Berlin Gezilecek Yerler

Berlin-Gezilecek-Yerler-Brandenburg

Almanya‘nın başkenti Berlin, 13. yüzyıldan bu yana dünyanın en önemli tarihi olaylarına ev sahipliği yapan, görkemli bir kent. Yıkım dolu savaşlara sahne olan, bölünen, bir araya gelen, tahrip edilen, yeniden inşa edilen Berlin günümüzde de kendini yenilemeye devam ediyor.

Avrupa‘nın en hareketli gece hayatına sahip kentlerinden Berlin’in dört bir yanı tarihi geçmişi yansıtan tarihi yapılar, zengin koleksiyona sahip müzeler, dünya mutfağından örnekler bulabileceğiniz restoran ve kafeler, popüler kültüre alternatif mekanlar ile çevrili.

Berlin Gezilecek Yerler

1. Müze Adası

Spree Nehri’nin kıyısında Müze Adası olarak adlandırılan bölgede dünyaca ünlü ve güzel bir şekilde restore edilmiş beş müze bulunuyor: Pergamon Müzesi, Bode Müzesi, Neus Müzesi, Alte Ulusal Galerisi ve Altes Müzesi. Berlin’in en iyi ve en eski müzelerinden oluşan bu küçük ada, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse yok edildikten sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

2. Grunewald Ormanı

Grunewald Ormanı, Berlin’deki en büyülü noktalardan biri. Berlin’in birçok yaban domuzu ve kuşuna ev sahipliği yapan 3 bin hektarlık orman, yürüyüş, koşu ve bisiklet gezintileri için rahatlatıcı bir yer. Ormandaki bir günü, II. Dünya Savaşı’nın enkazı üzerine inşa edilmiş terk edilmiş bir Amerikan casus istasyonu olan Soğuk Savaş kalıntısı Teufelsberg’i ziyaret ederek birleştirebilirsiniz.

3. Yahudi tecrübesi yerler

Berlin tarihe utanç sahneleri olarak kazınan Yahudi olaylarını anımsatan birçok noktaya sahip. Berlin gezisinde Yahudi olaylarına tanık olabileceğiniz kentin üç ana bölgesi var: Terörün Topografyası, Katledilen Yahudilerin Anıtı ve Yahudi Müzesi. Üçü de güçlü bir şekilde tasarlanmış ve soykırım sırasında yaşamını yitirmiş insanlara adanmış.

4. East Side Gallery

East Side Gallery’nin duvar resimleri, tüm sanat ve grafiti severler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Berlin Duvarı’nın bir zamanlar Doğu’nun Batı’dan ayrıldığı Spree Nehri’nin kıyısında, duvarın yıkımdan geri kalan kısmı geniş bir açık hava sanat galerisine dönüştürülmüş. Bernauer Caddesi’nde bulunan duvar resimlerini tam olarak görebilmek için bisiklet kiralayın ya da bisiklet turuna katılın ve yol boyunca anıtları, duvarın kalıntılarını ve eski sınır gözetleme kulelerini keşfedin.

5. Berlin Duvarı Anıtı

Berlin Duvarı’nın tarihini öğrenmek için, Doğu Yakası Galerisi’nin, korunan, gerçek Berlin Duvarı’nın son parçası olan Berlin Duvarı Anıtı’nı gezerek tamamlayın. Orijinal sınırı, bir görüntüleme kulesini, ölüm şeridini görebilir ve çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

6. Mauer Park

Berlin Duvarı Anıtı’na yakın olan Mauer Park, her hafta yerel halkın buluştuğu bir nokta. Park, giysi ve yemek tezgahlarını Berlin’in en iyi sokak çalgıcılarının sayısız canlı müzik şovuyla birleştiriyor. Prenzlauer Berg ve Wedding arasındaki duvarın yakınındaki bit pazarı ve yemek alanı her pazar günü 40 bin ziyaretçiyi çekiyor.

7. Berlin Filarmoni

Dünyanın kültürel başkenti olarak nitelendirilen Berlin’de görülmesi gereken bir yer olan Berliner Philharmonie, sanat dünyasıyla ünlü ve Berlin’in en modern yerlerinden biri. Yapı, 1963 yılında inşa edilmiş, taş kaplı çatılı. Dünyanın en büyük orkestralarından birisini inanılmaz sahnede izlemek için rezervasyon yaptırın – ancak binaya olan basit bir ziyaret de tek başına etkileyici olabilir.

8. Reichstag

Tamamen camdan ve çelikten yapılmış bu etkileyici kubbe yapısı, İngiliz süper mimar Norman Foster tarafından yenilenmiş olan Alman Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Reichstag Binası’nın çatı terası ve kubbesi halka açık ve Berlin’deki parlamento ve hükümet bölgesinin muhteşem manzarasını sunuyor. Ziyaret için online rezervasyon yapın.

9. Tempelhof

Eski havalimanı ve 1940’ların sonlarındaki Berlin Airlift’in merkez üssü olan Tempelhof, Berlin’in sıra dışı ziyaret noktalarından. Artık terkedilmiş iniş pistleri, düzgün arazisi bisikletçiler ve doğa tutkunları için gerçekten eşsiz bir deneyim sunuyor.

10. DDR Müzesi

DDR Müzesi Berlin’in en eğlenceli duraklarından biri. Doğu Alman hatırasının ve casusluk taktiklerinin son derece güçlü ve etkileşimli gösterimi ile Soğuk Savaş’ta yaşamın bir görüntüsünü sunuyor. Doğu Almanya’da üretilen klasik otomobil olan bir Trabant’ı kiralayarak eşsiz bir şehir turuna çıkın.

11. Sovyet Savaş Anıtı

Treptower Park’ın ortasında, kentin çalkantılı tarihinin çok büyük bir göstergesi olan Sovyet Savaş Anıtı bulunuyor. Söylenenlere göre bu anıta SSCB’den toprak getirildi böylece buraya gömülü 5 bin Kızıl Ordu askerinin kendi topraklarında dinlenebilecekleri bir yer oluşturuldu.

12. Brandenburg Kapısı

18. yüzyıldan kalma Brandenburg Kapısı, Almanların yeniden birleşmesinin bir başka simgesi ve şüphesiz kentin önemli bir cazibe noktası. 1791 yılında inşa edilen yapı, şu anda Sanat Akademisi Hotel Adlon (Akademie der Künste) de dahil olmak üzere kentin önemli binalarının çoğuna ev sahipliği yapıyor.

13. TV Kulesi

1960’larda inşa edildiğinden beri Doğu Alman sosyalizminin bir sembolü olarak on yıllarca övgüyle karşılanan TV Kulesi, günümüzde ziyaretçilerin 360 derece panoramik şehir manzarasının keyfini çıkarabilecekleri, birleşmiş Berlin’in eşsiz bir işareti olarak korunuyor.

  1. Merhaba Buğra, çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık. Berlin’de yaprak döner de bulma olasılığınız var aslında. Hasır Restaurant’i denediniz mi?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like