Berlin Gece Hayatı: Sıra Dışının Normali

Kitkat-Club-Berlin

Dünyanın en renkli ve hareketli gece hayatına sahip şehri olan Almanya‘nın başkenti Berlin, yılın her dönemi dünyanın dört bir yanından eğlence severleri ağırlıyor. Ağırlıklı olarak tekno müziğin hayat verdiği gece kulüplerinde eğlence cuma akşamından başlayıp kesintisiz bir şekilde pazartesi sabahına kadar devam ediyor.

Alışılageldik tüm kalıpları yıkan Berlin gece hayatı, özgür ruhlu ve hoşgörülü insanlara göre. Farklı konseptlerde dekore edilen bar, gece kulübü ve diskolar eğlence konusunda ezberleri bozacak cinsten.

Berlin-Gece-Hayati
Berghain, Berlin gece hayatının en önemli gece kulüplerinden.

Eğlence mekanlarının şehir içindeki konumuna göre karşılaştırıldığında dünyanın birçok kentine göre Berlin daha farklı bir görüntüde. Şehrin farklı yerlerine dağılan Berlin gece kulüplerinde peşi sıra mekan dolaşmak isteyenler için bir hayli koşturmalı bir geceye hazır olmak gerekiyor.

Gece hayatı kültürünün mekana girip bir içki alıp tüm gece boyunca ayakta dikilip ritm tutmaktan ibaret olduğu ülkemizde Berlin gece hayatını deneyimlemek isteyenlerin zihinlerindeki tüm ezberi bir kenarı bırakması gerekiyor. O gecenin konseptine göre fetiş kıyafetlerle girilebilen mekanlardan, yalnızca iç çamaşırı ile girilebilen tekno kulüplere kadar her türlü duruma hazırlıklı olup, buna göre hareket etmek mekan kapısından dönmemek için en iyi yöntem.

Underground kültürün hakim olduğu Berlin gece hayatında eğlenmek için gidilecek mekanlara hazırlıklı olmak, müziğin ritmine kendini kaptırmak ve mümkün olan en üst sınırdan kafayı dağıtmak gerekiyor. Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde eğlence mekanlarına giderken mükemmel giyinmek, saçın başın kıyafetle uyumlu olması, kösele ayakkabı giymek, rezervasyon yaptırıp parasını ödeyerek locaya geçmek gibi durumların hiçbiri Berlin için geçerli değil!

Tresor-Gece-Kulubu
Tresor, Berlin gece hayatının öncü mekanlarından.

Berlin’in Ünlü Gece Kulüpleri

Popüler kültüre uzak Berlin gece kulüpleri daha çok deneysel mekanlar olarak sınıflandırılıyor. Farklı konsept ve tasarıma sahip olan mekanların gereklilikleri ve gidilecek gece olan programa mutlaka bakmak gerekiyor. Dünyada eğlence sektörüne müzik ihraç eden Berlin kulüplerinde tekno müzik ve uyuşturucu kullanımı çok yaygın.

1. Berghain & Panorama Bar

Berghain-Club-Kuyruk

Eski bir elektrik santralinden eğlence mekanına dönüştürülen Berghain, Berlin gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen kulüplerden. Popülaritesi Berlin sınırlarını aşan ve dünyanın dört bir yanından kişiyi ağırlayan mekana girmek sanıldığı kadar kolay değil.

Dışarıdan bakıldığında içerisi hakkında hiç renk vermeyen, büyük taş bir binanın önünde zaman zaman 2-3 km’yi bulan kuyrukların oluştuğu mekan 72 saat aralıksız devam eden elektro partileri ile tanınıyor. Kapıdaki kalabalık durumuna göre en az 1 saat beklemeyi göze alarak gideceğiniz mekanın girişindeki bodyguard mekan algoritmasına göre birçok kişiyi kapıdan çeviriyor.

İki farklı Berlin seyahatimde 2 kez girmeyi denediğim mekana girme şansım olmadı. Berlinli yerellerin verdiği giriş taktiğine göre turist görünümlü olmamak, salaş giyinmek, meraklı ve heyecanlı izlenimi uyandırmamak en önemli şartlar arasında. Renkli ve çocuksu tipler ile kalabalık erkek gruplarının da girme şansı çok zayıf. Daha çok yerel ve umursamaz tavırlar gösteren kişiler içeriye giriyor. Bu kriterler bazen hiç tutmasa da kapıda bekleyen kalabalığın büyük bölümü içeriye giremiyor.

