Atatürklü içerik

0
334

Türkiye’de yerel yönetim denildiğinde iki yılda bir kaldırım yenileyen yapılar geliyor akla. En temel insani hizmetler konusunda bile çoğu kez memnuniyetsizlik yaratan belediyeler tam anlamıyla bir hizmet standardı oluşturamadı maalesef.

“Belediye hizmeti”nin çağrışımı çöp ve kaldırımdan öte bir farklı kelimeye evrilemedi.

Kültürel etkinlikleri sadece ses sanatçısı getirmekten ibaret gören yerel yönetimler zaman zaman kimsenin aklına gelemeyecek ölçüde yaratıcı da davranabiliyor.

Son dönemde özellikle Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden ekmek yiyen Atatürk benzerleri kah girdikleri bir okul bahçesinde ilkokul öğrencilerini ağlatırken kameralara yakalanıyor, kah bir kültürel etkinlikte Atatürk sevdalısı şiirleri seslendiriyor.

İzmirli tiyatro sanatçısı Göksel Kaya yıllardır kavuşamadığı üne bir anda Atatürk’e olan benzerliği ile kavuşunca, bu fırsatı farkeden yerel yönetimler geri planda kalamadı ister istemez.

19 mayis

Gezi eylemlerinde çadırların arkasında bir anda beliren, İzmit’te marka çalışması yapan bir otelin lobisinde boy gösteren, her daim yüzündeki fondöteniyle sahneye hazır ve nazır olan Kaya’nın favori mekanları arasında siyasi partilerin grup toplantıları yer alıyor.

VLUU L110  / Samsung L110

Çoğu kez CHP’den, zaman zaman da MHP’den ilgi görmeye alışkın olan Göksel Kaya en son MHP’nin grup toplantısında Bahçeli’yle fotoğraf çekilmek istemiş ancak Bahçeli’nin kendisini reddetmesiyle bir kez daha gündeme gelmişti.

bahceli

“Ben gerçek bir Atatürkçüyüm. O’na ve misyonuna yakışmayan bir harekette bulunmam söz konusu değil” sözleriyle kendini tanımlayan Kaya, alacak verecek meselesi yüzünden kaldığı otelden polis eşliğinde gözaltına götürülürken dahi soğukkanlılığını korumuştu.

81 ilimizin kurtuluş günü, Atatürk’ün ziyaret etkinliği ve türlü Atatürklü organizasyonunda büyük bir memnuniyetle yer alan Göksel Kaya’ya belediyelerimizin gösterdiği ilgiyi anlayabilmek mümkün değil.

Gerçi ülkemizde vatandaşları “ünlü yüzlerle” bir araya getirmek en işe yarayan aktiviteler arasında sayıldığından bir nebze de olsa anlıyorum.

anitkabir

Geçmişte İzmirli bir belediye başkanının sırf “kredi kartı borcu çok, hapisten yeni çıktı” diyerek bir şarkıcıyı defalarca kendi ilçesine çağırıp konser verdirttiğini; komşu belediyelerin etkinliklerine katılması için de ricacı olduğuna şahit olduktan sonra Göksel Kaya vakası kısmen daha çocuksu geliyor gözüme…

Buca’da ilkokul bahçesinde Atatürk’ü gördüğünü sanan çocukların çığlık çığlığa ağladığı o sahne gözümden gitmiyor.

Mecliste fotoğraf talebini reddeden Bahçeli’yle Anıtkabir çıkışında fotoğraflanan Göksel Kaya’ya yerel yönetimlerin kültürel etkinliklerinde başarılar diliyorum.

mesut yontan

Bir de bir başka İzmirli, elektrikçi Mesut Yontan var tabi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here