Ahmet Buğra Tokmakoğlu Kimdir?

Merhaba, ben Ahmet Buğra Tokmakoğlu. Küçük yaştan itibaren başlayan yeni yerler görme, keşfetme ve merak duygularının yansıması olarak her fırsatta kendini evden farklı bir yerlerde bulan biriyim.

Seyahat etmek, yollarda olmak, keşfetsek diyerek her yeni güne, yeni anlamlar yüklemek heyecan yaratıyor zihnimde. Gezmeye olan tutkum yazmayla birleşince ortaya Keşfetsek çıktı.

Bugra-Tokmakoglu-Kesfetsek
Zia Köyü, Kos (İstanköy), Yunanistan

Merak, keşif ve gezmeyi bir arada buluşturan gazeteciliğin eğitimini aldıktan sonra 5 yıl kadar muhabirlikten haber müdürlüğüne uzanan görevlerde bulundum. ‘İnsan istediği, hayal ettiği ve sevdiği işi yapmalıdır’ sözü gerçekten anlamlı.

Benim için gazeteciliğin anlamı büyük. ‘Büyüyünce ne olacaksın’ sorusunun yanıtını hiç sektirmeden, her defasında ‘gazeteci’ olarak yanıtlamış biri olarak, ülkemizde yapılmaya çalışılan mesleğin maalesef giderek köreldiği anlara, meslektaşlarımla hep birlikte tanık olduk.

Mesleğimi sokakta icra ederken, içeri girip masa başına geçtikten sonra kendime, mesleğe ve yaşama karşı eleştirel bakışım gelişti. Yakaladığı fırsatları değerlendirebilen az sayıdaki insandan biriyim sanırım. Karşıma çıkan bir fırsat işten istifa etmeme ve yeni bir yola girmeme (ya da çıkmama) sebep oldu.

Şimdilerde kendi blogum Keşfetsek başta olmak üzere çok sayıda web sitesi, dergi ve gazetede seyahat üzerine yazılar yazıyorum. Bol bol seyahat edip, insanları, dünyayı tanımaya çalışıyorum. Her şeyden önemlisi her yeni seyahatte kendimi keşfediyorum.

Sayfalarında adım adım dolaşacağınız Keşfetsek, benim yaşanmışlıklarım, emeğim ve anılarımın yansıması. O yüzden beğeni, yorum ve paylaşımlarınızı eksik etmeyin. Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin.

Bu kadar şeyden sonra ne mi söyleyeyim? Karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirin, istediğiniz ya da hayalini kurduğunuz şey için emek verirseniz, tutkuyla mücadele ederseniz, o şey bir gün mutlaka karşınıza çıkacak bunu sakın unutmayın!


Sürecin Özeti

Aileden bulaşan gezme sevdası, daha kendimi hatırlayamadığım günlere dek uzanıyor. Her tatili ya da fırsatı geziye dönüştüren, bizi arabayla yollara çıkaran babamın üzerimdeki hakkını inkar edemem.

Lise dönemine kadar aile ile Türkiye’nin dört bir yanına gelişen seyahatler, lise dönemi ile birlikte kişisel ve arkadaş gezmeleri ile katlanarak büyüdü. Sosyal medyanın etkisiyle kurulan arkadaşlıkların meyvesi olarak üniversite hazırlık sınıfında ilk kez gerçekleştirdiğim yurt dışı seyahati (Belçika / 14 gün) benim için önemli bir dönüm noktası oldu.

Belcika-Grand-Palace
Brüksel (2007)

Farklı insanları, farklı dünyaları tanıdıkça yeni yerler görme isteği adeta bir tutkuya dönüştü üzerimde.

Aklıma gelen her türlü fırsatı seyahat edecek ve yeni yerler görecek bir deneyime dönüştürme konusunda epey bir başarı sağladım. Üniversitedeyken katıldığım Work And Travel yurt dışında geçirdiğim en uzun süreli (ABD / 88 gün) zaman olarak geçti kayıtlara.

Sivil toplum kuruluşlarında yaptığım eğitmenlikler sayesinde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni yakından tanıdım. Dünyanın farklı yerlerini gezip, kendi ülkesini gezmemek büyük eksiklik olabilirdi benim için.

Asıl zihinsel devrimi Batman‘ın Sason ilçesinde kaldığım 3 haftalık zamanda yaşadım. A’dan Z’ye her şeye bakışım değişti, bambaşka bir insana dönüştüm.

Batman-Sason
Sason (2009)

Küçüklüğümden beri yapacağım dediğim gazetecilik mesleğine ilk adımım olan üniversite hayatı da etkiledi haliyle. Gazetecilik eğitimini alırken dünyaya ve ülkeme olan bakışım şekillendi. Bu durum gezme konusunda daha çok kamçıladı beni.

Üniversite ardından adım attığım meslek hayatının daha çok gezmeme, daha çok görmeme ve deneyimlemem için altın bir fırsat olduğunun farkına vardım. Dünyada çok hoşlandığı bir şeyi yaparak bundan para kazanan insanların kafasını yaşamalı herkes.

Anlık Birikimlerin Toplamı, zihindeki yazılar ve anlayışın bir anda, iki arkadaşımın seslendirmesiyle birlikte hayata geçti. İyi de oldu. Güzel arkadaşlıklara ve bambaşka kapıların açılmasına sebep olan ABT, tam anlamıyla beni aslında. “Kısaltma neyin nesi” diye soracaklar için Ahmet Buğra Tokmakoğlu diyorum.

İçimdeki gezme isteği hiç sonlanmadan, her yeni güne yeni bir deneyimle başlama dileğini her gün bıkmadan tekrarlıyorum.

Her yeni yılın uygulanamayan yeni kararlarına inat, Anlık Birikimlerin Toplamı Keşfetsek‘e dönüştü 2016’nın ilk günlerinde. Bundan böyle her yeni güne #kesfetsek sözüyle yeniden uyanmak dileğiyle.


Ahmet Buğra Tokmakoğlu Kimdir?

20 Nisan 1989′da İzmir’de doğdu. 2011 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Ege Telgraf Gazetesi’nde muhabir olarak meslek yaşamına başladı. Haftalık ekonomi gazetesi Gözlem’de muhabir, editör ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. Özel haber çalışmalarıyla farklı kurumların düzenlediği yarışmalarda 15’ten fazla ödül aldı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) gönüllülük ve eğitmenlik deneyiminin yanı sıra Avrupa Birliği HOPE Projesi kapsamında STK’lara yönelik organize edilen Yerel Muhabir Ağı Eğitimi’nin Ankara, Hatay, Mersin, Antalya, İzmir ve İstanbul ayaklarında eğitmen olarak yer aldı.

İnsan hakları ve medya, toplumsal cinsiyet ve gazetecilik, yurttaş gazeteciliği, sosyal medya konularında eğitmenlik yapıyor.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) yönetim kurulu üyesi olan Tokmakoğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi ve sarı (turkuaz) basın kartı sahibi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Arap Baharı ve Sosyal Medya konusunda çalışma yaptı. Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü 2018 mezunu, aynı üniversitenin Sosyal Medya Yöneticiliği Bölümü’nü tamamladı. Blog ve seyahat yazarı, Ege Telgraf Gazetesi Köşe Yazarı. İzmir merkezli PAM Yeni Medya’nın Kurucu Ortağı.


Şimdiye kadar bulunduğum ülkeler (🚩35/206)

🇧🇪 Belçika (x3), 🇬🇷 Yunanistan (x29), 🇩🇪 Almanya (x5), 🇫🇷 Fransa (x3), 🇳🇱 Hollanda (x9), 🇨🇿 Çek Cumhuriyeti, 🇲🇰 Kuzey Makedonya (x4), 🇭🇺 Macaristan (x2), 🇻🇦 Vatikan, 🇮🇹 İtalya (x2),🇺🇸 Amerika Birleşik Devletleri, 🇧🇬 Bulgaristan, 🇮🇷 İran, 🇬🇪 Gürcistan (x2), 🇪🇬 Mısır (x2), 🇨🇾 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 🇺🇦 Ukrayna (x3), 🇲🇪 Karadağ, 🇧🇦 Bosna-Hersek (x2), 🇱🇺 Lüksemburg,🇸🇰 Slovakya (x2), 🇭🇷 Hırvatistan, 🇦🇹 Avusturya, 🇶🇦 Katar, 🇦🇺 Avustralya, 🇦🇱 Arnavutluk, 🇩🇰 Danimarka, 🇸🇪 İsveç, 🇧🇾 Belarus, 🇨🇭 İsviçre, 🇲🇨 Monako, 🇱🇧 Lübnan, 🇲🇦 Fas, 🇪🇸 İspanya, 🇦🇿 Azerbaycan (Nahçıvan).

Bugüne kadar seyahat ettiğim dünya ülkeleri (mavi renk ile belirtilen ülkeler)

Şimdiye kadar bulunduğum şehirler (Türkiye 🇹🇷 ) (66/81)

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Mardin, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Batman, Bartın, Ardahan, Yalova, Karabük, Osmaniye, Düzce.


Kısa Kısa…

Şimdilik 5 kıta, 35 ülke, 300’ü aşkın şehir deneyimi. Ziyaret ettiğim yerler için linki tıklayın.

En sevdiğim ve etkilendiğim şehirler: San Francisco, Brüksel, Amsterdam, Roma, Madrid.
En çok bulunduğum ülke: Yunanistan x29
En çok bulunduğum şehir: Amsterdam x9, Atina x5, Sakız Adası (20’den fazla kez gittim)
En uzun yurt dışında kalış: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) (88 gün)
En kısa yurtdışında kalış: Slovakya, KKTC (Birkaç saat-transit geçiş), Arnavutluk (10 dakika)
En çok şaşırtan ve etkileyen ülke: İran, Nahçıvan
En büyük hayal kırıklığı: Sofya (Bulgaristan)

Destinasyonlarla ilgili sorular ve değerlendirmeler için ilgili yazıların altındaki yorum kutusunu kullanmanız benzer soruları merak edenlerin de görmesi açısından oldukça önemli. Diğer sorular ve merak ettikleriniz için: kesfetsek@kesfetsek.com