Atina Seyahatinde Atlamamanız Gereken 10 Yer

1
526

Yunanistan‘ın başkenti Atina, sınırsız seçenek ve zıtlıklarla dolu canlı bir şehir. 24 saat yaşayan şehirde yerel halk ve ziyaretçiler Atina sokaklarında şehrin tadını çıkarıyor.

Avrupa‘nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan kentlerinden olan Atina’da tarih, kültür, gastronomi ve eğlence adına yapılacak sayısız aktivite var. Atina seyahatinde atlamamanız gereken yerleri not ederek şehrin olmazsa olmazlarını es geçmeden kenti tanıyabilirsiniz.

Atina’da Atlamamanız Gereken Yerler

1. Likavittos

Atina’nın en güzel manzaralı noktalarından Likavittos, 300 metre yükseklikte, çam ağaçları ile çevrili bir tepe. Fünikülerle ya da yürüyerek çıkılan bu tepede 19. yüzyıldan kalma Saint George Kilisesi ve açık hava tiyatrosu bulunuyor.

2. Yeni Akropolis Müzesi

Yeni Akropolis Müzesi, yıllarca süren hazırlığın ardından 2009 yılında ziyarete açıldı. Müze, modern mimarisi ile ev sahipliği yaptığı klasik dünyayla tam uyum içinde. Yeni Akropolis Müzesi, eşsiz bir tarih ve kültürel deneyime sahip antik Yunanistan’a bir bakış sunan dünyadaki en büyük müzelerden biri.

3. Kiklad Sanatı Müzesi

Kiklad Sanatı Müzesi, Akropolis Müzesi kadar ünlü olmayabilir, ancak tarih öncesi ve antik Yunan sanatının en önemli müzelerinden birisi. Müzenin birinci katında, birçok karakteristik mermer Kiklad figürleri olan Kiklad döneminden 350 eserin sergilendiği etkileyici bir koleksiyon bulunuyor. İkinci katta, eski Yunan dünyasından eserler ile Bronz Çağı’na kadar uzanan eserler sergileniyor. Üçüncü kat ise Kıbrıs eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

4. Eugenides Vakfı

Eugenides Vakfı’nın sunduğu deneyim, gökyüzünde yıldızları izlerken sihir dolu çocukluk yıllarına götürüyor. Vakıf, dünyadaki en gelişmiş dijital, 3D, 360 derecelik planetaryum, etkileyici geniş formatlı filmleri yansıtıyor ve ziyaretçileri evren yolculuğuna çıkarıp evrenin sırlarını ortaya çıkarıyor. Palaio Faliro’da bulunan müthiş yüksek teknolojili planetaryumun yanı sıra, çeşitli etkileşimli bilimsel sergilere ve atölye çalışmalarına, yaklaşık 50 bin kitap koleksiyonuna sahip bir kütüphane ve sofistike bilimsel tartışmaların yapıldığı bir amfitiyatroya da ev sahipliği yapıyor.

5. Ulusal Bahçe

Atina’nın kalbinde, Syntagma Meydanı’nda, Yunan Parlamentosu’nun hemen yanında yer alan Ulusal Bahçe (Milli Park), Atina’nın nefes aldığı yerlerden. Eskiden “Kraliyet Bahçesi” olarak bilinen park, Kraliçe Amalia tarafından yaptırılmış. Gün boyu açık olan bu parkta palmiye ağaçlarının gölgesi ve bülbül sesleri arasında dolaşmanın tadını çıkarın. Ulusal Bahçe içinde ziyaretçiler için küçük bir hayvanat bahçesi, iki ördek göleti, bir oyun alanı ve bir kafe bulunuyor.

6. Exarcheia

Şehrin merkezinde, Syntagma Meydanı’na birkaç dakika uzaklıkta bulunan Exarcheia, kültürel ve politik etkileşimin “kalbi” olarak kalan, gerçek tarihi bir Atina mahallesi. Radikal politikalar, anti-faşizm ve anarşizm, Exarcheia’nın her yerini etkilemiş durumda. Bu etkiyi duvarlardaki sloganlar ve grafiti sanatı ile birlikte, Exarcheia’nın kendi kendini organize eden sağlık yapısı ve Navarinou Parkı’ndan görmek mümkün. Tarih, bu mahallede Kasım 1973’te Yunan diktatörlüğüne karşı ayaklanan Politeknik Okulu öğrencileri tarafından yazılmış. Otuz yıl sonra, 15 yaşındaki öğrenci Alexandros Grigoropoulos’un Exarcheia’da bir polis memuru tarafından öldürülmesi mahalleyi sembol haline getirmiş.

7. Plaka

Atina’da güneşin batmasıyla birlikte kentin eğlence ve akşam yemeği buluşma noktasına dönüşen Plaka, daracık sokaklarıyla keyifli bir durak. Plaka’da Atina’nın eski şehrinin güzelliğini ve zamanın geçişi ile oluşan kültürel mozaiği keşfetmek mümkün. Bölgede küçük Ortodoks kiliseleri, bir cami, bir Osmanlı hamamı, Yunanistan’ın ilk üniversitesi, açık hava satıcıları, dünyevi Yunan tavernaları bulunuyor.

8. Açık hava sinemaları

Atina’daki açık hava sineması kültürü, klasiklerin yanı sıra yeni filmlerin tadını çıkarmak için harika bir fon sağlayan tarihi alanların manzarası ile 60’lara dayanan bir gelenek. Thisio, Pagrati, Gazi, Kolonaki ve diğer yerlerdeki yaklaşık 100 yerel açık hava sineması, kaçırılmaması gereken unutulmaz bir sinema deneyimi sunuyor.

9. Marina Flisvos

Atina’nın güneyinde, şehir merkezinden yarım saat uzaklıkta bulunan Flisvos Marina, sadece yat sahiplerini cezbetmekle kalmayıp, yürüyüş yapmak veya büyülü gün batımının ve yat limanının keyfini çıkarmak isteyen herkes için harika bir yer. Bu romantik mekân, her zevke uygun çeşitli restoranlar, kafeler ve dükkanlar ile geniş bir yelpazeye sahip.

10. Karaiskakis Stadyumu

Karaiskakis Stadyumu, Yunan Kurtuluş Savaşı’nın bir kahramanı olan Georgios Karaiskakis’in adını alan ve Yunan futbol tarihinin en büyük kulüplerinden Olympiakos’a ait. Eğer bir futbol hayranıysanız ve Olympiakos’taki bir futbol maçına gidip gerçek bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Önceki İçerikKaradağ’ın Tarih Kokan Şehri Budva
Sonraki İçerikBeyrut’ta Yapılacak Şeyler
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz