Bergama yerini arıyor

Bazı yerler vardır ne bulunduğu ile aittir ne de komşu ile.

Özdeğerleri, yaşam tarzı, yemek kültürü, ekonomisi ve yapısıyla sadece “kendi” olarak anılabilecek bu yerler çoğu kez kendi olma mücadelesinde yalnız bırakılır.

Merkezden uzak, “kendi” yağıyla kavrulan bu yerlere gidenler yerin bağlı olduğu ili sorgular, karşılaştırmalar yapar, sonuca varmaya çalışır…

Kimlik bunalımı

Bergama kimlik bunalımı yaşayan ilçelerin başında geliyor bana göre. Türkiye’nin en büyük coğrafi sınırlarına (1,688 km2) sahip ilçelerinden biri olan Bergama, bağlı bulunduğu İzmir’e 106,  komşu il Balıkesir’e ise 110 kilometre uzaklıkta.

İzmir’in en kuzeyinde yer alan ilçe, Balıkesir’in de güneybatısında yer alıyor.

Teleferik Bergama

Teleferik-Akropol-Bergama

Türkiye’de il olma sevdasıyla yanıp tutuşan ilçeler arasında ismi sıkça geçen Bergama, makul uzaklık nedeniyle bulunduğu coğrafyada bir merkez olma iddiasını, il olarak büyütmek isterken; Bergama’ya uğrayanlar Bergama’nın farklı havasını soluyunca hak verebiliyor ilçede yaşayanlara…

114 köy

Bütünşehir Yasası ile kapatılan 5 beldesi ve her biri mahalleye çevrilen 114 köyü ile Türkiye’de “en çok köye sahip olan ilçe” listesinde üstlerde yer alan (Samsun/ Vezirköprü 137 köy)  Bergama 100 bini aşan nüfusuyla dikkat çekiyor.

Türkiye’de bir türlü kıymeti bilinmeyen kültürel varlıkların en canlı örneklerine sahip ilçe hala yerli turistlerin farkına varamadığı bir cennet.

Dünyanın dört bir yanından yabancı turistin geldiği ilçede turizm hareketliliği dört mevsim yaşanırken, gelen turistlerin en azından bir gece konaklaması için ciddi uğraş veriliyor.

Akropol Bergama

Akropol-Bergama

Dünya mirası

22 Haziran 2014’te Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen toplantının ardından UNESCO Miras Listesi’ne 999.miras olarak giren Bergama, “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” dosyasıyla yer aldığı asıl listede ziyaretçilerine önemli kültürel değerleri ziyaret etme imkanı tanıyor.

Akropol, Asklepion, Bazilika ve Allianoi gibi Antik Çağ eserlerinin yanı sıra Ulu Cami, Taş Han, Çukur Han, Küplü Hamam, Kurşunlu Cami gibi görece daha yakın dönem eserleri de gezginlerin keşfini bekliyor…

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like