Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

Avustralyaya-Neden-Gidilir

Türkiye‘ye en uzak uçuş noktasındaki ülkelerden olan Avustralya, dünyanın farklı birçok yerinden insanın yaşamak istediği etkileyici bir coğrafya. Okyanusya kıtasının tamamına yakınını kaplayan ülkeyi oluşturan göçmen nüfus, ülkedeki hoşgörü ikliminin oluşmasına en büyük katkıyı sağlıyor. Bir fırsatını bulup Avustralya’yı keşfetmek isteyenler kadar, Avustralya konusunda çok da fikri olmayanları bir an önce seyahate sürükleyecek 10 farklı nedeni bir araya getirdim.

Avustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden

1. Hoşgörü toprakları

Yüzölçümü neredeyse tüm Avrupa kıtasına yakın olan Avustralya’da yalnızca 23 milyon insan yaşıyor. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü göçmenlerden oluştuğundan ve modern ülke tarihi çok yakın bir geçmişe dayandığından ülkede hoşgörü iklimi yaygın. Dünyanın birçok bölgesinde insanlığın ortak sorunu olan ötekileştirme ve toplumsal kutuplaşma Avustralya toprakları için çok da geçerli bir kavram değil.

Avustralya-Deneyimi

2. Muhteşem sahiller

Büyük bir ada ülkesi olan Avustralya’nın hiçbir ülke ile kara sınırı yok. Ülkenin çevresini sarmalayan okyanus 50 bin km’den fazla kıyı şeridini oluşturuyor. Nüfusun ağırlıklı olarak güney ve doğuda yoğunlaştığı ülkede birbirinden popüler sahiller ve plajlar dolup taşıyor. Yılın her günü başka bir plajda zaman geçirseniz bile Avustralya sahillerini tamamlamak mümkün değil.

3. Benzersiz doğa

Avustralya, dünyanın başka hiçbir bölgesinde bulunmayan yüzlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ülke içerisinde her adımda farklı türlerle karşılaşmak mümkün. Yapılan araştırmalara göre Avustralya’daki endemik türlerin sayısının bir milyonu aştığı düşünülüyor. Bazılarını hayvanat bahçeleri ve botanik bahçelerde görebileceğiniz bu türler dünyanın sandığımızdan daha heyecan verici bir yer olduğunun en büyük kanıtı.

Avustralya-Neden-Gitmeli

4. Elverişli iklim

Güney Yarım Küre’de yer alması nedeniyle alışkın olduğumuz mevsim düzeninin tam tersini yaşayan Avustralya’nın dört bir yanı ılıman iklimi ile yılın her dönemi insanı çok zorlamayan bir ortam sağlıyor. Her ne kadar ülkenin orta kesimleri geniş alanlara yayılan çöllerle kaplı olsa da ülkenin kıyı şeridi yılın büyük bölümünde güneşli ve insan üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

5. Güvenli ve kaliteli yaşam

Dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alan Avustralya, aynı zamanda her yıl açıklanan yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesine de birden çok şehrini sokmayı başarıyor. Sidney, Melbourne ve Adelaide gibi ülkenin en büyük şehirleri eğitim kalitesi, güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterlerinde her zaman dünyanın ilk 10’unda yer alıyor.

Avustralyaya-Neden-Gidilir

6. Mutlu insanlar

Çevre, insan psikolojisi üzerinde doğrudan etki gösteren en önemli faktörlerden. Güvenli ve kaliteli yaşam sunan Avustralya, yüksek refah seviyesiyle vatandaşlarını mutlu eden bir altyapıya sahip. Ortalama gelir düzeyindeki insanların sosyal yaşama katılımının belirgin bir şekilde gözlemlendiği ülkede bu katılım güleryüzle karşılık buluyor. Stres, sıkıntı ve koşturmacadan uzak gündelik yaşam ülkeyi ziyaret edenleri dünya dertlerinden uzaklaştırıyor.

7. İş imkanları ve göçmen programları

El emeği ve işgücünün en değerli olduğu coğrafyalardan biri Avustralya. Nüfusun sınırlı olması, birçok noktada işgücü açığı doğuruyor. Teknik işlerden anlayan, diplomalı ya da İngilizcesi iyi olan herkes için Avustralya iyi bir seçeneğe dönüşme potansiyeli taşıyor. Ülke makamlarınca her yıl açıklanan göçmen ve gönüllü programlarını takip edip Avustralya hayalini hayata geçiren binlerce insan var.

Avustralya-Hayat-Sartlari

8. Lezzetli yemekler

Avustralya tarımı tamamen ekolojik koşullarda yapılıyor. Ülkedeki tarım politikalarının sıkı olması nedeniyle meyve, sebze ve etler oldukça lezzetli. Birçoğumuzu geçmiş günlere götüren lezzetli yemekler Avustralya seyahatini keyifli hale getiren unsurlardan.

9. Seyahat kültürü

Avustralyalılar her boşluklarını seyahat ederek değerlendiriyor. Hostel, kamp ve karavan kültürünün çok yaygın olduğu ülkede çok büyük hostel ve karavan zincirleri var. Özellikle 16-25 yaş arası gençlerle ülkenin dört bir yanındaki rotalarda karşılaşabilirsiniz. Seyahat kültürünün yaygın olması nedeniyle en küçük kasabada bile hostel bulmak oldukça kolay.

Avustralya-Neden-Gidilir

10. Dünyanın ötesini açan kapı

Türkiye’ye göre dünyanın dibi ya da öte ucu olarak tarif edilebilecek tüm coğrafyalar için Avustralya kapı ya da aktarma merkezi görevinde. Yeni Zelanda, Fiji, Amerikan Samoa ve adını bile duymadığınız onlarca irili ufaklı tropik adaya Avustralya’dan geçiş çok kolay. Dünyanın tanıdık olmayan öteki yüzünü keşfetmek için Avustralya iyi bir fırsat olabilir.

Heyecan verici ülke Avustralya’ya Türkiye’den direkt uçuş yok. Bu güzel ülkeyi görmek isteyenlerin bağlantılı uçuşları kullanması gerekiyor. Qatar Airways‘in Doha aktarmalı Sidney, Melbourne ve Adelaide‘a direkt uçuşları bulunuyor. Abu Dabi, Singapur ve Pekin üzerinden de Avustralya’da farklı şehirlere gidilebiliyor.

Bu yazı CNN Türk Seyahat’te yayımlanmıştır.

  1. Gökçe Kırtıloğlu says:

    Senin yazılarınla öğreniyorum bu ülkeyi. Sanırım gittiğimde sana oradan kart atacağım teşekkür için 🙂

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like