Batum’da Yapılacak Şeyler

Batum-Yapilacak-Seyler-Avrupa-Meydani

Son yıllarda hızlı bir değişim yaşayan Batum, Gürcistan‘ın Karadeniz kıyısındaki popüler turizm merkezi. Türk vatandaşlarının pasaport ihtiyacı olmadan kimlikle ziyaret edebildiği Batum’a her yıl Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan 1 milyonu aşkın ziyaretçi geçiş yapıyor.

Birçok yabancı yatırımcının gözdesi olan bu modern kentin ziyaretçileri doğayla baş başa yeşil alanların, uluslararası otellerin, harika yemeklerin ve yoğun gece hayatının tadını çıkarıyor. Batum seyahatinde yapmanız gereken şeylerin listesine göz atın.

Batum’da Yapılacak Şeyler

1. Ali ve Nino Heykelini ziyaret edin

Ali ve Nino sonsuz bir aşkı simgeleyen ikonik bir simge. Gürcü sanatçı Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel, tek parça halinde birbirlerine doğru gelip birleşiyor ve her 10 dakikada bir birbirinden uzaklaşıyor.

Bu görkemli heykeli yaratma fikri, aynı adı taşıyan kitaptan Kurban Said’den gelmiş. Kitap, Azeri Müslüman Ali ile 1918’de Bakü’de bir soylu olan Gürcü Hristiyan kızı arasındaki romantik bir ilişkiyi anlatıyor.

2. Alfabe Kulesi’ni görün

Gökdelenlerle dolu Batum’da Alfabe Kulesi kentin yüksek yapılarına eşlik ediyor. Gürcü alfabesinin ve halkının benzersizliğini ifade eden kule, Ali ve Nino Heykeli’nin yakınında yer alıyor.

130 metre yüksekliğindeki yapı, Gürcü alfabesinin 33 harfini barındıran DNA şeridinin tasarımını yansıtıyor ve her alüminyum harf dört metre yüksekliğinde. Asansör, panoramik manzara sunan yapının en üstüne çıkarıyor.

3. Chacha Kulesi’nde İzmir’i yad edin

Alfabe Kulesi ile Ali ve Nino Heykeli’nin yanı başında, Gürcistan ulusal ruhu için inşa edilmiş Chacha Kulesi, başlangıçta Chacha Çeşmesi olarak tasarlanmış.

İzmir Saat Kulesi’ne benzerliği ile Türkiye’den gelen ziyaretçilerin ilk gördüğünde heyecanlandığı Chacha, haftada bir kez 15 dakika boyunca akmaya devam ediyor.

4. Argo Teleferiği’nden şehir manzarasını izleyin

2012 yılında inşa edilen Argo Teleferiği, Batum’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Teleferik 252 metre yükseklik ve 2.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Yolculuğun sonunda, şehrin manzarasını seyretmek için bir görüntüleme platformu var.

Teleferik yolculuğunun ardından bir şeyler alıp muhteşem manzaraların tadını çıkarmak istiyorsanız, görüntüleme platformunun yanında küçük bir kilise ve üst istasyonda bir kafe bulunuyor.

5. Piazza Meydanı’nda kentin havasını hissedin

Butik oteller ve kafelerle çevrili eşsiz mimariye sahip olan Piazza Meydanı, yerli halkın bir içki ya da yiyecek bir şeyler almak için tercih ettiği bir yer. Gürcü mimar Vazha Orbeladze tarafından tasarlanan Piazza, farklı stilleri ve trendleri mükemmel bir şekilde birleştiriyor.

6. Avrupa Meydanı’nda kahve için

Batum, yeni binalarının yanı sıra, 19. yüzyıldan günümüze ulaşan gayet bakımlı binalara da sahip. Sovyetler döneminde kentin bölgenin en önemli limanı olduğu dönemden günümüze ulaşan binaların birçoğu restore edilmiş durumda. Avrupa Meydanı’nı ziyaret ederek Astronomik Saati ve Medea Anıtı’nı inceleyin.

Medea, Argonauts efsanesindeki Gürcü bir kadın ve Jason’ın Altın Polar’ı Gürcistan’daki Colchis eyaletinden eski Yunanistan’a götürmesi için çalmasına yardımcı olmuş.

7. Sahilde yürüyüş yapın

Batum’da sahil boyunca uzanan bulvar ilk olarak 1884 yılında inşa edildi. Yedi kilometrelik bir bulvar, Batum Koyu’nda başlayıp şehir merkezine kadar uzanıyor. Bulvar boyunca yürüyüş ve bisiklet yolları, heykel ve anıtlar ile yeşil alanlar ve parklar var.

8. Haçapuriyi deneyin

Gürcistan’ın Batum bölgesine özgü haçapuri (peynir ve hamurdan yapılan pide) bir tekne şeklinde ve tuğla fırında pişiriliyor. Şef, yemeği fırından çıkardıktan sonra, servis yapmadan önce çiğ yumurta ve bir parça tereyağı ekliyor.

Yemek için her şeyi birlikte karıştırmanız, bir parça hamur almanız ve peynir-yumurta-tereyağı karışımına batırmanız gerekiyor. Haçapuri farklı boyutlarda servis ediliyor ve üzeri oldukça dolu.

Yerli halk bile hepsini yiyemiyor, bu yüzden bazı kafeler artık “tsom gamotslili” sunuyor, bu da pidenin yanlarındaki ekstra hamurun alındığı anlamına geliyor.

9. Batum Botanik Bahçesi’ni ziyaret edin

Batum-Yapilacak-Seyler-Botanik-Parki

Rus bir botanikçi tarafından kurulan ve 1912 yılında açılan Batum Botanik Bahçesi, şehirden 10 kilometre uzaklıktaki küçük bir kasaba olan Mtsvane Kontskhi’de bulunuyor.

Sovyetler Birliği’ndeki en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesi, o dönemde daha da genişletilip geliştirilmiş. Bahçe, güzel flora ve fauna ile birlikte sahil şeridi üzerinde harika bir manzara da sunuyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like