Asya’nın En Batısı: Babakale

Babakale-Nerede

Asya kıtasının en batı noktası olan Babakale, Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesinin köyü. Biga Yarımadası’nın en uç noktası olan Babakale, Asya ve Anadolu’nun batıda Ege Denizi ile buluştuğu stratejik bir noktada yer alıyor.

Son yıllarda Bozcaada, Assos, Küçükkuyu, Adatepe gibi turistik merkezleri ziyaret edenlerin rotasına girmeye başlayan Babakale, tüketim kültüründen uzak, kendi halinde, sessiz, sakin ve huzurlu bir köy.

Babakale-Canakkale

Babakale, Ayvacık, Çanakkale

Osmanlı donanmasının seferlerinde mola verdiği noktalardan olan Babakale’nin isminin hikayesi oldukça ilginç. Bölgedeki geçişi sırasında mola vermek ve erzak temin etmek için Babakale’ye yanaşan bir gemide hayatını kaybeden dini önder Bektaşi Sultan Baba’nın buraya gömülmesiyle sonraki yıllarda bölgeden geçen denizciler burayı Baba Burnu olarak anmaya başlamış.

Yıllar içerisinde Baba Burnu’na demirleyen gemilere korsan saldırısı olmaması için inşa edilen kale ile birlikte Baba Burnu, Babakale’ye dönüşmüş.

Osmanlı’nın 1723-1725 yıllarında inşa ettiği kale, aynı zamanda Osmanlı’nın Anadolu’da inşa ettiği son kalelerden biri olarak tarihi öneme sahip. Kalenin inşa sürecinde Osmanlı topraklarının farklı yerlerinden gelen mahkumlar çalıştırılmış.

Kale inşa edildikten sonra mahkumlar özgürlüklerine kavuşmuş. Osmanlı donanması için stratejik bir öneme sahip olan Babakale, gemilerin su ve erzak aldığı, denizcilerin dinlendiği bir noktaymış.

Köy halkının Türkmen ve Yörüklerden oluştuğu Babakale’de zeytin ve çınar ağaçları köyün genel dokusunu meydana getiriyor. Tarihi kalenin yanı sıra çeşme, su yolları ve cami günümüze ulaşan eserler arasında. Ege ile Marmara bölgelerinin ayrıldığı sınır hattında yer alan Babakale’de güneşin batışını izleyebileceğiniz muhteşem bir manzara var. Tepeler mis gibi kekik kokuyor.

Babakale-Nerede

Babakale’de ne yapılır?

Açık havalarda Bozcaada ve Midilli adalarının rahatlıkla seçilebildiği Babakale’de Ege Denizi manzaralı Akliman ve çevresi son yıllarda özellikle İstanbulluların akınına uğruyor. Babakale girişindeki meydan aynı zamanda otopark işlevi görüyor. Köyün ziyaretçileri araçlarını bu alana bıraktıktan sonra köyü yürüyerek keşfe başlıyor.

Bir kale, beş pansiyon, üç çay bahçesi, bir bar ve bir limandan oluşan Babakale, sessiz ve sakinliği ile şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenler için harika bir destinasyon. Köyde deniz keyfi yapılabilecek kumsal yok. Kumsal arayanların Babakale’ye 7 km mesafedeki Akliman’a gitmesi gerekiyor.

Babakale-Ayvacik-Canakkale

Babakale’ye gelmişken zamanda yolculuk hissi yaşatan köy sokaklarında dolaşmak, denize karşı bir şeyler içip manzaranın tadını çıkarmak, aile geleneği olan sapları boynuz ya da ağaç, kılıfı ise gerçek deriden yapılan Babakale bıçaklarından almak, köylülerin geleneksel yöntemle ürettiği Ezine peynirinin tadına bakmak, deniz ürünleriyle bezeli bir akşam yemeği ile günü sonlandırmak gerek.

Babakale nerede? 📍

Babakale’ye nasıl gidilir? 🚌

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarında bulunan Babakale köyüne İstanbul’dan Trakya yönünden Gelibolu üzerinden Çanakkale’ye geçerek, Ezine-Gülpınar ya da Ayvacık-Behramkale yolunu kullanarak ulaşılabiiyor.

Güneyden İzmir yönünden gelenler Ayvalık ve Edremit’i geçtikten sonra Ayvacık-Behramkale yolu üzerinden devam ederek Babakale’ye ulaşabiliyor. Babakale’den Gülpınar 11 km, Ayvacık 41 km, Ezine 58 km, Çanakkale 111 km, İstanbul 420 km, İzmir 297 km, Ankara 750 km ve Bursa 354 km uzaklıkta.

Babakale’ye en yakın havalimanı Balıkesir Edremit Körfez ve Çanakkale havalimanları. Büyük şehirlerden Çanakkale-Ayvacık rotasını kullanan otobüslerle Ayvacık’ta inip, buradan kalkan dolmuşlarla Babakale’ye ulaşmak da mümkün.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like