Atina’ya En Ucuza Nasıl Gidilir?

5
38560

Yurt dışı seyahat planı yaparken bütçeyi en çok sarsan kalemlerin başında ulaşım maliyeti geliyor. Pasaport, vize, seyahat sigortası gibi olmazsa olmaz masrafları halledip sıra yolculuk aşamasına gelince ulaşım maliyetini mümkün olduğunca kısıp bu kalemden artırılan parayı daha çok yer görmeye ayırmak istiyoruz doğal olarak.

Yunanistan‘ın başkenti Atina, Türkiye‘ye en yakın Avrupa şehirlerinden. Zengin tarihi geçmişi ile tanınan kent tam bir açık hava müzesi görünümünde. Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan destinasyonları arasında olan Atina, günün 24 saati hareketli sokakları, dinamik genç nüfusu, renkli mekanları ve tanıdık lezzetleri ile Türk seyahat severlerin de rotasında.

Atina’ya En Ucuza Nasıl Gidilir?

Her yıl en az 2-3 kez seyahat ettiğim Yunanistan’da en keyif aldığım yerlerden biri Atina. Kendine has atmosferi ile her seyahatimde yüzümü gülümseten bu şehrin sokaklarında yürürken tarifi zor, keyifli bir hisse kapılıyorum.

Bugüne kadar uçak, tren ve feribotla Atina’ya seyahat eden biri olarak sizlere ‘Atina’ya en ucuza nasıl gidilir?‘ sorusunun yanıtını bire bir deneyimlerim üzerinden anlatacağım.

1. Feribotla Atina’ya ulaşım

Atina’ya feribotla ulaşım Türk seyahat severler tarafından gözden kaçırılan bir alternatif. Türk limanlarından Atina’ya direkt feribot seferi olmamasına rağmen Anadolu kıyılarına yakın Yunan Adaları üzerinden çok uygun fiyatlarla Atina’ya feribotla gitmek mümkün.

Yunan Adaları ile Atina arasında yılın her dönemi feribot seferlerinin olması yalnızca yüksek sezonda değil, düşük sezonda da kafanıza estiği an Atina’ya feribot bileti bulabileceğiniz anlamına geliyor. Bana sorarsanız ilkbahar ve sonbahar ayları Atina’yı keşfetmek için çok daha iyi dönemler.

İzmir Çeşme – Sakız Adası üzerinden Atina’ya feribotla ulaşım: İzmir’in Çeşme ilçesinden 30 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Sakız Adası’ndan Atina’ya her gün düzenli gemi seferi bulunuyor.

Çeşme Limanı’ndan 09.00 ve 18.00 saatlerinde kalkan feribotlarla Sakız Adası’na 30 dakika sonra varıyorsunuz. Aynı gün saat 21.30’da Sakız Adası’ndan kalkan Blue Star gemisi ertesi günün sabahında saat 06.55’te Pire Limanı’na varıyor.

Bu opsiyonda Çeşme’den Sakız’a sabah geçip akşama kadar adayı keşfedebilir ya da adada vakit geçirmeden akşam feribotunu tercih edip indikten birkaç saat sonra gemiyle Atina’ya geçebilirsiniz.

Çeşme-Sakız feribot bileti (gidiş-dönüş) 45€, araç 150€, motosiklet ise 85€. Sakız-Atina gemi bileti (tek yön) ise ekonomi sınıfı 43€, koltuk 47€, kabinde bir yatak 68,50€, araç 86€, motosiklet ise 23,50€. Çeşme-Sakız-Atina rotasında bir yetişkin yolcunun ulaşım maliyeti 88€’ya geliyor.

Aydın Kuşadası – Samos Adası üzerinden Atina’ya feribotla ulaşım: Aydın’ın Kuşadası ilçesinden Yunanistan Samos Adası’na 1 saatlik feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Samos’tan Atina’nın Pire Limanı’na her gün düzenli gemi seferleri yapılıyor.

Kuşadası Limanı’ndan her gün 09.30’da hareket eden feribotla 10.30’da Samos’a ulaşıyorsunuz. Samos’tan Atina’nın Pire Limanı’na her gün 19.00’da hareket eden Blue Star gemisi ertesi gün sabah 08.35’te Atina’ya varıyor.

