Beyrut Nerede, Beyrut’a Nasıl Gidilir?

Beyrut-Nasil-Gidilir

Lübnan‘ın başkenti Beyrut, Orta Doğu’nun en eski kentlerinden. Zengin tarihi mirasa sahip topraklar üzerinde kurulu olan şehir, Doğu Akdeniz’de deniz etkisinden korunan yarımadada, körfezin kıyısında konumlanıyor.

Uzun yıllar Orta Doğu’nun politika, ekonomi ve kültür merkezi olan Beyrut, yakın dönemde yaşanan iç savaş nedeniyle acı olaylara sahne oldu. Nüfusu 2 milyona yaklaşan şehirde farklı etnik köken, inanç ve kültürden insan bir arada yaşıyor.

Beyrut Nerede? 📍

Lübnan’ın başkenti ve en büyük kenti Beyrut, Doğu Akdeniz’de, kuzeyde ve doğuda Suriye, güneyde İsrail’le çevrili Lübnan’ın merkezinde Akdeniz kıyısında konumlanıyor.

Deniz seviyesinden yüksekliği 102 metre olan Beyrut, şehirle aynı ismi taşıyan Beyrut Dağları’nın eteklerinde kurulu.

Beyrut Haritası 🗺️

Beyrut, Orta Doğu’nun en eski ve en köklü şehirlerinden biri

Beyrut’a Nasıl Gidilir? ✈️ 🚢

1. Beyrut’a uçakla ulaşım ✈️

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a İstanbul‘dan Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Lübnan milli hava yolu şirketi MEA Airlines’ın direkt uçuşları var. İstanbul-Beyrut uçuşu 1.5 saat sürüyor. Lübnan’ın başkenti Beyrut’a İstanbul’dan düzenlenen uçak seferleri şehir merkezine 7 km uzaklıktaki Rafik Hariri Havalimanı’na gerçekleştiriliyor.

İstanbul çıkışlı direkt Beyrut uçuşlarının yıl boyunca pahalı olması nedeniyle aktarmalı uçuş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Zaman zaman Türkiye’ye yakın Avrupa kentlerinden Beyrut’a charter seferler denk gelebiliyor.

Suriye’ye uçuş yapılamaması nedeniyle Suriye’ye seyahat etmek isteyen birçok kişinin Beyrut seferlerini kullanması uçakların sürekli doluluğuna neden oluyor.

2. Beyrut’a feribotla ulaşım 🚢

Türkiye’den Beyrut’a feribotla gitmek mümkün ancak sefer sayıları oldukça az ve hava durumuna göre iptaller yaşanabiliyor. Mersin’in Taşucu Limanı ile Lübnan’ın Tripoli (Trablus) Limanı arasında feribot seferleri bulunuyor. Mersin Taşucu ile Lübnan Tripoli feribot yolculuğu 10 saat sürüyor.

Medstar firmasının Tripoli (Lübnan) – Taşucu (Mersin) arasındaki seferleri pazartesi ve perşembe günleri hava müsaadeli olarak gerçekleştiriliyor. Lübnan’ın Tripoli (Trablus) şehri ile başkent Beyrut arasında 81 km mesafe var. Bu mesafe özel araçla yaklaşık 1 saat sürüyor.

Orta Doğu’nun en etkileyici kentlerinden Beyrut, Orta Doğu kültürüne tanık olmak, leziz Lübnan yemeklerini denemek, zengin tarihi mirasın izlerini yansıtan antik kentleri görmek için ziyaret edilmesi gereken bir destinasyon.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like