Bir Kilo Meyve Uğruna 400 Dinar Ceza

Uskup-Pazaryeri

Makedonya‘nın başkenti Üsküp gezimizde yerel kültürü deneyimlemek, uzun süreli seyahatin temposu nedeniyle tek tipleşen beslenme düzenimizi değiştirmek için şehir merkezindeki en büyük pazar yerine uğradık.

İlinden Bulvarı üzerindeki pazar yeri Türkiye’de alışık olduğumuz görüntülere sahip. Ağzına kadar tıka basa eşyalarla dolu olan arabamızı pazar yerinin arka sokağına park etikten sonra renk cümbüşüne tanık olduğumuz manzaranın tam ortasındayız.

Uskup-Pazaryeri

İzmir‘de semt pazarları konusunda ihtisas sahibi olan annemin ucuz ve taze meyveye olan düşkünlüğü hayatının her döneminde bizi de etkilemeyi başardı. O yüzden eğer seyahat ettiğimiz noktada sebze meyve satılan bir organizasyon varsa annemi durdurmak çok mümkün olmuyor. İzmir’de sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez pazara uğrayan, fiyat araştırması ve analizi yapan annem, her daim en ucuz ve en lezzetli sebze ve meyveyi yakalama konusunda çevresine örnek olmayı başarıyor.

Makedon Dinarı ile alışveriş yapmak

Makedonya’nın para birimi Dinar’a uyum sağlamayı başaramadığımızdan uğradığımız tüm tezgahların önünde Dinar Türk Lirası karşılaştırması yapıp, fiyatın makulluğunu değerlendirmeye çalışıyoruz. 60 Makedon Dinarı yaklaşık olarak 1 Euro’ya eşdeğer. Küçük dalgalanmalar ve değişimler olsa da bu hesaptan şaşmamak gerekiyor. Cebimizdeki son Makedon parasını otoyol geçiş ücretimize ayırarak kalan kısmı pazar yerinde harcamaya karar veriyoruz.

Dar koridoru ve yeşil metal aksamlarla insanı cenderedeymiş hissine kaptıran pazar yerinde tezgahının önünden geçtiğimiz her satıcı onlardan alışveriş yapmamız için inanılmaz ısrarcı. İngilizce konuşma çabamız yetersiz kalınca kaş göz ve yazma eylemleriyle anlaşıyoruz.

Makedonya-Pazaryeri

Ablam Gözde’nin talebi üzerine pazarın en pahalı ürünü, kilogram fiyatı 240 Makedon Dinarı olan çilekten (Kg. 4 Euro= 12 TL) bir kilo ve 120 Makedon Dinarı kilogram fiyatıyla nektardan (Kg. 2 Euro = 6 TL) bir kilo alıyoruz. Sebze ve meyve fiyatlarını Türk Lirası’na çevirince epey bir pahalı olsa da Makedonya’da yeme-içme genel olarak gerçekten ucuz. Özellikle alkol ve sigara fiyatları da bizdeki tiryakileri memnun edecek düzeyde. En ucuz sigaranın paketi 60 Dinar, en ucuz 50’lik yerel biranın şişe fiyatı 50 Dinar civarında. Yolu Makedonya’ya düşenlerin rahatlıkla yiyip içmeleri de bu yüzden.

Pazar alışverişinin ardından ceza sürprizi

Pazar yerindeki alışverişimizi tamamlayıp hemen yanındaki süpermarketten birkaç parça içecek ve yiyeceği de yanımıza alıp Bulgaristan yönündeki seyahatimize başlamak üzere ara sokağa park ettiğimiz arabamızın yanına gidiyoruz.

Arabamızın başında ellerindeki makbuzlarıyla çalışan bisikletli polisleri görünce şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz. Biraz heyecan biraz da korkuyla İngilizce bilmeyen polislerin ne yaptığına anlam vermeye çalışırken tesadüf bu ya sokaktan o sırada geçmekte olan bir Türk kökenli vatandaş yanımıza gelip endişemize ortak oluyor.

Çıkmaz sokakta aracımızı trafiğin akış yönünün tersine park ettiğimiz (!) için 400 Makedon Dinarı (6,67 Euro) ceza yediğimizi söylüyor adam. Sokağa şöyle bir dönüp baktığımızda ne bir trafik işareti ne de park yerlerini gösteren bir yer çizgisi göremiyoruz. Ancak anlaşılan ceza yazmak isteyen biri sokaktaki onca arabaya rağmen yabancı plakalı arabaya cezayı anında yazabiliyor.

Uskup-Trafik-Cezasi

Makedonya’da trafik cezası nereye ödenir?

Makedon ekonomisinden devletin yapısına kadar bilgilerle ülkede yaşamın ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu ifade eden Türk kökenli vatandaşa aynı gün Bulgaristan’a geçeceğimizi ve bu cezanın ödeme biçimiyle ilgili sorularımızı soruyoruz. Merakımız trafik cezasını nereye ödeyeceğimiz ve eğer ödeme yapmazsak başımıza ne geleceği konusunda.

Hemen yanı başımızda bekleyen bisikletli polislerle konuşup sorunu çözmeye çalışan adam Makedonya’da otomasyon sistemlerinin çok gelişmiş olmadığını aslında cezayı ödemeden ülkeden çıkış yapabileceğimizi söylese de içimiz rahat etmiyor. 400 Dinarı bisikletli polislere elden ödeyip, meyvelerimizi yiye yiye yola koyuluyoruz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like