Cuma akşamı başlayan eğlencenin pazartesi sabahına kadar aralıksız sürdüğü mekana giriş için en uygun zamanın pazar sabahı ya da akşamı olduğu söyleniyor. Berlin seyahatinde Berghain tecrübesi yaşayanların ”Ben Berghain’e girmiş adamım” şeklinde böbürlenmesi de az önce uzunca anlattığım kriterler yığınından kaynaklanıyor.

Mekanın içinde 1 genel dans pisti, onlarca irili ufaklı dans pisti ve çok sayıda karanlık oda (dark room) bulunuyor. Cuma akşamından girmeyi başarıp pazartesi sabahına kadar mekandan ayrılmayan onlarca insan olduğu söyleniyor.

Adres: Am Wriezener Bahnhof 10243 Berlin Friedrichshain
Web: http://berghain.de Fiyat: 8-14 Euro

2. Lab Oratory

Lab-Oratory

Berghain’ın kapı komşusu olan ve aynı binayı paylaşan Lab Oratory, Berlin underground gece hayatının sınırları zorlayan seks kulüplerinden biri. Yılda bir-iki kez yapılan özel gecelerin dışında kadınların giremediği bu mekana kadın, parfüm ve uyuşturucunun (Play safe, dress dirty, no perfume, no drugs) girmesi kapıda yazan uyarıyla bir kez daha hatırlatılıyor. Lab Oratory’nin erkekler için cruise bar özelliğinde.

18 yaş sınırının olduğu seks kulübüne girişte iç çamaşırı hariç tüm kıyafetlerin çıkarılması, cep telefonu ve teknolojik tüm cihazların kıyafetlerle birlikte poşete doldurulması gerekiyor. Eşyalarını teslim edenlere bileklik veriliyor.

Lab-Berlin

İki büyük dans pisti, onlarca dark room (karanlık oda), fetiş odaları, demir kafesler ve özel kabinlerin bulunduğu mekanda cuma gecesi dışındaki günler özel konsept partiler düzenleniyor. Aynı anda binlerce erkeğin dans ettiği ve birbiri ile yakınlaştığı mekan Berlin gece hayatının ne derece sınırları zorladığını görmek açısından ilginç bir deneyim olabilir.

Adres: Am Wriezener Bahnhof, 10243 Berlin, Almanya
Web: http://lab-oratory.de/ Fiyat: 10-15 Euro

3. KitKat Club

Kitkat-Club-Berlin

Berlin’in en çok tercih edilen seks kulüplerinden biri olan KitKat Club, cuma, cumartesi ve pazar akşamları farklı konseptlerde giriş kuralının uygulandığı bir başka mekan. Lab Oratory ile karşılaştırıldığında daha masum görünen Kit Kat’a erkek, kadın ve trans bireyler girebiliyor.

O günün konseptine göre üstsüz (topless), fetiş (deri) ya da kostüm partisine hazırlıklı olarak gitmek gerekiyor. Berlin seyahatimde deneyimleme şansımın olduğu Kit Kat Club, gece boyu çalan müzikleri ve herkesin eğlenmeye odaklı olması nedeniyle hoşuma gitmişti.

Berlin’in yerlilerinin ‘antropolojik seyahat’ olarak tanımladığı KitKat Club’da rastlayabileceğiniz görüntüler arasında çalı süpürgeyle mekanı temizleyen başörtülü erkekler, zincirle sevgilisini gezdiren karakterler, çılgınca dans edenlerin yanı başında masaj hizmeti alan bir müşteri ya da tuvalet kabinleri önünde kokain kuyruğu için bekleyen insanlar yer alıyor.

İçeride açık fikirli ve beklenmedik görüntülere hazır olarak bulunmak önemli. Dans pistleri, salon alanı, masaj odası, yüzme havuzu ve asma katıyla bugüne kadar gördüğüm en ilginç gece kulüplerinden biri olan KitKat’ın asma katında seks ağırlıklı bir aktivite hakim.

Cuma ve cumartesi gecelerinin eğlenmek için en ideal zaman olduğu KitKat’ta diğer kulüplerin aksine kalabalık gruplar ve yabancılar çok sorun edilmiyor. İç çamaşırını ve vücudunu göstermeye, kulübün cinsel atmosferine girmeye hazır olmayanlar içeri alınmıyor.

Adres: Brückenstrasse 3 10179 Berlin
Web: http://kitkatclub.org Fiyat: 10 Euro

4. Tresor

Tresor-Berlin

Berlin’deki en büyük ve en saygın tekno kulübü Tresor‘un tarihi Batı ve Doğu Almanya’nın birleşmesinin hemen ardına, 1991 yılına uzanıyor. House of Fix, Jed Mills ve Robert Hood gibi ünlü sanatçıların katılımıyla kurulan Tresor plak şirketinin başarısı Tresor Club’un kuruluşuna öncülük etmiş.

Terk edilmiş bir enerji santralinde kurulan Tresor Club, binasının büyüklüğü ve özensiz yapısıyla tam anlamıyla korku tünelini anımsatıyor. Kalabalığın eksik olmadığı dans pistleri, koyu kırmızı renkli köşeler, heyecanlandıran güzellikteki ses sistemi ve akustik, yeni arkadaşlıklar edinmek için en uygun ortamı oluşturmuş durumda.

Berlin-Gece-Yasami

Berghain’ın kurulması için bir esin kaynağı olan Tresor, tıpkı diğer Berlin gece kulüpleri gibi uzun kuyrukları ve girişte seçici personeliyle tanınıyor. Cuma ve cumartesi gecelerinin eğlenmek için en doğru zaman olduğu kulübe girişte sıkı kurallar var. Rahat bir psikolojide olmak, özensiz giyinmek, neşeli görünmek, turist ve meraklı görünmemek, renkli giyinmemek, sorulan sorulara net cevaplar vermek şart.

Adres: Kopenicker Strasse 70 10179 Berlin Mitte
Web: http://tresorberlin.com Fiyat: 2-10 Euro

5. Watergate

Watergate-Berlin

Berlin’in en iyi gece kulüpleri arasında gösterilen bir başka mekan da Watergate. Spree Nehri’nin yanı başında konumlanan Watergate, ‘sadece eğlenmek’ isteyenler için Berlin’deki diğer mekanlara göre daha uygun bir yer. Dünyanın önde gelen DJ’lerinin sahne aldığı mekan ses ve led ışık sistemiyle oldukça iddialı.

Tekno müzik yapılan mekanın muhteşem nehir manzaralı terası da keyifli. Cumartesi günlerinin eğlenmek için en ideal gün olduğu mekanda 21 yaş kuralına sıkı sıkıya uyuluyor. Kimlik göstermek zorunlu. İçeride aynı sayıda kadın ve erkeğin olmasına özen gösteriliyor. Bu yüzden kalabalık erkek ya da kadınlardan oluşan gruplarla mekana alınmama ihtimali var. Kıyafet ve diğer kriterler ise Berlin’in tüm mekanlarında olduğu gibi.

Adres: Falckensteinstr. 49 10997 Berlin Kreuzberg
Web: http://water-gate.de Fiyat: 8-15 Euro

6. Sisyphos

Sisyphos-Berlin

Berlin seyahatinde yerellerin üzerine basa basa gitmemi önerdiği Sisyphos, Berlinlilerce Alice Harikalar Diyarı olarak tanımlanıyor. Terk edilmiş bir otobüs, kumla çevrili küçük bir göl, bir pizza dükkanı ve dans pisti labirenti gibi ilginç kombinlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan mekan geçmişte köpek maması fabrikasıymış.

Her iki haftada bir unutulmaz büyük bir partinin düzenlendiği köy görünümündeki kulüp, özgün bir parti deneyimi arayanlar ve kentin keşfedilmemiş bir bölgesini keşfetmek isteyenler için şiddetle öneriliyor. Eğlenmek için tüm hafta sonunun ideal olduğu mekan şehir merkezinden biraz uzakta. Kapı politikası diğer kulüpler kadar sıkı olmasa da uzun süre kuyrukta beklemeyi göze almak ve girişte sorulacak sorulara yanıt vermek gerekiyor.

Adres: Hauptstrasse 15 10317 Berlin Lichtenberg
Web: http://www.sisyphos-berlin.net Fiyat: 10 Euro

7. Golden Gate 

Golden-Gate-Berlin

Tekno müzikle günler boyu süren eğlencelerin yaşandığı Golden Gate, perşembe akşamı başlayan ve pazartesi öğleden sonraya kadar devam eden partileriyle meşhur. Oldukça özensiz, karanlık ve minimal bir dekorasyona sahip olan Golden Gate Club’da atmosfer birçok kişi için itici bir görünüm yansıtıyor.

Jannowitzbrücke Tren İstasyonu’nun altında bulunan Golden Gate, kentin en cesur kulüpleri arasında gösteriliyor. Mekan bir ana dans pisti, küçük bir oturma alanı ile yaz aylarında açılan bahçeden oluşuyor. Ağırlıklı olarak yerli DJ’lerin sahne aldığı kulüp Berlin’i deneyimlemek için listeye eklenebilir.

Adres: Dircksenstrasse 78 Mitte 10178 Berlin
Web: http://www.goldengate-berlin.de/ Fiyat: 5-10 Euro

8. Salon Zur Wilden Renate

Salonzurwildenrenate

Sirk temalı bir eğlence mekanı olan Salon zur Wilden Renate, rengarenk dekorasyonu ve labirentli dans pistleriyle algılaması zor bir atmosfere sahip. Geceye bağlı olarak en tuhaf ve farklı müziklerin çaldığı mekanın kitlesi de sıra dışı görünümüyle hayatı sorgulatacak cinsten.

Yaz aylarında bahçesinde düzenlenen açık hava partileriyle nam salan Salon zur Wilden Renate, küçük plastik top havuzlarında yüzmeli aktiviteleriyle nerede olduğunuzu zaman zaman anlamamanıza neden olabiliyor. Cuma ve cumartesi akşamları en güzel ortamı bulacağınız kulübe büyük gruplarla gitmediğiniz takdirde girmek kolay. Yanınızda yerli birinin olması ise avantaj.

Adres: Alt-Stralau 70 10245 Berlin
Web: http://www.renate.cc Fiyat: 5-10 Euro

9. About Blank

About-Blank-Berlin

Birbirine karıştırılmış farklı alanlardan oluşan büyük bir kompleksin içinde kurulu olan About Blank, ilkbahardan sonbahara iki dans pistine sahip olan büyük bahçesinde çılgın partilerin düzenlendiği bir mekan.

Berlin’in en büyük gay ve queer partilerinin yapıldığı yer olarak da bilinen About Blank’te her gün farklı konseptte geceler düzenleniyor. İçeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu kulüp ziyaretçilerine özgür bir ortam sunmakla övünüyor. Sisyphos ve Wilde Renate gece kulüplerinin yanında yer alması bir mekandan diğerine geçmeyi sevenler için kolaylık sağlıyor. Mekanda eğlence tüm hafta sonu devam ediyor. Giriş için her daim uzun bir kuyruğun olduğu mekana girişler tıpkı Berghain’daki gibi zor.

Adres: Markgrafendamm 24c 10245 Berlin Friedrichshain
Web: http://aboutparty.net Fiyat: 2-10 Euro

10. Chalet

Chalet-Club-Berlin

Berlin’in en kalabalık ve ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı mahallesi Kreuzberg’de bulunan Chalet, yetenekli DJ’lerin sahne aldığı iki farklı kat ve bir bahçeden oluşuyor. 150 yıllık bir konağın içerisinde kurulu olan kulüp, 19. yüzyıl atmosferini hissettiriyor.

Diğer mekanların aksine haftanın 7 günü açık olan Chalet, eski lambalar ve koltuklar, arka bahçesindeki şenlik ateşi, antika desenli duvar kağıtları ve gece boyunca keşfedilmeye açık minik odalarıyla heyecan verici bir deneyim yaşatıyor. Mekanın en iyi günleri pazartesi ve perşembe. İçeriye girmek için sarhoş olmamak, hangi etkinliğe geldiğini biliyor olmak ve biraz Almanca konuşmak yeterli.

Adres: Vor dem Schlesischen Tor 3 10997 Berlin Kreuzberg
Web: http://chalet-berlin.de Fiyat: 6-10 Euro

Amaç ister eğlence, ister farklı deneyimleri yaşamak olsun Berlin gece hayatı, unutulmayacak anılar ve uzun süre silinmeyecek hatıralar için onlarca alternatife sahip.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like