Başka semtin belediye otobüsü

0
81

Özellikle Türkiye gibi metro sisteminin gelişmediği ve sonradan çeşitli formüllerle toplu ulaşım sorunlarının çözülmeye çalışıldığı ülkelerde, büyük kentlerde omurga görevini gören araçlar belediye otobüsleri. Adı kimi zaman halk otobüsü, kimi zaman belediye otobüsü, kimi zaman da belediye denetimli özel halk otobüsü gibi isimlerle anılsa da bu otobüsler gündelik yaşamımızın en önemli parçalarından biri.

İşe, okula, bir görüşmeye ya da gezmeye giderken çoğu zaman tek, bazı zamanlarda ise birden çok otobüsü arka arkaya kullandığımız oluyor. Kimileri belediye otobüslerinin hat numaralarını ezberinden sayarken kimileri hat numaraları yerine güzergahları dile getirmekten hoşlanıyor. Hat numarası takıntısı olanlarla beraber bir yerden bir yere giderken yeni ve klimalı otobüs gelmezse binmem diyenler dahi var.

S5002296

Yıllar önce bendeki belediye otobüsü sevdasından yola çıkarak internette sevdiğim marka belediye otobüsünün fotoğraflarını ararken bu sevdada yalnız olmadığımın farkına vardığımda çok mutlu olmuştum. Benim gibi belediye otobüsleriyle ilgilenen insanların var olduğunu bilmek garip bir heyecan yaratmıştı bende. Kaldı ki bu karşılaştığım insanların çoğu hangi belediye otobüs hattında hangi şoförün çalıştığını, belediye otobüslerinin plakalarına göre hangi hatlarda hangi zaman aralıklarında çalıştığına kadar ilginç detayları da biliyor ve takip ediyorlardı. Onlarla beraber bende yerel ulaşım konusunda özellikle yaşadığım kentle ilgili birçok detay bilgiyi öğrenme fırsatına eriştim. Kimi zaman tesadüflerin yaşattığı bu tarz heyecanlar hayatınızda yepyeni ufuklara sebep olabiliyor.

***

Belediye otobüsü sevdamdan ve bunca belediye otobüsü takıntısından ziyade bahsetmek istediğim başka bir nokta var. Herhangi birinde böyle bir durum yaşanıyor mu bilmem ama ben bu durumu sık yaşayanlardanım.

Oturduğumuz semtte ana güzergahlarda çalışan belediye otobüsleri belli. Yaklaşık olarak 16 yıldır bu güzergahlardaki otobüslere binerek alışverişe, okula ya da ihtiyacım olan bir bölgeye gidip gelirim. Bir anlamda bu otobüslerle (hat numaraları ile) aramda duygusal bir bağ bile oluştuğunu söyleyebilirim.

“Peki, derdin ne senin?” diye soracak olursanız…

İzmir’deki ulaşım sisteminde geçerli olan “aktarma” sistemi ile ilk ulaşım aracınıza bindiğiniz andan itibaren 1.5 saatlik zaman diliminde otobüs, metro, vapur gibi ulaşım araçlarına ücretsiz olarak binebiliyorsunuz. Dolayısıyla bu sistemle beraber otobüs duraklarında insanlar gidecekleri yerin aracını beklemek yerine herhangi bir araca biner oldu. Herkes ilk gelen otobüse biniyor en yakın noktada başka bir araca binerek gideceği yere daha kısa sürede ulaşmanın matematiksel hesabını yapıyor. Bende normal şartlarda aktarma sistemi ile evime yakın olan Bostanlı Vapur İskelesi’ne giderek oradan üniversiteme giden belediye otobüsüne biniyorum. Yani evimden okuluma gitmenin en basit ve mantıklı yolu iki otobüse binmek. Ancak zaman zaman iskeledeki aktarma merkezinden kalkacak olan otobüsün saatine yetişemeyeceğimi anladığımda farklı yollar izleyerek farklı bir hattaki otobüse binip çok alakasız bir semtte inip İzmir’in ta öbür ucundan gelen bir belediye otobüsüne binip okula öyle ulaşıyorum. Bu yolla okula geç kalmaktan kurtuluyorum tabi.

Hala derdimi anlayamadınız değil mi?

Derdim başka semtin otobüsü ile okula ya da gideceğim yere gitmek. Ben kendi semtimin otobüsü ile bir yere giderken mutlu ve huzurlu biçimde araçta oturabiliyorum. Başka semtin otobüsünde insanlar bana garip geliyor, oturduğum koltuklar rahatsız… Nedenini anlayamadığım bir gariplik oluyor üzerimde, hüzün çöküyor içime… Huzursuz yaptığım yolculuk bir an önce bitsinde otobüsten ineyim diye düşünüyorum.

Çok mu garip, yoksa bir psikolojik rahatsızlık mı?

Derdim budur, böyledir… Hala çözemedim sebebini. Belki başkaları da yaşıyordur diye aynı durumu sizlerle paylaşmak istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here