Home Orta Doğu Lübnan Beyrut Nerede, Beyrut’a Nasıl Gidilir?

Beyrut Nerede, Beyrut’a Nasıl Gidilir?

0
2839

Lübnan‘ın başkenti Beyrut, Orta Doğu’nun en eski kentlerinden. Zengin tarihi mirasa sahip topraklar üzerinde kurulu olan şehir, Doğu Akdeniz’de deniz etkisinden korunan yarımadada, körfezin kıyısında konumlanıyor.

Uzun yıllar Orta Doğu’nun politika, ekonomi ve kültür merkezi olan Beyrut, yakın dönemde yaşanan iç savaş nedeniyle acı olaylara sahne oldu. Nüfusu 2 milyona yaklaşan şehirde farklı etnik köken, inanç ve kültürden insan bir arada yaşıyor.

Beyrut Nerede?

Lübnan’ın başkenti ve en büyük kenti Beyrut, Doğu Akdeniz’de, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde İsrail’le çevrili Lübnan’ın merkezinde Akdeniz kıyısında konumlanıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 102 metre olan Beyrut, şehirle aynı ismi taşıyan Beyrut Dağları’nın eteklerinde kurulu.

Beyrut haritası

Beyrut’a Nasıl Gidilir?

1. Beyrut’a uçakla ulaşım

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a İstanbul‘dan Türk Hava Yolları, Pegasus Havayollar, Atlasglobal ve Lübnan milli hava yolu şirketi MEA Airlines’ın direkt uçuşları var. İstanbul-Beyrut uçuşu 1.5 saat sürüyor ve kente düzenlenen uçak seferleri şehir merkezine 7 km uzaklıktaki Rafik Hariri Havalimanı’na gerçekleştiriliyor.

İstanbul çıkışlı direkt Beyrut uçuşlarının yıl boyunca pahalı olması nedeniyle aktarmalı uçuş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Zaman zaman Türkiye’ye yakın Avrupa kentlerinden Beyrut’a charter seferler denk gelebiliyor. Suriye’ye uçuş yapılamaması nedeniyle Suriye’ye seyahat etmek isteyen birçok kişinin Beyrut seferlerini kullanması uçakların sürekli doluluğuna neden oluyor.

2. Beyrut’a feribotla ulaşım

2015 yılına kadar Mersin Taşucu ile Lübnan’ın Tripoli (Trablus) kentleri arasında haftada 2 gün karşılıklı feribot seferleri yapılıyordu. Feribotla 10 saat süren yolculuk sonrasında Tripoli üzerinden Beyrut’a ulaşma imkanı bulunuyordu. Mersin-Tripoli feribot seferlerinin kaldırılması nedeniyle Beyrut’a feribotla ulaşım mümkün değil.

Orta Doğu’nun en etkileyici kentlerinden Beyrut, Orta Doğu kültürüne tanık olmak, leziz Lübnan yemeklerini denemek, zengin tarihi mirasın izlerini yansıtan antik kentleri görmek için ziyaret edilmesi gereken bir destinasyon.

Yorum Yok

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here