Bisiklet Dostu Şehir Amsterdam

0
849

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam, dünyada şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımının en yoğun olduğu yerlerden. Özgürlükler kenti olarak anılan şehir, Avrupa‘nın en turistik merkezlerinden. Şehrin engebesiz ve düz yapısı her yeri yürüyerek keşfetmeye olanak sağlıyor. Yürümeyle arası iyi olmayanların imdadına bisiklet ve tramvay yetişiyor.

Yerel halkın sosyal yaşamında önemli bir yere sahip olan bisiklet, Amsterdam trafiğinde birincil öncelikli. Kentin ulaşım ağı bisiklete göre organize edilmiş durumda. Kenti ziyaret edenlerin ilk anlarda şaşkınlıkla karşıladığı ancak kısa süre içerisinde uyum sağladığı bisikletin Amsterdam’da bu kadar popüler olmasında birkaç önemli tarihi dönüm noktası var.

Amsterdam-Bisiklet-Tarihi

Hollanda bisiklet tarihi

2. Dünya Savaşı sonrasında uygulanan ekonomi politikalarıyla dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasına giren Hollanda’da zenginleşen halkın araba kullanımı arttı. 1950’li yılların sonuna gelindiğinde kanallar şehri Amsterdam’da ciddi bir trafik sorunu oluşmaya başladı.

1972 yılında 3 binden fazla kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiği Amsterdam’da, hızla artan araç sayısı nedeniyle otopark sorunu en çok tartışılan sorunlardan birine dönüştü. Şehirle özdeşleşen bazı binaların otopark yapılmak üzere yıkılmaya başlanması tepkileri artırdı.

Sokaklarda oynayan bazı çocukların 1973’te yaşanan trafik kazaları nedeniyle ölmesi üzerine halk ‘Stop Kindermood’ (Çocuk ölümlerini durdurun) hareketini başlattı. Harekete destek veren birçok Amsterdamlı, pankartını alıp protesto gösterilerine başladı. Aynı yıl dünya genelinde yaşanan petrol krizinden nasibini alan Hollanda’da benzine erişemeyen halk arabalarını kullanamayınca yeni arayışlar başladı.

Kasım 1973 ile Ocak 1974 döneminde pazar günleri şehre araç trafiği yasaklanınca, ülke genelinde bisiklet kullananların sayısı ve bisiklet kültürü artmaya başladı. Lahey ve Tilburg, Hollanda’da bu kültürün etkisiyle ilk kez bisiklet yolu inşa eden şehirler.

Hollanda-Bisiklet-Tarihi

Hollanda’da şehir merkezleri dışında 6 bin km’den fazla bisiklet yolu var. Şehirler arası yolculuklar da gönül rahatlığıyla bisiklet kullanılabiliyor. Ülkede başbakandan işçiye, ev hanımından öğrenciye kadar toplumun farklı kesimleri bisiklet kullanıyor.

Amsterdam, Utrecht, Gröningen ve Zwolle şehirleri trafik düzeninde bisiklete öncelik veren şehirler. Bu şehirler dışındaki yerlerde de hatırı sayılır sayıda bisiklet var. Ülke nüfusundan fazla olan bisiklet sayısı, hayatın her alanında görünür. Merkezi noktalarda katlı bisiklet otoparkları görmek, mekanların, tren ve metro istasyonlarının girişlerinde bisiklet park yerlerine rastlamak sıradan bir durum.

Amsterdam-Bisiklet-Yollari

Yoğun bir bisiklet trafiğine sahip olan Amsterdam’da bisikletlerin karıştığı kazalar da dikkat çekici. Şehre ve bisiklet kültürüne yabancı olan kişilerin bisiklet yoluna girmesi ya da yaya geçitlerinde bisiklet önceliğine dikkat etmemesi nedeniyle sık sık kazalar yaşanıyor.

Şehir içindeki birçok nokta arasındaki mesafe bisiklete göre tarif ediliyor. 3 çocuğuyla bisiklet kulanan anneler, 70-80 yaşında bisiklet üstünde ustalıkla hareket eden insanlara rastlamak Amsterdam için çok doğal şeyler. Amsterdam ya da Hollanda’nın herhangi bir şehrine seyahat ediyorsanız bisiklet kiralayıp şehrin rutinine dahil olun, bisikletin ve şehrin keyfini çıkarın.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz