Beyrut Seyahati Yapacaklara Öneriler

Beyrut-Gezisi-Onerileri

Lübnan‘ın başkenti Beyrut, Orta Doğu coğrafyasını keşfetmek için en doğru destinasyonlardan biri. Tarihi geçmişin izlerini taşıyan şehir, hareketli gece yaşamı, kültür-sanat aktiviteleri ve leziz Orta Doğu mutfağını deneyimlemek isteyenler için birbirinden güzel alternatiflere sahip.

Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Yapılacak Şeyler

1. Beyrut şehir merkezinde vakit geçirin

Roma kalıntılarından lüks mağazalara kadar geleneksel ve modern dünyanın farklılıkları yansıtan Beyrut şehir merkezinde eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşarken, camileri, kiliseleri ve simge yapıları ziyaret edin. Adidas’tan Jimmy Choo’ya kadar uzanan markalar için alışveriş mekânı Beirut Souks’ta (Beyrut Çarşısı) yürüyün. Günün geri kalanında ihtiyaç duyacağınız enerji için farklı mağazalarda atıştırmalıklar almayı unutmayın. Bu açık hava alışveriş merkezinin sunabileceği göz kamaştırıcı etkiye asla yetişemeyecek olsanız da, görülecek daha çok şey var.

Beyrut Souks, Beyrut, Lübnan, +961 1 957 000

2. Beyrut Ulusal Müzesi’ni ziyaret edin

Alışverişten sonra tarih dozu için Beyrut Ulusal Müzesi doğru yola çıkın. Tarih öncesi kalıntılardan erken dönem İslami eserlere kadar çok zengin bir koleksiyona sahip olan müzede tarih yolculuğuna çıkmaya hazır olun. Beyrut Ulusal Müzesi’nin binası, 1919’dan beri ayakta ve Lübnan tarihinin bir kanıtı niteliğinde.

Beyrut Ulusal Müzesi, Museum Street, Beyrut, Lübnan, +961 1 426 703

3. Hamra’da yürüyüş yapın

Hamra, Beyrut’un belki de en büyüleyici yerlerinden biri. Eski kozmopolit ruhu ve ilerici modernliği ilginç bir karışım oluşturuyor. Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) gibi iyi bilinen üniversiteler açısından zengin bir bölge. Bu sebeple öğrenciler ve profesörler arasında kahve dükkânlarında oturabilirsiniz. Hamra’da sonbaharda bir sokak festivalinin ortasında da yürüyebilirsiniz.

4. Bliss Caddesi’nde öğle yemeği yiyin

Hamra’yı Bliss Caddesinden daha iyi tanımlayan bir başka yer yok, burası birçok tarihi yapıyla dolu. Yerli halkla iç içe öğle yemeği yedikten sonra civardaki birçok dükkandan alışveriş yapabilirsiniz. Fotoğrafla aranız iyiyse ve şehir kültürüne meraklısıysanız, bu caddede aradığınızı bulacaksınız.

5. Uruguay Caddesi’nde bir şeyler için

Biraz rahatlamak için güzel bir barda günü sonlandırmaktan daha iyi bir yol var mı? Bu kulağa hoş geliyorsa, Uruguay Sokağı tam size göre. Şehir havası ve rahatlatıcı atmosferi, Beyrut’ta unutulmaz bir deneyim anlamına geliyor.

6. Raouche’da kahvaltı yapın

Beyrut’taki bir başka lüks bölge olan Raouche’de kahvaltının tadını çıkarın. Akdeniz ve Raouche Kayalarının güzelliği nefes kesici. Raouche’deki kazılar, insan varoluşunun en eski kanıtlarından bazılarının açığa çıkarılmasına yardımcı olmuş.

7. Souq el Ahad’da antika alışverişi yapın

Beyrut’ta yerel bitpazarına uğramayı unutmayın. Hafta sonu pazarı veya “Souq el Ahad” olarak bilinen bu yerel pazar, ucuz ürünleri keşfetmeniz için harika bir nokta. Souq el Ahad, otantik bir Lübnan deneyimi yaşamak için ideal.

8. Terk edilmiş binalara göz atın

Giderek daha çok insan şehirdeki hikâyeleri deneyimlemek ve geçmişle yüzleşmek umuduyla terk edilmiş binaları ziyaret ediyor. Bu etkinlik, kentin savaş trajedisini büyüleyici bir masal haline getirme yollarından biri. Beyrut, yakın geçmişte çok acı hatıralara sahip olan bir şehir. Kent merkezinin dört bir yanında terk edilmiş onlarca yapı bulunuyor. Şehir merkezinde kısa bir yürüyüşte karşınıza çıkan terk edilmiş binalar şehirde yaşanan acı hatıralara tanık olmanızı sağlıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like