Güzel Ayvalık’ta Yapılacak Güzel Şeyler

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Cennet-Tepesi

Ayvalık, Kuzey Ege’nin şirin bir ilçesi. Türkiye‘nin tescilli en fazla tarihi evlerinin bulunduğu Ayvalık tarihi dokusu, yüz elliden fazla mezeyi içeren leziz mi leziz mutfağı, Ege Denizi’ne yeşil bir inci gibi serpilmiş 22 adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve Şeytan Sofrası’ndan izlenebilen şahane gün batımları ile tatilde ilk gidilmesi gereken bir yer. 

Üstelik bu saydıklarımızın dışında Ayvalık’ta keşfedilecek, yaşanacak, hissedilecek öyle çok şey var ki… Balıkesir’in Ege Denizi kıyısında uzanan ilçesi Ayvalık’ta yapılması gereken şeyler listesini tamamlayabilmek için en az iki gecenizi bu şirin ilçeye ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Ayvalık’ta Yapılması Gereken Şeyler ✔︎

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Taksiyaris-Kilisesi

Ayvalık’ın ilk kilisesi olan ve restore edilerek görkemli bir müze haline getirilen Taksiyarhis Kilisesi’nin fresklerini inceleyin, diğer bir göz alıcı yer olan kiliseden çevrilmiş Saatli Cami’yi gezin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler

Tarihi rum evlerinin arasında dolaşın. Arnavut kaldırımlı dar Ayvalık sokaklarını dolaşıp, tarihi cumbalı taş evleri görün.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Alisveris

Dönüşte sevdiklerinize götürmek için, Ayvalık sokaklarında kurulan zengin ve neşeli Perşembe pazarından el işi bez bebekler, oyalı yazmalar ve hediyelikler alın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Antika-Pazari

Ayvalık Gümrük Meydanı’nda bulunan Antikacılar Çarşısı’ndaki dükkanları ziyaret edin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Bit-Pazari

Cumartesi günleri, Cafe Karamel’in önünde kuruluna bit pazarını ziyaret edip, ilginç ve hikayesini hissedebileceğiniz antika eşyalardan alın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Cafe

Kvcii Coffee House’da üzüm koruğunun kaynatılması ile yapılan “Angelos” ve malt viski ile yapılan tiramisuyu mutlaka deneyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Pasa-Corba

Öğle yemeğini birbirinden lezzetli Ayvalık yemekleri yapan esnaf lokantalarında yiyin, Paşa Çorba’da zeytin ağacından çıkan küllerin suyu ile yapılan “küllü kalburabastı”yı tadın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Cennet-Tepesi


Ayvalık’ın sırtlarında yer alan Cennet Tepesi’ne çıkın ve özellikle gün batımlarında Ayvalık’ın meşhur imbat rüzgârına şahit olun.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ada-Camping

Patriça Koyu, Ortunç, Çataltepe ve Sarımsaklı plajlarında denize girin. 2015 yılının en iyi camping yeri seçilen Ada Camping’de deniz keyfi yaşayın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Tekne-Turlari

22 adadan oluşan Ayvalık Takımadaları’nı düzenlenen günlük tekne turlarına çıkın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Kutuphane

Cunda Adası‘nın en iyi manzarasına sahip Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyaret edip Muhtar Kent’in bağışladığı babasından kalma kitapları inceleyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Taksiyaris-Kilisesi-Cunda

Rahmi M. Koç Müzesi’ne dönüştürülmüş Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret edin. Teknelerden, arabalara, buharlı modellerden, bebek arabalarına kadar geniş bir yelpazeye sahip çok zengin oyuncak koleksiyonunu görün.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Tas-Kahve

Taş Kahve’de kahve ve limonlu adaçayı; sahilde Ayvalık tostu, lokma, buzlu badem, damla sakızlı ve karadutlu dondurma yiyin.

Ayvalık’ın en şahane manzarasına sahip Şeytan Sofrası’nda Ayvalık Adalarına ve Midilli Adası’na karşı gün batımını izleyin.

