Atina’ya Seyahat Edenlere Çay, Kahve, Yer Yatağı Veriyor

0
361

Karşısına çıkan iş fırsatını değerlendirip Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yerleşen Sertan Ambarcı, Atina’ya seyahat eden Türkleri evinde misafir ediyor. Seyahat bütçesine katkıda bulunduğunu söyleyen Ambarcı, Çay, kahve, yer yatağı üçlemesiyle sıcak bir ortam yaratıyor.

Klinik psikolog Sertan Ambarcı, uluslararası bir şirketten gelen iş teklifini değerlendirip Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yerleşti. Yurt dışında yaşama ve çalışma deneyimi ile insanın kendisini keşfettiğini anlatan Ambarcı, Yunanistan’ın iş fırsatları konusunda yabancılar için iyi bir alternatif olduğunu söyledi.

Sertan-Ambarci-Yunanistan
Sertan Ambarcı

Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Sertan Ambarcı, 28 yaşında Selanikli bir klinik psikoloğum. Hayatımın önemli noktaları Kadıköy ve İzmir’de geçmiş olsa da nerelisin, kimsin dediklerinde Selanikli Sertan’ım diyorum. Ailemin geçmişi Selanik’e dayanıyor. Tabii Atatürk ile hemşehri hissetme isteği de etkili bu noktada.

Yunanistan’a yerleşme öykünü anlatır mısın?

Yüksek lisansımı Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamlayıp kısa bir süre kendi danışanlarımı gördükten sonra, 2017 Haziran ayında, biraz da bazı kişisel nedenler, Yunanistan’dan uluslararası bir şirketten gelen bir iş teklifi ve doğru zamanlama gibi birden çok etken bir araya gelince kendimi bir anda Atina’da buldum. Açıkçası biraz radikal ve hızlı bir karar oldu, ancak hiç pişman değilim. Henüz 6 aydır buradayım ve şimdiye kadar çok güzel tecrübeler edindim yurtdışında çalışmak ve yaşamak adına.

Yunanistan-Konuk-Agirliyor
Atina, Yunanistan

Yunanistan’da Türk olmak nasıl bir duygu?

Yunanistan’da Türk olmak oldukça karışık duygular içeriyor. Genel olarak baktığımızda Ege’nin karşı kıyısında en büyük farklı şey dilmiş gibi geliyor bana. Hatta sokakta karşınıza bir anda Türkçe bilen bir Rum çıktığında o farklılık da ortadan kalkıyor. Bunun yanında karşılaştığım insanların bir çoğu bana çok sıcak davranıyor, ilk geldiğimde bana hep “biz aynıyız” diyorlardı. Yemeklerimizden geleneklerimize, dilden küfürlerimize birçok ortak yanımız var. Hala her gün şaşırdığım yeni bir ortak sözcük yada bir alışkanlık keşfettiğim oluyor. Bunun yanında tabii çok farklı yönleri de var. Batı Avrupa’nın hiçbir ülkesinde ya da Türkiye’de görmediğim bir profesyonel ya da sosyal bir özellik de oluyor. Mesela çalışma saatleri. Egedeki Yunan adalarından dahi farklı çalışma alışkanlıkları var anakarada. Buna alışmak zorladı başlarda. Telefon borcu var diyelim. Hangi gün nereye saat kaçta ödemeye gidersem açık bulurum endişesi vardı. Bir de söylemeden edemeyeceğim, zeytincilik yapan bir ülkede müthiş zeytinyağlı yemekler bekliyordum ancak hala bulamadım.

Yunanistan’da çok sayıda Türk’ün çalıştığını biliyoruz. Bir Türk için Yunanistan’da iş yaşamı ve iş olanakları nasıl?

Yunanistan’da oldukça fazla uluslararası şirket var ve anladığım kadarıyla AB ülkesi olduğundan ötürü belki de çeşitli finansal ve yasal kolaylıklar içerdiğinden, Türkiye’de iş yapan bazı uluslararası şirketler de işlerini buradan yürütüyorlar. Bu da tabii burada birçok farklı iş kolundan Türklere iş fırsatı doğuruyor. Yani hem Türkiye’yi bilen ve Türkiye’de iş tecrübesi olan, hem Türkçe ve yabancı dili-dilleri olan iş gücüne ihtiyaç her sektörde var. İş yaşamı da, uluslararası şirketler için konuşuyorum; bir hafta için, günde 8 saat ve 5 günden oluşuyor. Bu değerlerden fazlası için mesai ücreti ödemek zorunluluğu var. Ayrıca, mesela iş yerinde ufak bir incinme yaşadınız. Merdivenlerden inerken ayağınız burkuldu ve hastaneye gittiniz diyelim. Birkaç gün sonra polis sizi karakola davet ediyor ve iş koşullarınız hakkında size sorular soruyorlar. Bunlar, çalışan hakları konusunda etkileyici noktalar.

Sertan-Ambarci-Konuk-Agirliyor
Sertan’ın evine ben de konuk oldum

Atina’ya seyahat eden birçok Türk’e yardımcı olup evini açıyorsun. Biraz bu konuda bilgi verebilir misin?

Seyahat etmeyi seven Türklerle çeşitli internet sitelerinde iletişim içerisindeyim. Bunun farklı nedenleri var. Hem buraya gelen arkadaşlar bütçelerindeki otel ücreti kısmını yemek, kültür gibi farklı noktalara aktarabilsin, hem de ben onlardan gelirken çay isteyebileyim diye. Burada Karadeniz çayı ne arasın? Bu işin latifesi tabii. Ne kadar yakında olursan ol, büyüdüğün memleketi, oradaki insanları özlüyorsun. Evine Türkler geldiği zaman hem yeni arkadaşlıklar kuruyorsun, hem gerçekten bütçesi sınırlı olan seyyahlara destek olmuş oluyorsun, hem de memlekete gitmiş gibi oluyorsun. Bizim misafir ağırlama ritüellerimizi yapıp, çay, kahve, yer yatağı üçlüsüyle sıcak bir ortam oluşmuş oluyor.

Sertan-Ambarci

Yurt dışında yaşamak ve çalışmak isteyenlere neler önerirsin?

Yurtdışında çalışmak ve yaşamak müthiş bir deneyim. Aklınıza gelmeyecek onlarca şey başınıza gelecek. Hayatı ve kendinizi tanımanız yolunda eşsiz bir zaman geçireceksiniz. Sınırlarınızı deneyeceksiniz. Aslında bir nevi kendinize meydan okuma. Ege’nin karşı kıyısından, seslensen duyulacak yerden bunları söylüyorum, varın diğer ülkeleri siz düşünün. Yani Türkiye’den yurtdışına bakıp, parlak parlak hayaller kuran ve kendinin yurtdışında tamamlanmış hissedeceğini düşünen oldukça fazla insana söyleyeceğim odur ki her coğrafyanın kendi yaşam zorlukları var, bunları yaşamaya hazır olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz