Bir Kadın Yola Çıktığında Dünya Değişir

cemre-nur-gezgin-kadinlar

Seyahatin anlamını sınırları aşmak olarak tanımlayan Cemre Nur Meleke, Gezgin Kadınlar grubunun kurucusu. Meleke, bir kadın yola çıktığında dünya değişecek inancında.

Hayatının hiçbir döneminde seyahate hobi olarak bakmayan Cemre Nur Meleke, kendini tanımanın, sınırları aşmanın yolunu seyahatte buldu. Kendi tabularını kırmak, korkularını aşmak için sık sık seyahat eden Meleke aynı zamanda Gezgin Kadınlar grubunun da kurucusu. Meleke, Bu ülkede gezen, sınırlarını aşan, güçlü kadınların olduğunu tüm dünyaya duyurmak için ‘Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var’ diyor.

cemre-nur-gezgin-kadinlar

Seni çok kısa tanımak istesek?

Sinema, edebiyat ve gezi tutkumu hayatımın her evresine taşımaya çalışan bir kadınım. 25 yaşındayım. Vatan Kitap’ta yazarlık, GezginFoto Dergisinde proje yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi sinema alanında doktora yapıyorum. 2014 yılının sonlarında Gezgin Kadınlar platformunu kurdum ve giderek büyümeye başladık.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Seyahate hiçbir zaman hobi olarak bakmadım. Herkes seyahati kendi bünyesinde anlamlandırıyor. Benim için de seyahatin anlamı “sınırları aşmak”. Kendimi tanımanın, sınırlarımı aşmanın en güzel yolunu seyahatte buldum. Farklı kültürleri tanıyarak dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilmek, kendi tabularımı kırmak, korkularımı aşmak. Bunların hepsi insana güç katan şeyler ve hayata karşı güçlü hissetmek beni inanılmaz mutlu ediyor.

Gezgin Kadınlar oluşumunun öncüsüsün. Bu fikir nereden çıktı?

2014 yılında bir gezi dergisinde editörlük yapıyordum. Bir gün derginin sitesi için “Gezgin Kadınların Özellikleri” başlığında bir yazı yazdım. Daha sonra o yazıyı sosyal medyada paylaşırken Gezgin Kadınlar diye bir grup aramaya başladım, öyle bir grubun olabileceğini düşünerek. Fakat bulamadım. Böyle bir şey nasıl kimsenin aklına gelmemiş diyerek Facebook’ta Gezgin Kadınlar grubunu kurdum. İlk başta amacım gezgin kadınlarla iletişime geçmekti. Ben de ne olacağını bilmediğim bir yola adım atmıştım aslında Gezgin Kadınlar’ı kurarak. Kadınlar için bir şeyler yapmak istiyordum ve bu benim için bir fırsattı. Türkiye’de kadınlar adına yapılan her şey olumsuzluk enerjisiyle yapılıyor, problem olan kafayla çözüme gitmeye çalışıyoruz. “Kadına şiddete hayır” diyerek sosyal medyada profillerimizi karartıp bir adım sonrasına geçemiyoruz. Benim yapmaya çalıştığım şey, işin olumlu tarafından bakmak.

Eğer kadınların içindeki gezi tutkusunu açığa çıkarabilirsek ki ben her insanda bu tutkunun olduğuna inanıyorum. İşte o zaman kadınların sınırlarını aşmasını, çocuklarına, ailesine, toplumuna daha farklı bakmasını sağlayabileceğiz. Bu değişim dalgası adım adım olacak. Bir kadın farklı bir ülke görerek hem kendi sınırlarını aşacak hem de oranın kültürünü tanıyarak kendi ülkesinin artı ve eksilerini görecek ve dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilecek. Bana göre gezmeyen bir insan dünyaya tek bir pencereden bakar. O da kendi ülkesinin şartlarına göre örülmüş bir penceredir. Tek pencereden bakan birinin de ne kadınlar için ne de dünya için iyi bir şeyler yapabilmesi pek mümkün değil. Bu yüzden benim inancım, bir kadın yola çıktığında dünya değişecek…

gezgin-kadinlar
Gezgin Kadınlar Hindistan’da

‘Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var’ mesajı oldukça etkileyici. Bu mesajı tetikleyen şey neydi?

Hayatta her şeyde hep bir seçim hakkınız var ve ben hayatta kadınların yanında durmayı seçtim. Bu ülkede gezen, sınırlarını aşan, güçlü kadınların olduğunu tüm dünyaya duyurmak için “Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var”.

[button color=”” size=”” type=”square” target=”” link=””]

En’leri & İlk’leri

En sevdiğin yurt içi destinasyon: Mardin

En sevdiğin yurt dışı destinasyon: İran

Şu an bileti olsa gideceğin ilk yer: İrlanda

En son seyahat ettiği yer: Hindistan

[/button]

gezginkadinlar.com bloguna girenleri neler bekliyor?

Sitemizdeki yazılar birçok gezgin kadın tarafından yazılmış, dünyanın birçok ülkesine ait anılar içeriyor. Amacımız her gezen kadının yazı yazması, anılarını, bir kadın olarak gözlemlerini herkesle paylaşması. Çünkü bir ülkeye gitmek istediğinizde orada gezilecek yerleri internette bulmanız çok kolay ama bir kadın olarak başka bir kadının gözünden o ülkeyi okumanız, onun anılarına ortak olmanız çok ayrı bir güzellik. O yüzden bize gelen her yazı sitemizde yayımlanıyor.

cemre-gezgin-kadinlar
Norveç

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misiniz?

Kısa bir süre önce çıktığım Balkanlar seyahatimde hiç unutamayacağım bir şey yaşadım. Tiran’dan bindiğim otobüsle Ohrid’e geçiyordum. Fakat uyuyakalmışım ve otobüs Ohrid’i geçmiş, Üsküp’e doğru gidiyor. Gece de saat 03.00. Otobüste de beni rahatsız eden bir adam vardı. Otobüste tek başına olan kadın sadece bendim. Makedonya’da yaşayan Türk bir aile de varmış otobüste. Benim yolu kaçırdığımı falan anlayınca, evlerine davet ettiler. “Üsküp’te gecenin bir vakti hostel bulamazsın” dediler. Bir de o adamın beni rahatsız ettiğini de anlamışlar. Ben de Aygül ablanın davetini kabul ederek evlerine gittim. Sabah Aygül ablanın yaşadığı yerden yani Godsivar’dan Ohrid’e otobüs vardı. Sabaha kadar Aygül abla ve annesiyle sohbet ettik. Kısa sürede Aygül ablayla abla-kardeş, annesiyle de anne-kız gibi olduk. Hala birbirimizi arıyoruz. Türkiye’ye ziyarete gelecekler bana. J Yolda yaşadığınız her durumdan siz mahsulsünüz aslında. Olumsuzluğu olumluya çevirmek hep sizin enerjinize bağlı. Ve bence dünyadaki en önemli şey dost kazanmak. Yola çıkmak, size insan kazandırır. Sırf bunun için bile yola çıkılmalı.

cemre-nur-meleke
Hindistan

Son olarak söylemek istediklerin?

Gezgin Kadınlar platformu olarak gezmeyi seven her kadına kapımız açık. Biz bugüne kadar gezgin kadınlarla birlikte buluşmalar, sunumlar, projeler yaptık. Şimdi de birlikte gezmeye başladık. Kısa bir süre önce Hindistan seyahatimizden döndük. Şimdi sırada Küba seyahatimiz var. Etkinliklerimize katılmak için sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirler. Bir kere etkinliklerimize gelip, bize sarılmaları da bizimle birlikte olmaları için yeterli bir sebep. Kadınların maneviyat üstünlüğü var ve istedikleri zaman her şeyi yapabilirler. Biz kadınlar için bir adım attık. Biliyorum ki devamı gelecek ve bizi samimiyet kurtaracak.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like