Beyrut’ta Yapılacak Şeyler

0
821

Lübnan‘ın başkenti Beyrut, Orta Doğu‘nun en etkileyici rotalarından. Geleneksel yapı ile modern yaşamı bir arada sunan Beyrut, muhteşem lezzetler sunan restoranları, insanlık tarihine ışık tutan antik kentleri, zengin koleksiyona sahip müzeleri ve hareketli gündelik yaşamı ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Beyrut, zengin tarihi geçmişi ve modern dünyanın kapılarını sonuna kadar açan sayısız aktivite ile tam anlamıyla bir macera kenti. Lübnan’ın ve Orta Doğu’nun sembol kenti Beyrut’ta yapılacak şeyler listesine göz atmadan seyahatinizi planlamayın.

Beyrut’ta Yapılacak Şeyler

1. Şehir merkezinde zaman geçirin

Roma kalıntılarından lüks mağazalara kadar geniş bir perspektife sahip Beyrut şehir merkezinde alışveriş yapabileceğiniz onlarca seçenek var. Beirut Souks, Adidas’tan Jimmy Choo’ya kadar uzanan markalar için şehir merkezinde uğramanız gereken alışveriş merkezi. Lüks mağazalar, Orta Doğu kültürünü yansıtan çarşı ve dükkanları gördükten sonra camileri, kiliseleri ve sinagogları ziyaret edin.

2. Beyrut Ulusal Müzesi’ni ziyaret edin

Beyrut Ulusal Müzesi, tarih öncesi kalıntılardan erken dönem İslami eserlere kadar çok çeşitli bir koleksiyona sahip. Orta Doğu kültürünü ve bölgedeki medeniyetlerin izlerine tanık olmak için bu müze eşsiz bir durak. Müze binası, 1919’dan beri ayakta ve Lübnan’ın tarihinin bir kanıtı niteliğinde.

3. Hamra’da yürüyüş yapın

Hamra, Beyrut’un belki de en büyüleyici yerlerinden biri. Eski kozmopolit ruhu ve modernliği ilginç bir karışım oluşturuyor. Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin (AUB) kampüsünün olduğu Hamra, üniversite öğrencilerinin zaman geçirdiği bir bölge. Ayrıca şehirde ekonomik bütçeli konaklama alternatifleri de burada.

4. Bliss Caddesi’nde öğle yemeği yiyin

Hamra’yı Bliss Caddesi’nden daha iyi tanımlayan bir başka yer yok. Cadde, birçok tarihi yapıyla dolu. Yerli halk arasında öğle yemeği yedikten sonra civardaki birçok dükkandan alışveriş yapıp yerel hayata karışabilirsiniz. Gündelik yaşama ait harika fotoğraf kareleri yansıtan cadde ve çevresinde mutlaka zaman geçirin.

5. Uruguay Caddesi’nde bir şeyler için

Biraz rahatlamak için güzel bir barda günü sonlandırmaktan daha iyi bir yol var mı? Bu kulağa hoş geliyorsa, Uruguay Caddesi tam size göre. Şehir havası ve rahatlatıcı atmosferi ile Uruguay Caddesi, Beyrut’un en hareketli noktalarından.

6. Raouche’da kahvaltı yapın

Beyrut’un lüks bölgesi Raouche’de kahvaltının tadını çıkarın. Akdeniz manzaralı Güvercin Kayalıkları’nın güzelliği nefes kesici. Raouche’deki kazılar, insan varoluşunun en eski kanıtlarından bazılarının açığa çıkarılmasına yardımcı olmuş.

7. Souk el Ahad’daki antika alışverişi yapın

Beyrut’un bitpazarı Souk el Ahad, ucuz ürünleri keşfetmeniz için harika bir nokta. Otantik bir Lübnan deneyimi yaşamak için mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan bitpazarındaki satıcılarla pazarlık yaparak birçok ilginç şeyi çok ucuz fiyata satın alabilirsiniz.

8. Terk edilmiş binalara göz atın

Lübnan’ın başkenti Beyrut, yakın geçmişte çok acı olayların yaşandığı bir kent. Beyrut’u ziyaret eden birçok kişi şehirdeki bu acı hikâyelere tanık olmak için terk edilmiş binaları ziyaret ediyor. Şehir merkezinin birçok noktasında ara sokaklar ve büyük meydanlarda dış cepheleri iç savaş ve çatışma nedeniyle zarar görmüş yapılar bulunuyor. Fotoğraf çekimi sırasında dikkatli olmakta yarar var. Lübnan güvenlik güçleri bu yapıların fotoğraflanmasına izin vermiyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz