Bavul Hazırlama İpuçları

1
753

Yolculuğa çıkmadan önce bavul hazırlamak birçok kişi için can sıkıcı bir adım. Valizini annesine, eşine ya da güvendiği birine hazırlatıp, bu zahmete katlanmamayı tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Bavulun içerisine konulacaklar, bavul içine sığma telaşı ve acaba bir şeyler unuttum mu düşüncesi zaman zaman kabusa dönüşüyor. Uçaklı yolculuklarda bagaj hakkını aşmamak için kilogram ayarı da stres yaratan bir başka konu.

Bavul hazırlamadan önce basit ipuçlarına dikkat ederek sıkıntı ve stresten uzaklaşıp yolculuğun daha ilk adımında yüzünüzün gülmesini sağlayabilirsiniz.

Bavul-Hazirlama-Teknikleri
Bavul ne kadar hafiflerse siz de o kadar özgürsünüz

Valiz Hazırlama Önerileri

1. Hafiflemekten korkmayın

Daha özgür bir yolculuk için hafiflemekten korkmayın. Seyahat boyunca mutlaka yanınızda olması gereken şeylerin listesini hazırlayıp, gereksiz her şeyle daha yolun başında vedalaşın.

Seyahat süresine ve gidilecek yerin iklim durumuna göre her güne en fazla 1 tişört koyup birkaç çorap ve iç çamaşırı dışında detaya girmeyin. Hafif çanta seyahat özgürlüğü demek.

2. Elbiselerin düzeni

İster valiz ister sırt çantası fark etmez kıyafetlerin yerleşiminde rulo tekniği oldukça pratik bir çözüm. Elbiseleri katlamak yerine rulo yaparak valiz ya da çantanın içerisindeki boşlukları değerlendirebilirsiniz.

Şal ya da pareo tarzı bir şeyi mutlaka yanınıza alarak üşüdüğünüz anda, sinek ve haşeratla mücadelede ya da yoğun güneş ışığından kendinizi koruyabilirsiniz.

Valiz-Nasil-Hazirlanir
13 günlük Avustralya seyahatime yalnızca bu çantayla gitmiştim

3. Çanta içi düzenini iyi düşünün

Her yolculuk öncesi birçok ihtiyacımı çanta içerisine yerleştirmiş olsam da acil bir durumda ihtiyacım olan şeye bir türlü zamanında ulaşamıyorum.

Eğer siz de benzer bir durumu yaşamak istemiyorsanız çanta ya da valizinizin iç düzeni konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Özellikle fermuarlı bölümler ve çanta içerisinde ilk ulaşılabilecek yerlere önemli belge, evrak ve kişisel bakım ürünlerinizi yerleştirebilirsiniz.

4. Uyku maskesi hayat kurtarır

Bazı hava yolu şirketlerinin promosyon olarak verdiği uyku maskesi, kulak tıkacı ve kulaklık gibi materyaller seyahat boyunca hayat kurtarıcı olabiliyor.

Bavul hazırlarken bu ekipmanları en kolay erişilebilecek noktaya koyup uyumak ya da kendinizi ortamdan soyutlamak istediğinizde kullanabilirsiniz.

Valiz-Hazirlama-Teknikleri
Sırt çantası seyahatin olmazsa olmazlarından

5. Torba her zaman yanımda

Uzunca bir süre bir torbanın seyahatte ne gibi görevi olur sorusuna yanıt bulamayan biri olmama rağmen torbanın her zaman yanınızda olması gerektiğini şiddetle savunanlar tarafına geçtim.

Yıllar boyu annemin her seyahat öncesi valize ilk koyduğu parçalardan olan boş torba, gerektiğinde kirlileri temiz çamaşırlardan ayırmak, gerektiğinde yağmurluk ya da ayakkabıları çanta içinde taşımak için değerlendirilebiliyor.

6. Atıştırmalıklara yer açın

Seyahat sırasında acıktığınızda havalimanı ya da bütçe düşmanı büfelerden gereksiz alışveriş yapmamak için bavulunuzun bir kısmına hafif atıştırmalıkları yerleştirmeyi unutmayın. Kuruyemiş çeşitleri sağlıklı ve enerjik olması nedeniyle tercih edilebilir.

Bavul-Nasil-Hazirlanir
Avrupa’da katlanır bisikletle seyahat edenlerin sayısı bir hayli fazla

7. Belgelerinizi yedekleyin

Pasaport, kimlik ya da yolculuk belgelerini, otel rezervasyonu gibi önemli tüm belgelerin birer kopyasını hazırlayıp çantanıza koyun, dijital kopyasını da telefonunuzda saklayın. Ani bir durumda bu belgelerin asıllarını kaybetmeniz halinde dijital ve kağıt kopyalar hayat kurtarıcı olabiliyor.

Valiz hazırlamak pratik yolunu öğrendikten sonra yarım saatlik bir işten öteye geçmemeli. En hafif çanta, en özgür seyahat ve daha çok yer görmek için teşvik edici ortamı ağlıyor.

Önceki İçerikWyndham Athens Residence: Atina’da Her Yere Yakın
Sonraki İçerikHostelde Konaklama Deneyimi
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz