Beklemedi, Kendi Mucizesini Yarattı

0
400

Çocukluk hayali olan dünya turunu işinden istifa ederek gerçekleştiren Kerimcan Akduman, 1 yılı aşkın süre boyunca farklı coğrafyalarda seyahat etti. Akduman yola çıkışını, ‘Mucize beklemek yerine kendi mucizemi yarattım’ sözleriyle anlatıyor.

Reklamcılık yaparken işinden çok sıkıldığını fark eden ve seyahat etmek için para biriktirmeye başlayan Kerimcan Akduman 1 seneden uzun süren dünya turu gerçekleştirdi. Seyahat tutkusunu hobi olarak değerlendiren Akduman, 19 yaşından beri yalnız seyahat ediyor, 2008 yılından bu yana ise ICanTravel.co isimli blogda deneyimlerini paylaşıyor. Seyahat etme konusunun insanlar tarafından çok büyütüldüğünü düşünen Akduman, bloğunda seyahatin yapılabilirliği konusunu vurguluyor.

Kerimcan-Akduman-Blogger

Seni çok kısa tanımak istesek?

İstanbul‘da doğdum büyüdüm. Vefa Lisesi ardından Marmara Kamu’yu bitirip reklamcılık yaptım. Ardından işten çok sıkıldığımı fark ettim ve para biriktirmeye başladım. İstifa edip çıktığın dünya turunda 1 seneden uzun zaman seyahat ettim.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Aslında hala hobi diyebiliriz. Öyle kalması için gayret gösteriyorum en azından. İşe dönerse o tutkuyu kaybetmek istemiyorum. 19 yaşımdan beri yalnız seyahat ediyorum. 2008’den beri blog yazıyorum. Blog benim için bir paylaşım platformu. Bazen bir anı bazense bilgi paylaşıyorum. Blogdan para kazanma gibi bir düşüncem olmadı hiç. Abuk sabuk reklamlar ve kendimin asla ilgilenmeyeceği tanıtımlarla hobimi kirletmek istemedim hiç.

Icantravel-Dunya-Turu

Deneyimlerini I can travel ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nasıl oluştu?

2008 yılında bir arkadaşım seyahat blogu yazmamı önerdi. Gece blogu kurarken bir isim koymam gerekiyordu. İlk aklıma gelen de bu isim oldu. Kontrol edince boş olduğunu gördüm ve kullanmaya başladım. Seyahat insanların gözünde çok büyüttükleri bir mevzu. Açıkçası oradaki yapılabilirlik vurgusu bence önemli.

ICanTravel.co bloguna girenleri neler bekliyor?

Bol fotoğraf, kişisel hikayeler, Google aramalarına uygun yazılmamış ezber olmayan kişisel şehir rehberi var. Kendi deneyimlerimi paylaşıyorum orada sadece.

En’leri & İlk’leri

En sevdiğin yurt içi destinasyon: Kapadokya

En sevdiğin yurt dışı destinasyon: Cape Town

Şu an bileti olsa gideceğin ilk yer: Antarktika

En son seyahat ettiği yer: Brezilya

Birçok insanın emeklilik hayali olan dünya turunu hayata geçirdin. Neydi seni bu tura iten şey?

Benim de çocukluk hayalimdi. Baktım ertelemenin sonu yok. bu nedenle kendime en uygun gördüğüm zamanda istifa edip yola çıktım. Hayatımdan da iş anlamında çok memnun değildim. Değişiklik yaptım. İnsanlar hayallerini gerçekleştirmek için mucizeler bekliyor. ancak o mucizelerin asla gerçekleşmeyeceğini gördüklerinde iş işten geçmiş oluyor. Ben de mucize beklemektense kendi mucizemi yaratmaya karar verdim.

Transkanada-Kerimcan-Akduman

Seyahatinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

İlk aklıma gelen Güney Afrika’da ufak ve izole bir köyde yüzerken zehirli bir denizanasına çarpılmam ve kolumun felç olması olabilir. Ardından panikle hostele dönüp resepsiyondakilere durumu anlatmam ve onların durumu sakinlikle karşılayıp bana ilaçlar vermesiyle süreç devam etti. Neyse ki birkaç saatlik felç durumu sonrası kolum kullanılabilir bir hal aldı.

Son olarak söylemek istediklerin?

Kimse hayallerini ertelemesin. Yarın ne olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Dünya hala güzel, insanlar hala iyi. Kapının dışı çok keyifli.

Önceki İçerikNe Gezdik Diyerek Dünyayı Dolaşıyor
Sonraki İçerikKristal Kar ile Büyüleyen Sarıkamış Kayak Merkezi
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz