Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

Noel pazarları, Avrupa ruhunu en iyi yansıtan yerlerden. Her yıl kasım ayının sonunda başlayan ve aralık ayının sonuna kadar devam eden Noel pazarları, rengarenk görüntülere sahne oluyor.

Avrupa kentlerinin en merkezi noktalarında kurulan Noel pazarlarının her bir köşesinden Noel şarkıları yükseliyor. Tarçınlı çörek kokularının baş döndürdüğü ve hediyelik eşya konusunda yüzlerce alternatif sunan Noel pazarları, ziyaretçilerine masalsı bir dünya vaat ediyor.

Avrupa kültürünü yakından deneyimleyebileceğiniz Noel pazarları, ışıl ışıl ortamıyla bambaşka bir yolculuğa davet ederken yiyecek ve içecek çeşitlerinden hediyelik eşyalara kadar onlarca farklı seçenekle şehrin yerel dokusunu yansıtıyor. Avrupa’nın en iyi Noel pazarları listesine göz atarak yeni Avrupa seyahat planınızı hayata geçirebilirsiniz.

Avrupa’nın En İyi Noel Pazarları

1. Strazburg-Lille

Fransa’nın, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehri Strazburg, ‘Noel’in başkenti’ diye anılıyor. Burada ilk Noel pazarı 1570’te kurulmuş ve o günden bu yana popülerliğini artırarak, yoluna devam etmiş. 11 semtte kurulan pazarı, her yıl 2 milyonu aşkın kişi ziyaret ediyor. Başta Noel süslemeleri olmak üzere pek çok hediyelik eşyanın satıldığı pazarı, tarçın kokuları eşliğinde gezebilirsiniz.

Yine çikolatalı, vanilyalı krepler, Noel kekleri ve Noel’in olmazsa olmazı sıcak şaraplar, pazar tezgâhlarında sizi bekliyor. Ülkenin bir başka iddialı pazarı Lille’de. Görkemli bir dönme dolabın etrafından kurulan pazar, yöreye özgü balları ve peynirleriyle fark yaratıyor. Strazburg 27 Kasım-31 Aralık, Lille 18 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında.

2. Aachen-Nürnberg- Dresden-Köln

Almanya’nın birçok kentinde Noel pazarları kuruluyor ve bunların hemen hepsi birbirinden ünlü… Mesela Dresden’deki Noel pazarı, kekiyle meşhur. Buradaki pazarda bir geçit töreni yapılıyor ve devasa bir kek, Dresden sokaklarında dolaştırıldıktan sonra pazara getiriliyor. Nürnberg’deki pazarın simgesi Noel meleği, iki yılda bir, burada doğan kızlardan seçiliyor.

Kentin simgesi olan katedralin çevresinde kurulan Aachen’deki pazar, ışık ve renk cümbüşü altında geziliyor. Köln Eski Meydan’da kurulan pazar, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Aachen 20 Kasım-23 Aralık, Nürnberg 27 Kasım-24 Aralık, Dresden 26 Kasım-24 Aralık, Köln 23 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında.

3. Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana‘da belediye meydanında kurulan pazar, rengarenk süslemeleriyle göz dolduruyor. Pazarda hem Avusturya’nın yerel tatlarını keşfetmek, hem de çocuk korolarının ve klasik müzik orkestralarının konserlerini dinlemek mümkün.

Buradaki pazarda Noel kurabiyesi pişirme atölyeleri de var. Viyana’daki pazarı gezerken, haşlanmış elma ve kavrulmuş kestane yemenizi tavsiye ediyorum. Pazar, 13 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında.

4. Brüksel

Belçika’nın başkenti Brüksel‘de şehir merkezinde iki kilometrelik bir alana yayılan pazar, devasa Noel ağaçları, birbirinden etkileyici ışık ve ses gösterileriyle ilgi çekiyor.

Buradaki standların hepsinin üzeri ahşaptan çatılarla kaplı. Bu da pazara çok sempatik bir görüntü veriyor. Noel Baba şeklindeki çikolatalar, pazarın gözdelerinden. Pazar, 27 Kasım-3 Ocak tarihleri arasında.

5. Manchester

İngiltere’nin, futbol takımıyla ünlü şehri Manchester, Noel pazarıyla da bir hayli iddialı. En büyüğü Albert Square’de olmak üzerine şehrin değişik bölgelerinde kurulan Noel pazarı, hem alışveriş yapmak hem de İngiltere havasını koklamak isteyenler için birebir.

Pazarda, mücevherden oyuncağa her türlü hediyelik eşyayı bulabileceğiniz gibi, İspanyolları’nın paella’sı ya da Macarlar’ın gulaşı gibi pek çok Avrupa lezzetini de yine burada bir arada görebilirsiniz. Çevre dostu pazarda satılan tüm içecekler depozitolu bardak veya kupalarda sunuluyor. Pazar, 14 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında.

6. Prag

Çek Cumhuriyeti’nin masallardan fırlamış gibi duran bu şehrinde farklı noktalara pazarlar kuruluyor ama içlerinde en güzeli başkent Prag‘ın eski kent meydanındaki. Büyük bir Noel ağacının etrafında kurulan tezgahlarda küçük oyuncaklar, ahşap kuklalar, cam biblolar ve seramikler gibi birbirinden muhteşem el yapımı hediyelikler mevcut.

Sokak sanatçıları ve yerel koroların sizi başka diyarlara götüreceği pazarda, zencefilli keklerin ve tütsülenmiş sosislerin tadına bakmayı unutmayın. Pazar, 28 Kasım-1 Ocak tarihleri arasında.

Noel pazarının kurulduğu Aralık ayı Avrupa seyahati düşünenler için iyi bir fırsat. Birkaç Avrupa şehrini kapsayacak rota ile birbirinden güzel Noel pazarı etkinliklerini ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like