Ayavukla Kilisesi, İzmir

0
2479

Ayavukla Kilisesi (Aziz Vukolos Kilisesi), 1922’de yaşanan Büyük İzmir yangınından etkilenmeyen tek Rum kilisesi olarak İzmir kent tarihinin en önemli mimari yapılarından biri. İzmir’in Konak ilçesinde Basmane semtinde bulunan Aziz Vukolos Kilisesi, 2009’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra kente yeniden kazandırıldı.

Günümüzde kültürel etkinlikler için kullanılan Ayavukla Kilisesi’nde Hristiyanların kutsal günlerinde kente gelen Rumlar tarafından ayin yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki kilisede sergi, konser, toplantı ve buluşmalar düzenleniyor.

Ayavukla-Kilisesi-Izmir

Ayavukla Kilisesi (Aziz Vukolos Kilisesi), İzmir

1886 yılında inşa edilen Aziz Vukolos Kilisesi ya da Ayavukla Kilisesi olarak bilinen yapı Rumların mübadele anlaşmasının ardından İzmir’den ayrılmasıyla cemaatsiz kaldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle bir dönem müze olarak kullanılan yapı, müzenin taşınmasıyla opera çalışma salonu olarak tahsis edildi.

Daha sonra bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edilen yapı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle yeniden ayağa kaldırıldı. Gözlü Kilise olarak da anılan Ayavukla Kilisesi’nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile boya tabakaları altında gizli kalan Hz. İsa figürü, Altın ağızlı Aziz Yuhanna ile melekler Mikail ve Cebrail’i sembolize eden duvar resimleri de gün yüzüne çıkarıldı.

Ayavukla Kilisesi, haftanın 7 günü ziyarete açık. Kiliseyi ziyaret etmek ücretsiz. Ayavukla Kilisesi’nin bahçesinde bulunan müştemilat binası İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi olarak kullanılıyor. Kiliseye kadar gelmişken İzmir ve Türkiye basının tarihine yakından bakabileceğiniz İzmir Basın Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Aziz-Vukolos-Kilisesi-Izmir

Ayavukla Kilisesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri 🕖

Adres: Etiler Mahallesi, 1281. Sk. 11 A, 35240 Konak, İzmir
Giriş Ücreti: Ayavukla Kilisesi, herhangi bir giriş ücreti ödenmeden ziyaret edilebiliyor.
Ziyaret Saatleri: Ayavukla Kilisesi haftanın 7 günü mesai saatlerinde ziyarete açık. Güncel kültür-sanat etkinliklerini takip etmek için izmir.art uygulamasına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı sosyal medya hesaplarına göz atın.
Telefon:
+90 232 483 76 20

Ayavukla Kilisesi nerede

Ayavukla Kilisesi’ne nasıl gidilir? 🚌

Ayavukla Kilisesi, Basmane Tren Garı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Basmane Tren Garı’nın bitişiğinde bulunan Basmane Metro İstasyonu’na ulaştıktan sonra kısa bir yürüyüşle kiliseye ulaşabilirsiniz. Kentin farklı yerlerinden Basmane’ye gelen belediye otobüsleri ile de kiliseye ulaşmak mümkün.

Gaziler Caddesi ve Basmane Dokuz Eylül Meydanı’ndan geçen tüm otobüsler ile kiliseye ulaşılabiliyor. Kilise çevresindeki sokaklar çok dar ve park sorunu var. Kilise bahçesine özel araçlar alınmadığından, kendi aracınızla gelmek çok iyi bir fikir değil.

Ayavukla-Aziz-Vukolos-Kilisesi

Ayavukla Kilisesi’ni ziyaret ettikten sonra İzmir Basın Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi ile Basmane, Kemeraltı’nı da kapsayan mini bir İzmir turu planlayabilirsiniz. İzmir’in en merkezi ve en eski semtlerinden biri olan Basmane’nin ara sokaklarında onlarca tarihi ev, çeşme ve mimari yapı bulunuyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz