Balkanlarda Gidilebilecek 5 Vizesiz Kayak Merkezi 

Yurt dışında kayak tatili yapmak sanıldığı kadar yüksek bütçeler gerektirmiyor. İyi bir planlama ve doğru destinasyon seçimi ile hem ekonomik hem de keyifli bir kayak tatili yapmak mümkün. Kayak ve snowboard tutkunları için Balkan coğrafyasında uygun bütçeli ve vizesiz gidilebilecek çok sayıda tatil merkezi seçeneği bulunuyor.

Balkan coğrafyası hem kısa uçuş mesafesi hem de vizesiz seyahat edilebilmesi nedeniyle Türk seyahat severlerin yurt dışında en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında. Yalnızca yaz aylarını sıkıştırılmış tatil seçeneklerini bir kenarı bırakıp kış aylarında da her şeyden uzaklaşıp keyifli bir tatil yapmak için Balkanlar aklınızda olsun.

Balkanlarda Gidilebilecek 5 Kayak Merkezi

1. Brezoviça, Kosova

Brezoviça Kayak Merkezi, Kosova’nın en popüler kayak merkezi. Prizren ve Priştine’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Brezoviça’da yılın üç mevsiminde kayak keyfi yapılabiliyor. Kosova’nın Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biri olması nedeniyle bütçe dostu bir kayak tatili arayışındaysanız Brezoviça tam da size göre.

2. Mavrovo, Makedonya

Mavrovo Kayak Merkezi, Makedonya‘nın en etkileyici doğa manzaralarını görebileceğiniz Mavrovo Milli Parkı sınırlarında yer alıyor. Uzunluğu 25 km’yi bulan pistleri ile son yıllarda pek çok kayak meraklısını cezbeden Mavrovo Kayak Merkezi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün 95 km güneybatısında yer alıyor.

3. Kopaonik, Sırbistan

Kopaonik Kayak Merkezi, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın 275 km güneyinde, Kosova sınırında yer alıyor. Kopaonik Kayak Merkezi, farklı zorluk seviyelerine sahip pistleriyle, son yıllarda popülerliğini oldukça artırdı. Eğlenceli akşamları, pistte yapılabilecek farklı aktiviteleri ve konforlu konaklama seçenekleri ile Kapaonik, maceraperest kayak severlere hitap ediyor.

4. Zabljak, Karadağ

Zabljak Kayak Merkezi, Karadağ’ın başkenti Podgorica’nın 124 km kuzeyinde yer alıyor. Sahip olduğu çocuk pistleriyle ailelerin favori kayak merkezlerinden biri olan Zabljak, hem huzurlu zaman geçirmek hem de kayak keyfi yapmak isteyenler için ideal adreslerden biri.

Profesyonel kayakçıları tatmin edecek pistlerin yanı sıra kayağa yeni başlayacaklar için de uygun seçeneklerin bulunduğu Zabljak’ta, geceleri belirli saatlerde kayak yapmak da mümkün. Kayak merkezinde çok sayıda konaklama alternatifi bulunuyor.

5. Bjelašnica, Bosna-Hersek

Bjelašnica Kayak Merkezi, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 35 km güneyinde yer alıyor. Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Saraybosna, tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar kayak merkezleri ile de dikkat çekiyor.

Bu kayak merkezlerinden biri olan Bjelasnica Olimpik Kayak Merkezi, 2 bin 66 metrelik zirvesiyle dikkat çekiyor. Dünya klasmanında kayak pistlerine sahip Bjelasnica’da, uygun bütçelerle kış tatili yapmak mümkün. Başkente olan yakın konumuyla isterseniz başkentte de konaklayabileceğiniz kayak merkezi, Saraybosna ve çevresini keşfetmek isteyenler için de keyifli bir seçenek.

Vizesiz seyahat avantajı ve ekonomik konaklama seçenekleriyle kış tatili için en iyi alternatiflerden biri olan Balkanlar, yakın uçuş mesafesiyle de Türk kayak severlerin gözdesi. Kış döneminde Türkiye’deki birçok kayak merkezinden çok daha uygun fiyata tatil yapabileceğiniz bu kayak merkezleri Balkan coğrafyasını keşfetmek isteyenler için de kış döneminin en güzel bahanelerinden biri.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like