehrin en büyük pazarı olan Albert Cuypmarkt, cumartesi günleri kurulan Lindengracht, organik pazar Noordermarkt ve Nieuwmark’ı mutlaka görmelisiniz. Sadece yiyecek ve içecek değil, aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyacınızı bulabileceğiniz bu pazarlarda hediyelik eşya, kumaş, tekstil ürünleri, züccaciye, sokak lezzetleri ve ikinci el ürünler başınızı döndürecek.

Amsterdam-Kanallar

5. Biraz İngilizce her şeye yeter

Amsterdam, Avrupa’da en yaygın İngilizce kullanılan şehirlerden biri. Ana dili Flemenkçe olan şehirde çok sayıda yabancı yaşıyor. Hollandalıların tamamına yakınının ikinci dilinin İngilizce olması şehirde iletişim kurmayı kolaylaştırıyor. ‘Yurt dışında nasıl iletişim kurarım, kendimi ifade edebilir miyim’ gibi endişeleri olanlar için Amsterdam ilaç gibi gelecek. Biraz İngilizce ile şehirde rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Bonus: Ajax-Feyenoord karşılaşması

ajax-feynoord-mac-turu-paketi

Ajax – Feyenoord karşılaşmasının havası diğer derbilere göre biraz daha farklı. Eğlencenin başkenti Amsterdam’ın takımı Ajax ile Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinden biri olan Rotterdam’ın göz bebeği Feyenoord’un rekabeti bir nevi burjuva-işçi derbisi olarak tanımlanıyor. Geçmişte sayısız başarılar kazanmış ve Cruyf, Van Basten, Sneijder, Van Persie gibi yıldızlar yetiştirmiş iki kulübün mücadelesi Hollanda’nın El Clasico’su olarak da biliniyor. Futbol tarihinin en köklü kulüpleri arasında yer almayı başaran Ajax ve Feyenoord’u yerinde seyredip taraftarların eşsiz atmosferine şahit olmak, Amsterdam’a gitmişken yapmanız gerekenlerin başında geliyor. POP Event & Travel ile Ajax – Feyenoord maç biletinizi kolaylıkla satın alabilir veya her şey dahil tur paketini inceleyebilirsiniz. 

Dünyanın en özgür şehirlerinden Amsterdam, Avrupa’da en çok turist ağırlayan kentlerden. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu şehri keşfetmek için Amsterdam uçak bileti için uygun fiyatlar sunan sitelere göz atın. Şimdi Amsterdam’a yolculuk zamanı!

  1. Ayfer Altunel says:

    Havaalanı otelleri daha ucuz ve güzel. Havaalanı otellerinde kalmak merkeze ulaşım açısından zor olur mu? 23 Mart-27 Mart arasında konaklıyacağım Amsterdam da. Ne dersiniz?

  2. Pınar Can says:

    Amsterdam benim icin Avrupa’nin en yasanilasi sehri. Hem buyuk sehir, hem de en fazla bir saatlik mesafedeki sirin koyleriyle huzura cok yakin. Ne kadar gitsem o kadar keyif alirim.

  3. Gökçe Kırtıloğlu says:

    Ben hiç gidemedim ama şu kanalların etrafında bisikletle gezmek gibi basit ama benim için çok eğlenceli olacak bir hayalim var 🙂

  4. Temmuz başı 3. kez oradayım. Bu defa en kalabalık zamana denk gelecek. Bakalım Avrupa’nın turist patlamasında bu defa Amsterdam sokakları nasıl görünüyormuş. Bu defa yerel pazarlara daha çok gitmeye çalışacağım bakalım.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like