Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye ile tarihi ve kültürel bağları nedeniyle kardeş ülke olarak adlandırılan Azerbaycan, Doğu Avrupa ile Asya arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alıyor. Zengin petrol ve doğalgaz kaynakları olan ülkenin başkenti Bakü.

Umuma mahsus (normal-bordo), diplomatik, hususi (yeşil) ya da hizmet (gri) pasaportuna sahip olan Türk vatandaşları 90 güne (üç ay) kadar olan Azerbaycan seyahatlerinde vizesiz seyahat hakkına sahip. 

Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaportlu Türk vatandaşlarına yönelik Azerbaycan vizesi uygulaması Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma ile Haziran 2020’de kaldırıldı. Türk vatandaşları 90 günü aşmayan süreli seyahatlerinde vize almadan Azerbaycan’ı ziyaret edebiliyor.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

✔︎ 🇦🇿 🇹🇷 Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına yönelik uyguladığı vize uygulaması Haziran 2020’de kaldırıldı. Bordo pasaportlu Türk vatandaşları Azerbaycan’a yapacakları 90 günü aşmayan turistik seyahatlerde vizeden muaflar.

Azerbaycan vizesi almak için 3 farklı yöntem bulunuyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nın e-vize sistemi ile internet başvurusu aracılığıyla, Azerbaycan diplomatik temsilciliklerine (büyükelçilik ya da konsolosluk) şahsen başvurarak ya da Bakü Haydar Aliyev Havalimanı gelen yolcu terminalinde şahsen başvurarak vize alınabiliyor.

1. Azerbaycan e-vize başvurusu

Azerbaycan vizesi almanın en kolay yöntemi e-vize başvurusu. Bilgisayar başında halledebileceğiniz bu yöntem ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin e-vize sistemi web sitesi https://evisa.gov.az/en/ üzerinden 3 adımda vize başvurusu yapılabiliyor.

Vize başvurusunda istenilen pasaport ve kimlik bilgilerini girip, kredi kartı ya da banka kartıyla 23 Amerikan Doları ödeyerek vizenin sonuçlanması bekleniyor. 3 iş günü içerisinde sonuçlanan vize başvurusunda vize yerine geçen belge PDF olarak e-posta adresine gönderiliyor. Bu belgeyi çıktı alarak Azerbaycan seyahati gerçekleştirilebiliyor.

2. Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda vize başvurusu

Azerbaycan-Vizesi

Azerbaycan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan Azerbaycan kapı vizesi alabiliyor. Havalimanından vize başvurusu yapabilmek için şu belgeler gerekiyor: Azerbaycan Konsolosluğu web sitesinde yer alan ve doldurulmuş başvuru formu, pasaportun aslı ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi, 3×4 cm ölçülerinde iki adet vesikalık fotoğraf ve 10 Amerikan Doları başvuru ücreti.

Azerbaycan Kapı Vizesi, yalnızca Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan alınabiliyor. Ülkeye girişte bu havalimanı dışında herhangi bir yerden geçiş planınız varsa kapı vizesi alamıyorsunuz. Kara yoluyla Azerbaycan’a girişlerde Türk vatandaşlarına vize verilmiyor.

3. Konsolosluk aracılığıyla Azerbaycan vize başvurusu

Azerbaycan e-vize ve havalimanında alınan kapı vizesi başvurularında ücret ödeniyor. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin büyükelçiliği ya da konsolosluklarından yapılan başvurularda ise Türk vatandaşlarından vize harcı alınmıyor. Vaktiniz varsa, para da ödemek istemiyorsanız Azerbaycan diplomatik temsilciliklerine başvuru yapabilirsiniz.

Azerbaycan’ın Türkiye’de 3 diplomatik temsilciliği var. Ankara’da büyükelçilik, İstanbul’da ve Kars’ta başkonsolosluk. Diplomatik temsilciliklere yapılan vize başvurularında istenen belgeler arasında önceden doldurulmuş başvuru formu, pasaportun aslı ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi, 3×4 cm ölçülerinde 2 adet vesikalık fotoğraf.

Azerbaycan konsoloslukları vize başvurularını hafta içi 09.00-12.30 saatlerinde kabul ediyor. Konsolosluk girişine asılan listeye herkes adını yazarak sıraya giriyor. Bu sıralamaya göre ismi okunan içeri alınıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca erken saatte gitmekte yarar var. Vize işlemleri dışında birçok işlemin yapılması nedeniyle yoğunluk olabiliyor.

