Behramkale Nerede, Behramkale’ye Nasıl Gidilir?

1
7218

Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale, yaygın olarak Assos olarak biliniyor. Assos Antik Kenti‘nin bulunduğu Behramkale, Kuzey Ege’nin en hareketli turizm merkezlerinden.

Antik dönemde Troas olarak adlandırılan bölgenin güney ucundaki volkanik bir tepenin yamaçlarında yer alan Assos Antik Kenti, Behramkale Köyü’nün içerisinde konumlanıyor.

Behramkale Nerede? 📍

Assos ya da Cumhuriyet Dönemi’nde verilen ismiyle Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarında, ilçe merkezine 17 km uzaklıkta, Edremit Körfezi’nin batı ucunda, Ege Denizi kıyısında yer alıyor.

150 hanelik bir yerleşim yerine sahip olan Behramkale, Assos Antik Kenti, konaklama tesisleri, iç titreten buz gibi denizi, plajları ve tertemiz havasıyla özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir destinasyon.

Behramkale haritası

Behramkale nerede?

Behramkale’ye Nasıl Gidilir? 🚌

Çanakkale’nin 87 km güneyinde yer alan Behramkale, İstanbul‘a 444 km, Ankara’ya 699 km, İzmir‘e 251 km, Bursa’ya 302 km, Ayvalık’a ise 102 kilometre uzaklıkta.

1. Behramkale’ye hava yoluyla ulaşım

Behramkale’ye en yakın havalimanı Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan Balıkesir Koca Seyit (Körfez) Havalimanı. Behramkale ile havalimanı arasındaki mesafe 70 km. Özel araçla bir saat süren bu güzergahta toplu ulaşım hizmeti bulunmuyor.

Havalimanından Edremit Otogar’a geçip Behramkale (Assos) dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na yaz aylarında İstanbul ve Ankara’dan uçuş yapılıyor.

Behramkale’ye hava yoluyla ulaşım için Çanakkale Havalimanı (85 km) ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı (277 km) da alternatif olabilir.

2. Behramkale’ye özel araçla ulaşım

Behramkale’ye İstanbul’dan gelecekler için iki alternatif bulunuyor. İlk seçenek toplam kilometre açısından daha az görünen yol. Bu güzergah toplamda 401 km ve Tekirdağ, Bayramiç, Gelibolu, Eceabat, Çanakkale rotasını takip ediyor.

Eceabat-Çanakkale ya da Gelibolu-Lapseki arasında feribotla Çanakkale Boğazı’nı geçmek gerekiyor. Yolculuk trafik durumuna göre ortalama 5 saat 40 dakika sürüyor.

İstanbul’dan Behramkale’ye gelecekler için ikinci alternatif Yalova, Gemlik, Susurluk, Edremit rotası. Bu yol toplamda 444 km ve ortalama yoğunluktaki trafikte 5 saat 20 dakika sürüyor. Feribot geçiş bekleme süresi ve olumsuz hava koşulları riskiyle uğraşmak istemeyenler kesinlikle bu güzergahı takip etmeli.

İzmir’den Behramkale’ye özel araçla gitmek isteyenler İzmir-Çanakkale Karayolu’nda Menemen, Aliağa, Dikili, Ayvalık, Edremit rotasını izleyerek 251 km’lik yolu 3 saat 40 dakikada tamamlıyor.

Ankara’dan Behramkale’ye özel araçla gelmek isteyenler Eskişehir, Bursa, Susurluk, Balıkesir, Edremit güzergahını izleyerek 699 km’lik yolu yaklaşık 8 saat 15 dakikada kat ediyor.

3. Behramkale’ye otobüsle ulaşım

Behramkale’ye büyük şehirlerden direkt otobüs seferi yok. Çanakkale Truva, Kamil Koç, Balıkesir Uludağ, Pamukkale Turizm ve Metro Turizm’in otobüsleriyle Ayvacık, Altınoluk ya da Küçükkuyu’ya ulaşıp bu noktalardan Behramkale’ye kalkan dolmuşları kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz