Bilim Kahramanları

1
260

Her geçen gün kirlenen insanlık en temel insani değerlere bile öykünür hale geldi.

Saygı, sevgi, dürüstlük, güven gibi değerler herkesin ağzında sıradan birer kelimeye dönüşürken, kelimeyi ifade eden gerçekliğe erişmek çok mümkün görünmüyor.

Eğitimden sağlığa, ikili ilişkilerden iş yaşamına o derece dip yaptığımız anlar oluyor ki tası tarağı toplayıp ülkeyi terk edesimiz geliyor çoğu zaman.

Tüm bu kirlenmenin, çürümüşlüğün içerisinde insana umut veren, gelecek için güzellikler düşündüren şeyler de olmuyor değil.

Önce 7-8 Mart’ta İzmir Yaşar Üniversitesi’nde, daha sonra ise 21-22 Mart’ta İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League (FLL) yerel-ulusal turnuvalarının ardından bazı değerlere ilişkin kaybetmeye başladığım inancım geri geldi.

Gözleri parlayan, soran, sorgulayan, düşünen, harekete geçen, emek veren, duyarlılık gösteren, çabalayan, kolayla yetinmeyen, en önemlisi de hayal güçlerini hayata aktarabilen çocuklarla dolu dolu zaman geçirmek zihinsel yenilenme ve kendimi sorgulamak açısından kuvvet verdi bana.

bilim kahramanlari (4)

Bu yıl “Senin dünyan, senin sınıfın” temasıyla öğrenimin geleceğiyle ilgili bir soru seçip, bu soruya yanıt arayan yenilikçi çözümler üretmeye çalışan 9-16 yaş arasındaki çocukların geliştirdiği projeler ve projelere eşlik eden tasarım robotların mücadelesi gelecek için umutsuzluğa kapılıp her fırsatta şikayet eden herkese en iyi cevap oldu bence.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da gerçekleştirilen yerel turnuvaların ardından İzmir’de gerçekleştirilen ulusal turnuvada kendilerini ifade etme şansını yakalayan 45 takım, finale geldikleri süreçte emek verdikleri projelerine sıkı sıkıya sahip çıktı.

bilim kahramanlari (3)

Turnuvalardan hemen sonra projeleriyle ilgili patent başvurusu gerçekleştireceğini ifade eden birçok grubun olması, en az o gruplar kadar kendilerini izleme şansı bulan jürileri de kamçıladı.

Yereliyle, ulusalıyla herhangi bir turnuva gününün birkaç saatine tanıklık eden herhangi biri en başından beri anlatmaya çalıştıklarımı “çok söze gerek yok” diyerek kestirip atacaktır.

Zira gerçekten Türkiye’nin dört bir yanında ne tür cevherler olduğuna tanıklık etmiş olmanın mutluluğunu kelimelerle ifade etmek çok mümkün değil zaten.

bilim kahramanlari (5)

11 yıldır hiçbir aksaklık meydana gelmeden süregelen Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League (FLL) Turnuvaları Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından organize ediliyor.

Genel merkezi İstanbul’da olan derneğin halihazırda İzmir’de bir şubesi bulunurken; dernek faaliyetlerini gönüllü gücüyle sürdürüyor.

bilim kahramanlari (1)

Bu keyifli sürecin bir noktasında yer almak isteyen herkesin yapabileceği bir şeyler var elbette. O yüzden Bilim Kahramanları Derneği ile iletişimde olmak önemli.

Ne kadar umutsuzluğa kapılırsanız kapılın, umutsuzluk sarmalından çıkmak için en iyi yollardan biri Bilim Kahramanları şüphesiz.

bilim kahramanlari (2)

Keşke her haftasonu Türkiye’nin bir başka noktasında bir turnuva düzenlense de bizler de gözlerimiz parlayarak gelecek güzel günleri hiç unutmadan zihnimizde canlandırabilsek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here