Kuşadası-Samos feribot bileti (gidiş-dönüş) 47€. Samos-Atina gemi bileti ise ekonomi sınıf 51€, koltuk 56,50€, kabinde bir yatak 73,50€, araç 83€, motosiklet ise 25€. Kuşadası-Samos-Atina rotasında bir yetişkin yolcunun ulaşım maliyeti 98€’ya geliyor.

Balıkesir Ayvalık – Midilli Adası üzerinden Atina’ya feribotla ulaşım: Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na 1 saat 15 dakikalık feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Midilli Adası’ndan Atina’nın Pire Limanı’na her gün düzenli gemi seferleri var.

Ayvalık Limanı’ndan her gün 09.30’da hareket eden feribotla 10.45’te Midilli Adası’na varılıyor. Midilli’den Atina’ya 19.00’da hareket eden Blue Star gemisi ertesi sabah 06.10’da Atina Pire’ye ulaşıyor.

Ayvalık-Midilli feribot bileti (gidiş-dönüş) 25€, araç 80€, motosiklet 40€. Midilli-Atina gemi bileti ise ekonomi sınıf 48€, koltuk 51€, araç 98€, motosiklet ise 23,50€. Ayvalık-Midilli-Atina rotasında bir yetişkin yolcunun ulaşım maliyeti 103€’ya geliyor.

Atina’ya feribotla ulaşım seçeneğinin güzel yanı Atina’ya gitmeden önce bir Yunan Adası’nda tam günlük süreniz olması. Sakız, Midilli ya da Samos’u keşfettikten sonra gece yolculuğu yapıp sabahın erken saatlerinde Atina’da olmak hem bir yeri daha görmek hem de gemiyle uzun yolculuk yapma deneyimi açısından şans.

Atina feribot bileti nereden alınır?

Pire Limanı, Atina

Atina feribot bileti alternatifleri için Türkiye’de gemi turu ve Yunan Adalarına bilet satan acentelerden bilet alabilirsiniz. Yunanistan menşeili online rezervasyon siteleri ise doğrudan alışveriş yapabileceğiniz mecralar.

2. Uçakla Atina’ya ulaşım

Türkiye’den Atina’ya uçakla ulaşım: Türkiye’den İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Atina’ya direkt uçak seferleri var. Yüksek sezonda bir hayli yükselen uçak bileti fiyatları cep yakıyor.

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Aegean Airlines ise İstanbul ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarından Atina’ya direkt sefer yapıyor. İzmir-Atina hattında kış sezonunda uygun uçak bileti bulma şansınız var. Sık sık uçak bileti fiyatlarını kontrol edin.

Yunan Adaları’ndan Atina’ya uçakla ulaşım: Türkiye’den Atina’ya direkt uçak seferlerinin pahalı olması nedeniyle Yunan Adaları üzerinden Atina’ya uçakla ulaşım da bir başka alternatif. Bir kez Sakız Adası’ndan uçakla Atina’ya 25€’ya uçan biri olarak bu alternatifi gözden kaçırmamanızı öneriyorum.

Sakız Adası, Midilli, Samos (Sisam), Rodos ve Kos’tan (İstanköy) her gün düzenli olarak Atina’ya uçak seferi bulunuyor. Yaz aylarında talebe göre bilet fiyatları artsa da kış döneminde uçakların doluluğuna göre çok uygun fiyatlara 40-45 dakikada Atina’ya uçakla ulaşabiliyorsunuz.

Sakız Adası’na Çeşme’den, Midilli’ye Ayvalık’tan, Samos’a Kuşadası ve Sığacık’tan, Kos’a Bodrum’dan, Rodos’a Marmaris, Bodrum ve Fethiye’den feribotla ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikEge’de Hafta Sonu Kaçamağı Rotaları
Sonraki İçerikÇandarlı Nerede, Çandarlı’ya Nasıl Gidilir?
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

5 Yorumlar

  1. Gemi turu ile Yunan adalarına gitmiştim. Birkaç saatliğine de Atina’ya uğradık. Farklı bir ruhu ve havası var sanki. Dingin, telaşsız… Akropolis’i ve Plaka’yı gördüm. Tekrar gidip birkaç gün kalmak istiyorum. Görmediğim çok yeri var.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz