Bilinmeyen Rota’da Dünyayı Dolaşıyor

Bilinmeyen-Rota-Tugce

Çocukluk hayali dünya seyahatini gerçekleştirmek için işinden istifa edip yollara düşen Tuğçe Makarnacı, şu an Meksika’da. Yalnız başına seyahat eden Makarnacı, yola çıkmaya çekinen kadınlara içinizdeki gücü fark edin diyor.

İş hayatının stresi ve 8-5 mesaiye dayanamayıp istifa edip, çocukluk hayali dünya seyahati için yollara düşen Tuğçe Makarnacı, dünyanın farklı ülkelerini ziyaret etti. Seyahatlerini genellikle yalnız gerçekleştiren Makarnacı, deneyimlerini Bilinmeyen Rota adlı web sitesinde paylaşıyor. Hayatında plana çok yer vermediğini belirten gezgin, Mardin diye çıkıp kendini Belgrad’da bulabildiğini söyledi.

Bilinmeyen-Rota-Tugce
Tuğçe Makarnacı

Seni çok kısa tanımak istesek?

Tuğçe Makarnacı. Aslında klişe bir hikaye benimkisi. İş hayatının stresine ve 8-5 rutin hayata dayanamayıp, çocukluk hayali dünya seyahatini gerçekleştirmek için istifa edip kendini yollara bir vuran kadınım. Bugünlerde çok duyuyoruz çekip gitme hikayelerini, benimkisi de onlardan bir tanesi.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Yurt dışına çıkacağım zamanlarda Türkçe kaynak eksikliği çok yaşıyordum bu nedenle ilk olarak kendi tecrübelerimi başkaları ile paylaşmak için yazmaya başladım. Zaman ilerledikçe ve ben üzerine titredikçe küçük bir kaynak haline gelmeye başladı.

Tugce-Makarnaci

Deneyimlerini Bilinmeyen Rota ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

İsim biraz benim plansızlığımdan kaynaklanıyor. Ben çok fazla plan yapmayı sevmiyorum zaten istesem de yapamıyorum. O nedenle bir türlü hedeflediğim yere varamıyorum, yolda daha heyecanlı daha maceralı gözüken bir yer olursa oraya doğru yöneliyorum. Mardin’e diye yola çıkıp Belgrad’a varabiliyorum. Bu yüzden isim Bilinmeyen Rota oldu.

BilinmeyenRota.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Bilinmeyen Rota bir seyahat rehberi değil. Yani nerde ne yenilir, ne içilir tarzı bilgiler arayan kişiler için hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak seyahat anıları, farklı maceralar, farklı kültürlerdeki düğünler, cenaze törenleri, tek kadın seyahat etmeye dair bilgiler, biraz da doğa sporları arayanlar için ise oldukça keyifli kaynak.

Bilinmeyen-Rota

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

İşte öyle küçük bir sıkıntım var. Plan yapamıyorum. Genel olarak uçak biletimi bir destinasyona aldıktan sonra gerisi seyahat boyunca gerçekleşiyor. Gittiğim yerlerde karşılaştığım diğer gezginlere ya da yerel halka soruyorum nereye gideyim, neresi ilginç diye. Oradan yaptığım çıkarımlar doğrultusunda gerçekleşiyor seyahatim. Tabii ki, mutlaka görülmesi gereken noktaları da atlamıyorum. Eğer UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bir yer varsa mutlaka ziyaret ediyorum.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Datça

En sevdiği yurt dışı destinasyon: Hindistan

İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Yunanistan

Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Galapagos

En son seyahat ettiği yer: Şu an Meksika’dayım

[/button]

Tugce-Bilinmeyen-Rota

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misiniz?

El ilginç olan anım Tayland’da ortasına düştüğüm cenaze töreni ancak fazlasıyla anlattığım için yine onun gibi içimi ısıtan farklı bir anımı anlatacağım. Endonezya Borobudur Tapınağı’nı ziyaret ettiğimde muson yağmurlarına yakalandım. Yağmur öyle şiddetliydi ki, bir pervazın altında yağmurluğum ile durduysam bile içime kadar ıslandım. Paçalarımdan süzülen yağmur suları, su geçirmeyen yürüyüş botlarımın içine dolmuştu. Sırılsıklam bir halde kaldığım hostele dönerken, otobüste halime acıyan bir Şilili gezgin ayaklarındaki çorapları çıkartıp bana verdi. Şehir merkezine dönene kadar ısınan ayaklarım ile titremem geçmişti. Çoğu kişi için küçük bir jest gibi gözükse de, benim için anlamı büyük.

Son olarak söylemek istediklerin?

Yola çıkmaya çekinen, ben ne yaparım, özellikle kadın başıma ne yaparım diye endişe eden tüm kadınlar içlerindeki gücü küçük görmesinler.

  1. Kültürel Bellek says:

    İnsanların gezip gördüğü yerleri anlatması ve buraya gidemeyen insanlarında bu yerleri tanıması için bu yazıların yazılması son derece önemli. Bu tür çalışmaları yapan insanları her zaman takdir etmişimdir.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like