Anlık geçiş

0
54

Çok uzaklarda kalan o duyguları yeşerten anlardan birinde; uçsuz bucaksız, tarifi zor duygular yaşanıyor.

Karşı tarafın zihninde kendini yaratma çabasının bir ürünü oysaki her şeyin özeti.

“Kendini” en iyi şekilde anlatma, zihinde canlandırma, “ben” böyleyimin anlatısı bu ifadeler…

İfadelerin sakinliği, alkolün soğukluğu ve gülümsemenin yumuşaklaştıran etkileriyle zaman efektleri geçiyor bedenler üzerinden. Anlamsız sessizlik, bazen haykırırcasına kahkahaya bırakıyor kendini, bazense birbirinden farklı dillerdeki konuşma sanatına dönüşüyor, nedeni hiç ama hiç bilinmeksizin.

İngilizce esintili cümleler kurarken, “Neden İngilizce konuşuyorsun?” sorusuna yanıt vermekte zorlanıyor, karmaşık zihin.

Neden ve niçin ya da yol nereye gidecek gibi paralel sorulara kendi yanıt verememişken, aniden karşıdan gelen bu soru bir o kadar daha zorlaştırıyor işleri. Sarpa saran cinsten bir dönüşüm başlıyor, gelgitlerle.

anlik gecis (2)

Yılların ötesinde bırakılmış, bilinçaltının o köhne depolarına kaldırılmış insanlar geçiyor bir bir. İsimleri unutulmuş, yaşanan anılar, paylaşımlar her bir beden geçerken hatırlanmaya çalışılıyor. Adeta bir sınav gibi, mahşeri kalabalığın arasında sorguladıkça sorgulatıyorlar kendilerini.

Ortak amaçlar uğruna fi tarihinde, zorunluluktan gidilen o yerlerde tanışıklık kurulanlardan da gelenler oluyor. Uzaktan gülümsemeler, geçmişe dönüş ve bir sorgu daha.

Telefon defterinin kalabalığı arasından harfler bulunamıyor maalesef.

***

Anlık geçişler yoruyor insanı. Hele ki kafalar güzel olunca.

Klasik, dağıttıran, mide bozan, aklı yok eden içkilerden değil elbet. Bu kez farklı.

Bir hayal alemine götürürken, fiziksel sorunlara neden olmuyor. Sadece kendini daha rahat ve net ifade etmeye yardımcı oluyor değişik aromalar…

Aynı ortamda olunmasına rağmen farklı dünyalara seyahat ettiriyor. Yine çıkılmaz yolda bir düşünce telaşı sarıyor insanı.

Kaldırılan kadehlerde göz göze gelişlerle gülümsetiyor. Havanın iyiliği, hafif serinliği hem kafayı hem de keyifleri güzel yapıyor.

Her nefes alışta insan, “iyi ki gelmişiz”, “iyi ki buradayız” diyor o hafif yazdan kalma titremeyle.

Adeta katılaşmış kalıpların arasından çıkan, çıkarttırılan o duygulara tarif bulunmaya çalışılırken zamanı değerlendirme, sorgulamama öğütleri verilse de insanoğlu hep bir sonraki adımı düşünerek zehir ediyor anlık geçişleri kendine.

Mutlu olma denklemini sadece kendinde arayanlara en iyi cevapmışcasına gönderilen o sürpriz isimler insanın sosyal varlık olduğuna dikkat çekiyor, sarsıyor, birliktelikleri özletiyor ve düşündürüyor yine ve yeniden.

Alkolün etkisiyle süre gelen çözülmeler tanışmalara katkı sunarken, aynı yerde kıpırdamadan çokça saat durabilmenin, o güzel heyecanı uyandıranların etkisiyle olduğunu yalanlamaya güç yetmiyor…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here