Konsolosluğa belgeleri teslim ettikten sonra vize en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlanıyor. Yoğun olmayan dönemlerde vize başvurunun ertesi günü teslim ediliyor.

Azerbaycan-Vizesi-Basvurusu
Bakü, Azerbaycan

4. Yurt dışından Azerbaycan vizesi başvurusu nasıl yapılır?

Gürcistan, Ermenistan, İran gibi ülkelere seyahat eden birçok Türk vatandaşı seyahat rotasına Azerbaycan’ı eklemek istediğinde karşılarına vize sorunu çıkıyor. Ancak yurt dışındaki Azerbaycan diplomatik temsilciliklerinden de Azerbaycan vizesi başvurusu yapılıyor.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis Büyükelçiliği, Batum Başkonsolosluğu ve İran’ın başkenti Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne ya da Tebriz Başkonsolosluğu’na gerekli belgeleri teslim ederek en geç 3 iş günü içerisinde vizenizi alıp, Azerbaycan’ı seyahat planınıza ekleyebilirsiniz.

Ermenistan’a giriş çıkışı olan Azerbaycan’a girebilir mi?

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’ın işgali nedeniyle diplomatik ilişkiler durma noktasında. Pasaportunda Ermenistan giriş-çıkış kaşesi olanların Azerbaycan’a girişte zaman zaman sorgulandığı gibi örnekler olsa da kendinizi doğru ifade ettiğiniz takdirde Azerbaycan Ermenistan kaşesini sorun etmiyor.

Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni ziyaret edenler ve pasaportunda bu bölgenin kaşesini taşıyanların ise Azerbaycan’da tutuklanma olasılığı var.

Azerbaycan’a giriş-çıkış yapanların ise Ermenistan’a seyahatleri sırasında bir sıkıntı çıkmıyor. Pasaport polisinin o anki tutumuna göre fazladan birkaç soru ile karşılaşma durumu yaşanıyor sadece.

Azerbaycan Türk vatandaşlarına neden vize uyguluyor?

Kardeş ülke Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına vize uygulaması sık sık ‘Bu nasıl kardeşlik’, ‘Bir millet, iki devlet söylemine yakışıyor mu?’ şeklinde eleştiriliyor. Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına vize uygulamasının ardında ise komşu İran ile olan ilişkilerinin etkisi var.

İran, karşılıklık ilkesi gereği Azerbaycan’ın Türkiye’ye vize uygulamasını kaldırması halinde kendi ülkesi için de vizelerin kaldırılmasını talep ediyor. Bunun yapılmaması halinde de Azerbaycan ana karası ile Nahçıvan arasındaki geçiş koridorunu engellemekle tehdit ediyor.

Azerbaycan ise İran‘a vizenin kaldırılması halinde ülkeye kontrolsüz göçün başlaması, uyuşturucu kaçakçılığında artış ve İran’da yaşayan Azeri vatandaşlarının Azerbaycan’a olan seyahatlerinin etkileri gibi birçok olumsuzluğun yaşanacağından endişe ediyor. Bu olumsuzluklar nedeniyle Azerbaycan Türk ve İran vatandaşlarına vize uyguluyor.

Türk vatandaşlarının harç ödemeden Azerbaycan vizesi alabilmesi jest olarak kabul ediliyor. Avrupalılar tek girişli Azerbaycan vizesi için 35 euro, ABD vatandaşları ise 20 dolar ödüyor.

✔︎ Türk vatandaşlarının Azerbaycan seyahatlerinde karşılaştığı vize uygulamasının Haziran 2020’de kaldırılmasıyla Türk vatandaşları Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne kimlik kartlarıyla seyahat edebiliyor.

  1. banzhengID says:

    Siteye girerek ülkenizi seçerek kontrol edebilirsiniz. En doğru kaynak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı web sitesi olacaktır.

  2. Merhaba yakın arkadaşım Azerbaycana giderken bu siteden vize siparişi verdi sorunsuz şekilde vizeyi onayladılar. Online Azerbaycan vize siparişi verebilirsiniz. Yardımım dokunduysa ne mutlu bana.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like