Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergamaya-Nasil-Gidilir

İzmir‘in en kuzeyde yer alan ilçesi Bergama, antik dönemden bu yana çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan, bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden. Antik kentleri, doğal güzellikleri, geleneksel komşuluk bağlarının devam ettiği mahalleleri ile Bergama, İzmir’in en çok ziyaretçi ağırlayan merkezlerinden biri.

İnsanlık tarihini değiştiren ilklerin coğrafyası Bergama, hayatımıza dokunan birçok şeyin ilk adımının atıldığı yer aynı zamanda. Tüm bu tarihi birikimi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bergama, İzmir çevresinde görülecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Bergamaya-Nasil-Gidilir

Bergama’ya Nasıl Gidilir? 🚌

İzmir’e bağlı bir ilçe merkezi olan Bergama, İzmir kent merkezine 102 km, komşu Kınık ilçesine 20 km, Dikili’ye 29 km, Balıkesir’e 110 km, İstanbul’a 452 km, Ankara’ya ise 634 km uzaklıkta.

Bergama’ya ulaşım için birden çok alternatif var. Bergama’ya Türkiye‘nin farklı illerinden ve İzmir’den ulaşım seçeneklerine göz atın.

1. İzmir’den Bergama’ya dolmuşla ulaşım

İzmir’den Bergama’ya dolmuşla ulaşım güzergahı İzmir Şehirlerarası Otobüs Garajı (İZOTAŞ) ile Bergama İlçe Garajı arasında. İzmir Otogarı’nın en üst katında yer alan ilçe terminalinden yarım saatte bir kalkan Bergama dolmuşları İzmir ile Bergama arasında en hızlı ulaşım yöntemi.

İzmir-Bergama arasında dolmuşla yolculuk 1.5 saat sürüyor. Dolmuş seferleri Bergamalılar Kooperatifi tarafından yapılıyor. (Bergama:+90 232 633 22 22, İzmir Otogar: +90 232 472 15 55)

2. İzmir’den Bergama’ya belediye otobüsü ile ulaşım

İzmir’den Bergama’ya belediye otobüsü ile ulaşım da alternatif ulaşım seçenekleri arasında. Büyükşehir sınırlarının il sınırlarına genişletilmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT’un Aliağa-Bergama otobüs seferleri başladı.

İzmir kent merkezinden banliyö treni İZBAN’ı kullanarak kuzeydeki son istasyon olan Aliağa’ya geldikten sonra, Aliağa İZBAN İstasyonu’ndan hareket eden 835 numaralı Aliağa Aktarma-Bergama otobüsünü kullanarak Bergama’ya gidebilirsiniz.

Otobüs Aliağa İZBAN İstasyonu’ndan hareket ettikten sonra Çaltılıdere, Yeni Şakran, Çandarlı Kavşağı, Kurfallı rotasını izleyerek Bergama’ya ulaşıyor.

Bergama-Nasil-Gidilir

Bergama-Aliağa ESHOT Saatleri

835 numaralı Bergama-Aliağa Aktarma otobüsü iş günlerinde 05.40’ta, hafta sonlarında ise Bergama’dan 05.45’te, Aliağa’dan 06.00’da (pazarları Aliağa’dan 06.23’te) ilk seferini yapıyor. Yoğun saatlerde her 24 dakikada bir, yoğun olmayan saatlerde ise 30 dakikada bir sefer yapan otobüslerin son seferi Bergama’dan 22.20, Aliağa’dan ise 23.40.

İZBAN ve belediye otobüslerini kullanmak için İzmirim Kart sahibi olmak gerekiyor. 835 numaralı Bergama-Aliağa Aktarma otobüsü için İzmirim Kart kullanan yetişkinlerden 28.68 TL, öğretmenlerden 19.72 TL, öğrencilerden 9.72 TL, 35 Kart kullanıcılarından ise 2 kontör ücret kesiliyor. İZBAN ile yolculukta ise mesafeye göre ücretlendirme yapılıyor.

3. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Bergama’ya ulaşım

Bergama’ya en yakın ve en işlek havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Bergama arasında 117 km’lik bir mesafe var. Bu mesafe özel araçla 1 saat 40 dakika sürüyor.

Özel aracı olmayanlar İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İZBAN banliyö trenini kullanarak Aliağa’ya gidip, Aliağa’dan 835 numaralı Aliağa Aktarma-Bergama belediye otobüsü ile Bergama’ya ulaşabiliyor.

Havalimanından Bergama’ya ulaşım için bir diğer alternatif ise HAVAŞ ya da 204 numaralı belediye otobüsü ile havalimanından İzmir Otogarı’na geçip, otogardan Bergama dolmuşlarını kullanmak. Benim önerim İZBAN+belediye otobüsü.

Bergamaya-Ulasim
Asklepion, Bergama

4. İzmir’den Bergama’ya özel araçla ulaşım

İzmir kent merkezinden özel araçla Bergama’ya ulaşım için İzmir-Çanakkale Karayolu’nu kullanmak gerekiyor. İzmir’in kuzey aksında yer alan karayolu güzergahında Çiğli, Menemen, Foça Kavşağı, Aliağa, Yeni Şakran ve Çandarlı Kavşağı bulunuyor. 102 kilometrelik mesafe yaklaşık 1 saat 25 dakika sürüyor.

Yakın zamanda hizmete açılan İzmir-Çandarlı Kuzey Ege Otoyolu ise Bergama’ya ulaşımı kolaylaştırdı. İzmir kent merkezinden otoyol üzerinden Bergama merkeze 1 saat gibi bir sürede ulaşılıyor. Toplam mesafe ise 117 km. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmeyen otoyol yap-işlet-devret modeli ile tamamlanan bir proje.

➡️ Kuzey Ege Otoyolu’nun Menemen-Çandarlı Liman arasındaki bölümünde ücret tahsil ediliyor. Birinci sınıf binek araçla 58.2 km uzunluğundaki Kuzey Ege Otoyolu için ödemeniz gereken ücret 90,00 TL. Gişede nakit, kredi kartı ve HGS ile ödeme alternatifleri bulunuyor.

5. İstanbul Bergama’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Bergama’ya ulaşım için İstanbul-İzmir Otoyolu en rahat ve hızlı seçenek. İstanbul’dan Bergama’ya İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanarak Gebze, Osmangazi Köprüsü, Bursa, Balıkesir güzergahını takip ederek Soma çıkışından Kınık üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Bergama’ya özel araçla ulaşım 4 saat 20 dakika sürüyor. İstanbul-Bergama arasındaki toplam mesafe ise 383 km.

Otoyol ve köprüye ekstra ücret ödemek istemeyenler ise eski yolu kullanmak zorunda. İstanbul’dan Bergama’ya özel araçla gelmek isteyenler İstanbul-İzmir Karayolu üzerinde Balıkesir merkezden sonra Soma yönüne dönüş yapmak durumunda.

Soma’ya geldikten sonra İzmir’in Kınık ilçesini geçer geçmez Bergama merkeze ulaşılıyor. İstanbul-Bergama arasındaki mesafe 452 km, bu mesafe 5 saat 51 dakikada kat ediliyor.

İstanbul’dan şehirlerarası otobüslerle Bergama’ya ulaşım ise İzmir üzerinden gerçekleştiriliyor. İzmir Otogarı’nda indikten sonra Bergama minibüslerine binebilirsiniz.

6. Ankara’dan Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’dan Bergama’ya özel araçla gelmek isteyenler Ankara-İzmir Karayolu üzerinde Manisa’nın Salihli ilçesinden dönüş yapıp Gölmarmara ve Akhisar yolunu kullanarak, Kırkağaç, Soma ve Kınık üzerinden Bergama’ya ulaşabiliyor.

Ankara-Bergama arasındaki mesafe 634 km, bu mesafe özel araçla 7 saat 20 dakika sürüyor. Ankara’dan şehirlerarası otobüslerle Bergama’ya gelmek için ise İzmir’e gelip, otogardan Bergama minibüsüne binmek şart.

İzmir’in gözbebeği Bergama, gezilecek görülecek yerleriyle cennetten bir köşe. İzmir seyahatinde bu güzel ilçeyi de mutlaka görülmesi gereken yerler listenize ekleyin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like