Ayakkabıyla girmek

2
86

Yaratılıştan ötürü çizilen yollar belirliyor adımları.

Duygusu verilmemiş ifadeler canlanmıyor bedende. O yüzdendir ki iyi olan zaten iyi, kötü olan ise kötü olmak için var bu dünyada.

Kimilerine ne kadar zarar verilirse verilsin yine de gıkı çıkmıyor, bazıları ise her fırsatta kötülük yapmak için avuçlarını ovuşturuyor.

izmir gece

Organize gecelerden birinde kentin en kalabalık caddelerinden süzülüyor ikili. Tanışmaları büyük bir tesadüfün eseri olarak, hiç olmayacak bir saatte olmayacak bir davetle gerçekleşen ikili, ara ara görüşmeyi sürdürüyor aynı heyecanla.

Uzun süren ayrılıklar telefon mesajlaşmalarıyla aşılırken, bir araya gelmek için yaratılan fırsatlar daha çok yer bulma telaşıyla başlamadan sona eriyor umutsuzca.

İsimleri dışında çok detay bilmiyorlar belki ama duyguları hakkında eminler. En azından iyiliğe toz kondurmayacak detaylar ortada.

İnsanlığı yüzüne yansıyanlardan biri demek çok yanıltıcı olmaz herhalde. Dünyada az var bu örnekten.

İnsanların anne babasına güvenemediği, iş arkadaşlarının birbirilerinin kuyularını kazdığı, hayatın koşuşturmacadan, birbirini yok etmekten ibaret olduğu şu günlerde iyi insanlarla karşılaşmak gerçekten zor.

***

Hava esiyor hafiften, rüzgar denizden anlamsız mimarili ara sokaklara estikçe serinliğin derecesi artıyor. Binaların arasından gelen gürültüler şehre ait izleri belirginleştiriyor. Şehrin eski sahiplerine ait evler yaşam mücadelesi verirken, esnaf daha çok müşteri uğruna bir fazla sandalyeyi sokağa nasıl yerleştiririm kafasını yaşıyor.

Düzenin bir türlü bulunmadığı, yıllar önce alelacele, körfez temizliği uğruna icraat gösterilip yerleştirilen yağmur suyu kanallarından lağım kokuları yükseliyor.

Rakı balık yapanlar, müziğin ritmine kendini kaptıranlar ile belli belirsiz tiplerin kapısında beklediği marjinal gece kulübü yeni kurbanlarını arıyor.

Kurban olmak için sokağa çıkanlar her zamanki önkabulleriyle kurban olmaya değecek birilerine bakıyor.

***

Endişenin hat safhaya çıktığı güvenlik kontrolünden, kendine olan özgüvenle geçişin sağlanacağı anlatısı yapılıyor yol boyunca. Üç kişilik bir aradalığın endişesini taşıyan “iyi”nin en büyük korkularından biri de hiç tanımadığı bir mekanda bulunmakmış meğer.

Endişeler katlanıyor, korkular kapıya yaklaştıkça tırmanıyor.

Neyse ki korkulan olmuyor. Asansörün düğmesi önceden verilen yükseklik doğrultusunda renklendirilirken bir anda arkasına bakan çift enfes kent manzarası ile karşılaşıyor.

Manzaranın sonunda hedeflenen kata ulaşılıyor.

Fotoğrafından başka bir ayırıcı özelliği olmayan evsahibi odanın kapısını açıyor.

Kişilerin kendini anlatma, ortak amaçlar için ilk adımı atma süreci henüz başlamamışken o sözler duyuluyor. “Kusura bakma ayakkabıyla girdik ama umarım bir sıkıntı olmaz.” Afallayan evsahibi iyiliğin ölçüsünü aramaya dalarken, gece henüz yeni başlıyor.

2 YORUMLAR

 1. Buğra yine coşmuş…
  gecenin bu saatinde yazısını okuttu…
  itfaiyeci ayakkabısını çıkarmış…
  duydun mu?
  Felsefeci misin, rokantik mi, damardan mı giriyorsun…
  Anlamadım…
  Ama asansöre takıldım…
  Benim gibi….

  • Buğra yine coşmuş…
   gecenin bu saatinde yazısını okuttu…
   itfaiyeci ayakkabısını çıkarmış…
   duydun mu?
   Felsefeci misin, rokantik mi, damardan mı giriyorsun…
   Anlamadım…
   Ama asansöre takıldım…
   Benim gibi….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here