Birkaç Saatte Lüksemburg

0
196

Fransa’nın kuzeyindeki bağlantı yolundan önce Nancy’yi sonra da Metz’i geride bıraktıktan sonra Lüksemburg sınırında buluyoruz kendimizi.

Yol kalitesi anlamında hiçbir farklılık yaşamadan Avrupa’nın en iyi kara, demir ve havayolu bağlantısının olduğu ülkede, Lüksemburg‘da buluyoruz kendimizi.

Ülkenin aynı isimle anılan başkenti Lüksemburg’da geçireceğimiz birkaç saat beni heyecanlandırmaya yetse de başka bir ülkede olmanın mutluluğunu da taşıyorum aynı anda.

Başkentte gezilecek merkezin çok yakınında yer alan devasa açık otoparka aracımızı parkettikten sonra arşınlamaya başlıyoruz Lüksemburg sokaklarını.

Her yerden takım elbiseli, deri çantalı iş adamları karşımıza çıkarken, bir görünüp bir kaybolan güneşe rağmen gezme isteğimiz hiç eksilmiyor.

Benelüks kısaltmasında Belçika ve Hollanda ile birlikte yer alan Lüksemburg, turistik açıdan dışarıya çok açık bir konumda değilmiş gibi görünüyor.

Coğrafi kısıt nedeniyle Türk turistlerin rotalarında sıkça yer almayan ülke daha çok komşu ülkelerin ilgisi dahilinde. Yollarda sıkça gördüğümüz Hollanda, Fransa, Belçika ve Almanya plakalı araçlar bu tezimizi doğrularken, kişi başına düşen gelirde açık ara dünya birincisi olan Lüksemburg’da bu tablo sokaklardan da anlaşılıyor.

Doğal bir vadinin tam ortasına kurulan Lüksemburg şehri yıllar içerisinde vadinin çevresine doğru genişleyince iki katlı bir şehir yapısı meydana gelmiş.

Bu yükseklik farkı merdiven ve asansörler yardımıyla aşılabiliyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surları ve kültürel mahallesiyle keyifli manzaraları deneyimlemeye imkan tanıyan şehir yılın 365 günü kültürel aktivitelerle de sanatseverleri mutlu ediyor.

Fiyatların uçtuğu alışveriş caddesinde yaptığımız yürüyüşte Avrupa ülkeleri arasındaki gelir farkını da görmüş oluyorum bir kez daha. Standart bir kafede içilen bir kahveye ödenecek ücret üzerinden yaptığım karşılaştırmada Lüksemburg listenin yukarılarında yer buluyor kendine.

Rue Chimay

7 euro gibi bir fiyata satılan buzdolabı magneti örneğini vermek Lüksemburg’daki fiyatları anlamada fazlasıyla yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Alışveriş caddesinden vergiler nedeniyle alınabilitesi en yüksek ürün olan birkaç şişe alkol aldıktan sonra caddenin en sonundaki tarihi surlara gidiyoruz.

luksemburg (10)

Dev Lüksemburg bayrağına göz atıp yeşillikler içindeki tarihi sur ve Adolph Köprüsü’nü izlerken Orta Çağ’dan kalma bir şehirdeymiş hissine kapılıyorum.

Adolph Köprüsü

Tüm ekonomik gelişmenin yanı sıra çevreye ve kent estetiğine verilen önem kafamızı çevirdiğimiz her noktada kendini belli ediyor.

Nicolas’la muhteşem manzaranın önünde birkaç fotoğraf çekiliyoruz.

Lüksemburg Genel Görünüm

Kale hurcunun tam yanındaki Anayasa Meydanı’nda (Place de la Constitution) Lüksemburg için ölen askerlerin anısına dikilen Monument du Souvenir Gëlle Fra Anıtı bulunuyor.

12 metre yüksekliğindeki dikilitaşın üzerinde altın kadın heykeli yer alıyor.

Monument du Souvenir Gëlle Fra

Banklarda oturup manzaranın tadına vardıktan sonra Lüksemburg’da yaşamın merkezi olarak kabul edilen Place d’Armes Meydanı’na geçiyoruz.

Meydan diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi hem eğlencenin, hem alışverişin hem de yaşamın merkezi olarak ifade ediliyor.

Canı sıkılan, kahve içmek isteyen, kitabını alan genci yaşlısı herkes meydanda vakit geçiriyor.

Meydanın yakın çevresinde resmi kurumlar ve katedral de bulunuyor.

luksemburg (35)

Yeni yapılaşmanın sınırlı olduğu kent merkezinde tarih, kültür ve doğayla iç içe olmak insana keyif veriyor.

Her ne kadar Nicolas Lüksemburg’da çok da bir şey yok dese de Lüksemburg kendine has yapısıyla görülmeye değer bence. Kalması, yemesi içmesi pahalı olan Lüksemburg’a çevre ülkeleri ziyaret etmişken birkaç saatliğine uğramak mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikLüksemburg seyahati
Sonraki İçerikBilim Kahramanları
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here