Hem çeşit çeşit Ayvalık mezelerini de tadabileceğiniz hem de pizza yiyip şarabınızı içebileceğiniz Cunda’daki Cafe Uno’da romantik bir akşam yemeği yiyin, kekikli sepet peyniri ve sıcak otun tadına bakın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Cafe-Uno


150’den fazla leziz mezesiyle ünlü Ayvalık’ta Hop Cunda Restoran’da rakı-balık-Ayvalık keyfi yapın, isli midye ve sübye salatası tadın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Mezeleri
Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Kucukkoy-Ayvalik

Eski adı Yeniçarohori olan ve mübadele öncesi Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Küçükköy’ü gezin. Tarihi evlerinin dönüştürüldüğü sanat atölyelerini görün, Zet Cafe’de Boşnak Böreği yiyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Ayvalik-Kozk-Yaylasi


Dünyanın en iyi fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği Kozak Yaylası Çınar Restoran’da çam fıstığı tatlısı yiyin. Yol boyunca fıstık çamlarının arasındaki doğa harikası andezit taşlarını fotoğraflayın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Murat-Reis-Ayvalik


Murat Reis Ayvalık Otel’in beyaz kumlu mavi bayrak ödüllü plajından denize girin ve su sporlarını deneyimleyin.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Cunda-Tabia-Parki


Cunda sokaklarındaki bisiklet yolunu izleyerek Tabiat Parkı’nda doğaya karışın.

Ayvalik-Yapilacak-Seyler-Macaron-Ayvalik

Nefis butik otellerinde kalın. Tavsiyem Macaron Konağı. Murat Reis Ayvalık Otel ise konforundan ödün vermeyenlere keyifli bir tatil sunuyor.

 1. Ayvalık tostunu ayvalıkta, tostçular çarşısında ve mümkünse Mesut büfede deneyin. Lor tatlısını denemeyi unutmayın ve yine Ayvalık’taki tarihi güler tatlıcısını tercih edin. Vino şarap evinde, sahibi Reyhan hanımın yaptığı ev yapımı likörleri (özellikle sakız, cadıkazanı/tatlı cadı, adaçayı) kesin deneyin.

 2. Cunda ByPipo Beach says:

  Cunda ByPipo Beach sizi kendi yerinizde hissettirecek samimiyette olan bir aile işletmesidir.Kum plajı sessiz ve huzurlu ortamıyla Cunda adası Patriça mevkiin de sizleri bekliyoruz.

 3. Üç senedir Ayvalık’ta yaşıyorum. Cunda elbette ki güzel ama Ayvalığın da Tik Mustafa’sını, White Knight’ını, Cafe bistro, o dar sokaklarda tarih kokan güzelim evler, Macaron Konağı’nı, Cafe Caramel’ini, bit pazarını, seramik sanatçılarının atölyelerini, Zeustone’nu…Daha sayamadığım bir sürü şahane yerleri de konuşmak lazım. Ayvalık sırf Cunda değil.

 4. Nilgün İvedi says:

  Her sene gittiğim büyük haz aldığım bende anısı çok olan Cunda her şeyinle çok güzel inşallah bu eylül de gidebilirim ali bey adasına kısmet

 5. Leyla Doğan says:

  Biz bir hafta tatil yaptik harikaydi. Cunda Adasi da pahali gelmedi bize. Sakizli dondurmali kavun ve tekne turlari cok eglenceli.

 6. Cunda Adası, Şeytan Tepesi, Ege mutfağı, mezeleri, eski evleri, dar sokakları, şirin kafeleri… Ayvalık candır. Memleketimdir diye demiyorm-um 🙂

 7. Keşke eski evleri onarılsa, o dar sokaklar o iğrenç tabelalarından arındırılsa, daha temiz olsa ne güzel bir yer olur. Her yaz en az 3 günümüzü orada geçiriyoruz. Fiyatları güzel, denizi güzel, Sarımsaklı plajı hoş. Tavsiye ederim.

  1. Şu anda elektrik kabloları yer altına alınıyor, sokaklar bu nedenle kazılı durumda. Atatürk Bulvarı’nın trafiğe kapatılması da düşünülüyormuş. Bir de Ayvalık-Cunda arasında bir başka köprü projesi var. Güzel şeyler oluyor, daha iyi olacak inanıyorum (:

 8. Asiklar Tepesi, Rahmi Koc Müzesi ziyaret edilmeden ve Turkiye’nin ilk bogaz koprusu tabelasinin onunde resim cekilmeden gelinmez! 🙂

 9. Esin Dündar says:

  Ayvalık tostunu ayvalıkta, tostçular çarşısında ve mümkünse Mesut büfede deneyin. Lor tatlısını denemeyi asla unutmayın ve yine ayvalıktaki tarihi güler tatlıcısını tercih edin. Vino şarap evinde, sahibi reyhan hanımın yaptığı ev yapımı likörleri (özellikle sakız, cadıkazanı/tatlı cadı, adaçayı) kesin deneyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like