Avrupa’yı Ucuza Gezmenin Yolları

0
209

Artan euro kuru, zamlanan vize ücreti derken Avrupa tam olarak hayal olmuş olmasa da gitmek, gitmişken doyasıya gezmek hayli zorlaştı. Peki masrafları en aza indirerek Avrupa ülkeleri nasıl gezilir?

En büyük kalemler: Uçak Bileti & Konaklama

Eğer bir kerede üç-dört ülke göreyim diyorsanız ve 15-20 gün civarında Avrupa’da gezecekseniz en büyük iki gider kaleminiz uçak bileti ve konaklama olacak. Konaklama için birkaç ipucu verebilirim. Mesela Couchsurfing ya da workaway gibi uygulamaları kullanarak hem bedava konaklayabilir hem kültür alışverişinde bulunabilirsiniz. Bunun dışında hostellerde kalabilirsiniz ve bunu akşam saatlerinde hostele kendiniz giderek yaparsanız boş kalan yataklar varsa daha iyi bir pazarlık şansınız olabilir.

Uçak Biletleri

Uçak biletleri her ne kadar son yıllarda ve pandemi ile birlikte oldukça ucuzlamış olsa da hala büyük bir gider kalemi. Bu noktada erken rezervasyon kadar, rezervasyon yapacağınız tarih, gün ve hatta saatler bile önemli olabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda tesadüfen keşfettiğim, ucuz uçak bileti platformu ucuzucuyorum.com adlı bir sitede gördüğüm bir şey var.

Uçacağınız şehirlere yılın hangi döneminde daha ucuz uçabileceğinizi, en ucuz ve en pahalı uçacağınız günler ile saatleri belirtmişler ve böylece uçak bileti almak isteyenler için bu güzel bir hizmet olmuş. Ayrıca charter uçak seferleri için de fiyat ve tarifeleri görüp rezervasyon yapmak mümkün. Özellikle yaz ayları için oldukça mantıklı geldi. Uçuşların fiyatlarına baktığımda da fiyatları iyi buldum. Umarım böyle devam ederler.

Bir Yeteneğiniz Var mı?

Müzik aleti çalmak, resim çizmek gibi bir yeteneğiniz varsa Avrupa kentlerinde bu yolla akşamları ya da boş olduğunuz saatlerde 2-3 saat bu yeteneklerinizi kullanarak para kazanabilirsiniz. Bunları yapamıyor musunuz? Sorun değil. Kıpırdamadan durabilirseniz bunu yapın. Nasıl mı? Sadece çok insan geçen bir sokakta hareket etmeden durun ve önünüze bir kutu koyun. İnsanlar bahşiş atmaya başlayacaktır ya da köpük baloncuklar yapın çocuklu aileler hemen izlemeye geleceklerdir ve bahşiş bırakacaklardır.

Evet bunlar bir tatilden beklentileriniz olmayabilir fakat eğer bütçeniz yetersizse ve keşfetmek istiyorsanız bu yöntemlerle yol masraflarınızı çıkarabilirsiniz. Üstelik muhteşem anılar biriktirirsiniz.

Yolculukları Geceleri Yapın

Mesela Avrupa’da 7-8 saatlik bir yolculuk yapacaksanız bu yolculuğu geceye denk getirin. Avrupa’daki iyi otobüs ağı her saatte sizi bir yerden bir yere götürecektir. Gece yolculuğu yaparak otel masrafından da kurtulmuş olacaksınız.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz