Bebekle Seyahat Edenlere Hayat Kurtaran Öneriler

1
1511

İlk bebeğim henüz üç aylıkken uluslararası seyahatlere başlamıştık. Şimdi ikisi bebek olmak üzere 3 çocukla seyahat ediyorum. Çocuklu ailelerle seyahat sırasında karşılaşan birçok kişi çocukla seyahatin ne kadar zor olduğu konusunda fikrini belirtiyor. Türkiye’de çocuk sahibi olan ailelerin sırf bu önyargılar nedeniyle gündelik hayattan koptuğu, dört duvar arasında zaman geçirmek zorunda kaldığı da başka bir gerçek.

Tüm bu önyargılar ve yanlış bilinenlere inat bebekle seyahat etmek sanıldığı kadar zor değil. Yolculuklarda edindiğim tecrübelere dayanarak bebekle seyahat sırasında rahat etmeniz için bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşmak istedim. Sizlerin de önerileri varsa yorum kısmına eklemeyi unutmayın.

Bebekle-Seyahat

Bebekle Seyahat Edenlere Hayat Kurtaran Öneriler

1. Rahat ve tek parça kıyafetler

Seyahat boyunca değiştirilmesi kolay ve rahat kıyafetler (tulumlar, çıtçıtlı badiler vs.) tercih edin. Kusma ve bezden taşmalar en beklenmedik anlarda olur. Pratik değiştirilen kıyafetler her zaman işinizi kolaylaştırır.

2. Seyahat oyuncağı

Gittiğiniz yerde huzursuzluk ve uyku problemi yaşamak istemiyorsanız bebeğinizin alışık olduğu bir oyuncağı ya da uyku arkadaşını mutlaka yanınızda bulundurun.

3. Bebek çantası

Yolculuk esnasında alt değiştirme, beslenme, kusma, üzerine herhangi bir şeyin dökülmesi, üşüme gibi ihtiyaç ve durumlarda gerekli olan her şeyi içeren bir bebek çantasını hazır bulundurun. Sırt çantası olarak kullanılanları taşıma kolaylığı açısından tercih sebebi olabilir.

4. Park yatak

Açılıp kapanabilen, portatif bir bebek yatağınızın olması seyahatlerde bebeğin rahatlığı için büyük önem taşır. Aynı yatağı paylaşmak özellikle seyahat yorgunluğuyla birleşince hem sizin, hem de bebeğiniz için oldukça zor olacaktır. Park yatak kullanmıyorum diyorsanız ufak şişme bir havuz da işinizi görebilir. İçine sereceğiniz minik bir battaniye ile anında bebek yatağına dönüştüreceğiniz şişme havuzlar bebek için çarpma gibi durumlarda da oldukça güvenlidir.

Cocukla-Seyahat

5. Bebek arabası

Hafif, kolay taşınan, açılıp kapanabilen özellikte baston diye tabir edilen bebek arabaları seyahatte en büyük yardımcınız olacaktır. Yürümekten yorulan, acıkıp elinde bir şeyler yemek isteyen ya da uykusu gelen bebeğinizi oturttuğunuzda siz de rahat bir nefes alma fırsatı yakalamış olacaksınız.

6. Omuz askılı ufak çanta

Bebek eşyalarından bağımsız olarak pasaport, cüzdan, para ya da herhangi bir evrak, anahtar vs. için elinizin altında, kolay açıp kapatabileceğiniz hafif bir çanta bulundurmanızda yarar var. Kocaman bebek çantası ya da bavuldan cüzdan, pasaport gibi acilen lazım olan şeyleri çıkartmak bazen bir işkenceye dönüşebilir.

Bebekle-Yolculuk

7. Kanguru

Zaman zaman bebek arabasının bile pratik olmayacağı ve sizi engelleyebileceği durumlar yaşayabilirsiniz. Bebek arabası için uygun olmayan yollarda veya zamanınızın kısıtlı olduğu ve iki elinizi de kullanabileceğiniz bir rahatlık gerektiğinde kanguru kurtarıcınız olacaktır. Bel ve omur desteği sağlayan (Baby Byorn vs.) modelleri tercih etmenizi öneririm.

8. Bebek ekranı

Bir yanda yolculuk yorgunluğu diğer tarafta sürekli bir şeyler isteyen bebeğiniz sizi çaresiz bıraktığında kullanabileceğiniz portatif bebek monitörlerinden faydalanabilirsiniz. 15-20 dakikalık flash bellek ile yanınızda taşıyabileceğiniz bebek videoları (Baby Einstein, baby songs vs.) size az da olsa bir dinlenme zamanı sağlayacaktır.

1 Yorum

  1. Bebek bana kabus olarak görünmeye devam edecek sanırım. Ben daha kendimi zor topluyorum bir de bebekle imkansız olur gibi. Becerebilenleri binlerce kez tebrik ederim.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz