Bırakamama Korkularınızı Geride Bırakın, Yola Çıkın

4
304

Toplum olarak seyahat etmemek için onlarca bahane ürettiğimizi söyleyen Erkut Özen, seyahate olan bakış açısını yollarda olma haline aşık olmasıyla açıklıyor. Deneyimlerini kesfet.tv adresinde paylaşan Özen’in seyahat önerisi: ‘Bırakamama korkularınızı geride bırakın’

Turizm sektöründe profesyonel olarak görev yapan Erkut Özen, hayatının her döneminde seyahati motive olmak için kullanan bir seyahat aşığı. Yolculuk sırasında yaşadıklarını, deneyimlerini ve anılarını keşfet.tv adlı kişisel internet sitesinde paylaşan Özen, ‘Seyahat etmenin benim için en güzel yönü dönebileceğim bir yer ve orada sevdiklerimin olması’ sözleriyle yola çıkmaya çekinenlere mesaj veriyor.

Kesfet-Tv
Erkut Özen

Seni çok kısa tanımak istesek?

İstanbul doğumluyum. İstanbul’un en güzel zamanları diyebileceğim bir dönemde deniz kıyısında geçti çocukluğum. İnşaat ve İktisat üzerine eğitim aldım ancak profesyonel iş yaşamımı bir turizm profesyoneli olarak sürdürüyorum. İstanbul’da turizm acentelerinin iç pazar şirketlerinde uzun süreler çeşitli görevler yaptıktan sonra gelen bir teklifle Antalya’ya yerleştim. Rusya ve BDT pazarı ile Batı Avrupa pazarında faaliyet gösteren uluslararası tur operatörlerinin kendi yapıları olan incoming şirketlerinde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalıştım. Şu sıralar yine turizm alanında hem outgoing operasyonlar gerçekleştiren hem de dijital marketing ve online satışlar konusunda çeşitli hizmetler veren bir girişimin kurucularındanım.

Turizme ilk başladığım pozisyon olan rehberliği yurtdışı turlarında çeşitli dönemlerde hiç bırakmadan sürdürmeye de devam ediyorum.

Kesfettv-Erkut-Ozen
Malta

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Seyahat etmek beni, hayatımın her döneminde olağanüstü motive eden bir eylem. Bu konuda içinde bulunduğum sektörden dolayı hem avantajlar bakımından hem de işimin bile seyahat içermesinden dolayı belki de şanslı sayılırım. Ancak günümüzde insanların iki adım ötede bulunan işlerine bile sevmediklerinde ayaklarının geri geri gittiği düşünülürse, devamlı hareket halinde bulunmanın gerçek anlamda tutkuyla açıklanacak bir nedeni olmalı.

Biz biraz da bu coğrafyada yaşayanlar olarak bahanelere sığınan bir yapıya sahibiz. Buna bir de iş yerinden izin, vize sorunları, kur farkları gibi güncel zorluklar da eklenince seyahatlere çıkmak aşılması güç bir psikolojik durum halini alıyor. Bu nedenle ilk önce yollarda olmak haline aşık olmak gerekiyor. Bunun yanında, ben bir de yola çıkmadan bir gece önceki içimin kıpır kıpır haline aşığım!

Deneyimlerini kesfet.tv ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Blogum kesfet.tv hakkında keşfet isminden çok uzantısıyla ilgili soru alıyorum. Bu uzantıyı blogu açtığım dönemde video üzerine anılar biriktirmek istediğimden kullandım. Ancak yoğunluğum nedeniyle zaman ve ekipman problemlerim çıktı. Keşfet ismine gelince… Küçüklüğümden beri denizlerde büyüdüm, yelken sporu ile ilgilendim. Denizlere ve denizcilere ayrı bir hayranlığım var. Özellikle eski zaman denizcilerine. ‘keşfet’ ismi de coğrafi keşiflerin bilinmeyene doğru yapıldığı dönemlerin cesur insanlarına bir atıf sadece. Ben de dahil günümüzde gezip dolaşan birçok gezgin ruhlu dediğimiz kişinin, o dönemlerde yaşasa yerinden bile kıpırdamaya cesaret edemeyeceğini düşünüyorum.

Kesfet-Tv-Erkut-Ozen

Kesfet.tv adresine girenleri neler bekliyor?

Kesfet.tv son yıllarda hayatımdan izler bıraktığım ve zaman zaman içinde bulunduğum ruh halimi de özellikle yansıtmaya çalıştığım diğer bir küçük dünyam. Nisan ayında altıncı yılını bitirecek. Seyahat ettiğim, gezdiğim yerleri kendi gördüklerimle beraber harmanlayıp, kimi zamanda buralara gidecek olan kişilerin faydalanabileceğini düşünerek gezi rehberi kıvamında da paylaşımlar yapmaya çalıştığım bir alan.

Sitede kendi seyahatlerim var ama bunun yanında kendi duygularım, kendi yaşadıklarım ve özellikle de bu seyahatlerde hissettiklerim yer alıyor.

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

İşim gereği yoğun ve dış etkenlere bağlı çalıştığımdan uzun vadeli planlamalar yapamıyorum. Hiçbir zaman altı ay sonra şuraya buraya gideyim diye bir plan yapamadım. Ama mesela bir akşam yemeğinden sonra haydi bir Endülüs’e gideyim diye düşünüp dokuz saat sonra İspanya’ya inip 20 günden fazla turladığımı biliyorum.

Kendi kendime sürpriz yapmayı seviyorum. Ancak kısacık bir zamanda da olsa bu da bir planlama gerektiriyor. En önemli planlama ekipmanı tabii ki internet! Ancak teknolojinin diğer bütün gereksinimlerinden de elimden geldiğince faydalanıyorum.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Ege sahilleri
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Akdeniz’de her yer ve özellikle İspanya Endülüs
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Yunanistan
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Mauritius
En son seyahat ettiği yer: Yunanistan

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

Benim seyahatlerimin tamamı bana göre ilginç ve unutulmaz anılarla dolu. Bunda planlama dönemimin kısa olması da etkili tabii. Çok fazla uçak, otobüs, tren kaçırma hikayem var. Bunları kaçırdıktan sonra kaybolmalarım cabası. Bir kilise misafirhanesinde konaklamamdan tutun Tayland civarında denizin ortasında fırtınadan dolayı sığındığımız ıssız bir adada karşılaştığımız sıcak kahve ikram eden Türk vatandaşına kadar çeşit çeşit hikayelerle dolu.

Erkut-Ozen

Son olarak söylemek istediklerin?

Son olarak seyahat etmek istediğini söyleyip çeşitli nedenlerle yapamadığını söyleyen dostlarımıza birkaç şey söylemek istiyorum. Geçen zaman içerisinde anladım ki seyahat etmek isteyenlerin aslında çok farkında olmadıkları ama bir o kadar da baskın olan ‘bırakamama’ korkuları var. Ben bunu sürekli olarak kendime şu telkini yaparak aştım ‘Seyahat etmenin benim için en güzel yönü dönebileceğim bir yer ve orada sevdiklerimin olması’ Kim bilir belki birilerine daha faydası dokunur.

Önceki İçerikAvustralya’ya Gitmek İçin 10 Neden
Sonraki İçerikYunanistan’la İlgili Şaşırtıcı 10 Bilgi
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

4 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz